Muhammet Kavlakcı

Aslında her şey ilkokul hocamın çok konuşuyorum diye kulağımı büküp, cetvelle beni dövmesiyle başladı. Ondan sonra hiç susmadım. 2015 yılında bu bloğu açarak konuştuklarımı yazıya dökme zamanının geldiğine karar verdim. Artık hem konuşup hem yazıyorum..

Benzer Yazılar
Yorum ( 102 )
 1. Getirtip getirtmemek arasında bir kaç aydır tereddütteyim aslında gayet uygun fiyatlara geliyor fakat kayıt v.s derken işler uzuyor 🙂

  • Muhammet Kavlakcı

   Yurtdışından telefon getirebilecek bir tanıdığın varsa çok büyük avantaj. İşlemleri gözde büyütmemek lazım hepsi bir günde hatta saatler içerisinde biter. İmkânın varsa hiç durma Seyit Ali.

   • Maalesef öyle bir şansım yok gerçi yurt dışında kuzenlerim var ama iki senede bir geliyorlar o zamana kadar da Türkiye içerisinden Vergi’li KDV’li bir telefon alırım 😀

   • mehmet
    17 Temmuz 2016 - 18:33

    eşim gürcistan dan telefon getirecek ama tc kimliğini kullanıyor.girip çıkıyor ne yapmam lazım

    • Muhammet Kavlakcı

     Merhaba Mehmet bey, Gürcistan’a geçişler pasaportsuz olarak kimlikle yapılabiliyor haklısınız. Ancak bu geçişte ‘hudut geçiş belgesi’ veriliyor mu bilgim yok. Örneğin Kıbrıs’a geçişler bu belge ile olmaktadır. Eğer böyle bir belge veriliyor ise telefonu pasaport yerine hudut geçiş belgesine kayıt ettirebilirsiniz.

 2. Ergün
  23 Şubat 2016 - 11:17

  Biriyle beraber değilde Amazon veya Ebay’den sipariş versem gümrükte sorun çıkar mı?

  Birkaç yerde gümrük el koyuyor diye okudum, saçma geldi ama yine de sorayım. Niye el koysunlar? Yurtdışı mağazadan satın alıyorum sonuçta. Getirtip burada pasaporta kaydettirebilirim.

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Ergün Bey. Yurtdışından gümrük yolu ile telefon getirmek ne yazık ki sancılı bir süreç. Gümrükte telefon olduğu farkedilen ürünlerden tüm vergiler istenmektedir. Bu nedenle de cep telefonu Türkiye fiyatına denk gelmektedir. Hatta bazen size bilgi verilmeden bile cep telefonu gerisin geriye gönderilebilir.
   Yurtdışından kişi aracılığı ile getirilen cep telefonlarında bir sorun yaşanmamasının nedeni ülke dışına çıkan kişiye özel ayrıcalık tanınmasıdır.
   Sonuç olarak garantisi olmayan bir yolu izlemenizi tavsiye etmem.

 3. SEDA
  17 Mart 2016 - 11:42

  Arkadaşımız 2 telefon aldı şuan sadece 1 tanesini mi kendi paraportuna işletebilir acaba? Bir de bir şey duydum ama doğru mudur bilmiyorum: Telefon ualırken ödenen bir vergi var bunu türkiyede geri alabileceğimi söylediler..Böyle bişey var mı acaba?

  • Muhammet Kavlakcı

   Aynı pasaporta yalnızca 1 telefon kaydı yapılabiliyor Seda. İkinci telefon kaydı için 2 yıl daha geçmesi gerekiyor. Söylediğiniz diğer olayı hiç duymadım ama tecrübelerim doğrultusunda ihtimal vermiyorum.

 4. Cihan
  18 Mart 2016 - 14:45

  Merhabalar,

  TC Vatandasi olmak zorunluluk mu? Alman Vatandasi olarak kayit yapabilirmiyim?

  Telefonnu 120 Günlük süreyi asdiktan sonra kayit yapabilirmiyim?

  Tesekkürler

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Cihan. TC vantadaşı olmayanlar iki şekilde kayıt yaptırabilir.
   1- Türkiye’de ikametin yoksa turist olarak burada bulunuyorsan; herhangi bir GSM şirketi ile abonelik sözleşmesi imzalayarak sadece abone olduğun telefon numarası ile telefonu kullanabilir ve kayıt altına alabilirsin.
   2- Türkiye’de ikamet adresin var ise; ikamet belgesinin ve pasaportun aslı ile Abone Kayıt Merkezine başvurarak kayıt yaptırabilirsin ve istediğin numara ile telefonu kullanabilirsin.

   Her iki şekilde de telefonun ülkemize girişinden 120 gün geçmemiş olması gerekmektedir.

 5. ömer ayaz
  18 Mart 2016 - 20:31

  Merhaba. 2015 yılında abim pasaportuna tablet kayit ettirdi yani tablet sim kartliydi. 5 yasinda ki ogluna getirdigi icin kayit ettirmemiz gerekmiyordu yani sim kart kullanilmiyor. Yeterince bilgiye sahip olmadığımız için gidip kaydettirdik. Şimdi ise abim iphone marka telefon getirecek ve bunu 2016 bitmeden yapamiyoruz. Abimin temmuz ayinda gelecek olmasini göz önünde bulundurarak bu konu hakkinda çok sıkıntılıyım ve sizden fikir talep ediyorum.

 6. ömer ayaz
  18 Mart 2016 - 20:34

  Ve şöyle de birşey duydum. Iphone hariç bütün telefonlar kapandiktan sonra pasaporta islettirip tekrar actirilabiliyormuş. Iphone ise kapandiktan sonra actirilamiyomus bu ne kadar doğru?

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Ömer.
   Anladığım kadarıyla abinin pasaportuna kayıt yaptıracaksın ve pasaporta kayıt yaptırabilmek için 2 yılının dolması gerekiyor ki bu da 2016 bitimine denk geliyor. Burada atlamaman gereken konu; kayıt yaptıracağın pasaportunda son 120 gün içinde yurt dışı giriş çıkışının olması gerekmektedir. Yani Temmuz ayında gelen telefonu o pasaporta zaten kayıt ettiremezsiniz.

   Eğer telefonu başka bir pasaporta kayıt ettirecekseniz ve 120 gün içerisinde bunu yapamayacaksanız; bildiğim kadarıyla 120 gün içerisinde kayıt yapılmayan telefonlar sonradan kayıt altına alınamıyor. En doğru bilgiyi almak için BTK Müşteri Hizmetlerini (0312 294 94 94) arayabilirsin.

   İkinci sorunuza ise şöyle cevap vereyim; Samsung ve Iphone arasındaki fark: tamamen yasa dışı kayıt ile alakalı. Süresi geçmiş samsung telefonlara telefoncular yeni imei kaydı atayarak size yeni kayıt şansı veriyor. Ancak Iphone güvenlik sistemi buna izin vermiyor. Bu yolu kesinlikle tavsiye etmiyorum.

 7. ömer ayaz
  19 Mart 2016 - 17:08

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Abimin getireceği telefonu 2016 bitmeden pasaportuna kayıt ettiremiyoruz yani,anladım. Peki başka bir pasaporta kayıt ettirmemiz yasal mı ve bir sakıncası var mı?

 8. Merhaba. yurtdışından yabancı uyruklu bir arkadaş aracılığı ile iphone getirtmek istiyorum. arkadaş buraya geldiğinde telefonu kendi pasaportuna mı kaydettiricek? veyahutta başka bir şekilde mi olacak? eğer kendi pasaportuna kaydettiricekse telefonu benim kullanmamda bir mahsur olur mu? (telefon getirtmekle ilgili tüm yazılar hep TC vatandaşı birinin getirtmesine göre, bu konuda bilginiz var mı?)_
  Ayrıca telefon Asya kıtasından gelecek. Başka kıtadan geldiği için burada garanti kapsamında olmuyormuş.Her iphone kendi kıtasında garanti kapsamındaymış, bu doğru mu?

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Muharrem. Arkadaşın telefonu kendi pasaportuna veya yurt dışına son 120 gün içerisinde giriş çıkış yapmış başka bir pasaporta kaydettirebilir. Telefonu senin kullanmanda herhangi yasal bir sorun yok.

   Telefonu yabancı uyruklu birisinin kaydettirmesi hususunu yukarıdaki yorumlarda açıklamıştım.

   Telefonun Asya kıtasından gelecek olmasına değinecek olursam. Örneğin Amerikadan gelen telefonlar garanti kapsamına girmiyor. Çünkü Türkiye’ye gelen telefonlarla farklı modül özellikleri barındırıyor. Örneğin LTE modülü gibi. Avrupa kıtasından gelen telefonlar ise Türkiyede ki telefonlarla aynı olduğu için İstanbul Zorlu Center’da 1 yıllık garanti kapsamında oluyor. Asya kıtası için kesin bir bilgim olmadığı için seni yanıltmamak adına Zorlu Center ile iletişim kurmanı tavsiye ediyorum. Oradan kesin bilgiyi öğrenebilirsin.

 9. Berkay
  15 Nisan 2016 - 19:46

  ben etiyoyadan iphone 6 getittirmek istyorum sizce bu iyi olur mu yurt dışından iphone alınca kullanımda sorun çıkar mı?

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Berkay. Sanırım Etiyopya’dan bahsediyorsun. Öyle ise yazıda ki sorumluluklarını yerine getirdiğin takdirde herhangi bir sorun yaşamazsın. Sadece göze alman gereken şey telefonun avrupa kıtası dışından gelecek olması nedeniyle garantisinin olmamasıdır.

   • Berkay
    15 Nisan 2016 - 21:03

    Yani ne sorumluluğu ben getittirsem ordan sıkıntı falan çıkar mı bozulma gibi falan bide orjinalliğini nasıl anlayacağım bide 225-325 dolar arsıymış orjnal öyle uygun olurmu

    • Muhammet Kavlakcı

     Sorumluluktan kastım pasaporta kayıt işlemleri.

     Dünyada en ucuz iphone satan ülkelerin başında Amerika geliyor. Amerika’da iPhone 6 – 16Gb şuan ki güncel fiyatı 549$
     Yani o kadar ucuz olamaz o işte bir pislik var bulaşma derim.

 10. Berkay
  16 Nisan 2016 - 14:15

  ıraktaki gücel iphone 6 16 gb fiyatı biliyormusunuz

 11. Esra
  16 Nisan 2016 - 22:13

  Merhaba bende yurt dışından iphone getirtmek istiyorum ve getirecek kişiyi ayarladım ama bu pasaporta kayıt sırasında aklıma takılan şeyler var. İlk olarak Kıbrıs yurt dışı olarak sayılıyor mu ve eğer sayılıyorsa Kıbrıs’a giriş çıkışlarda verilen belgeye telefon kaydettirebiliyor muyuz? Bir diğer sorum ise telefon Amerika’dan gelecek ama ama onu başka bir ülkeye gidip gelmiş birinin pasaportuna kaydettirebiliyor muyuz? İphone ile ilgilide amerika sitesinde Apple Care diye bir garanti var ve iki yıl geçerli telefonu alırken bu garantiyi de satın alsak telefonun garantisi türkiye içinde geçerli olur mu?

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba, Esra. Sorularına sırasıyla cevap vereceğim.

   Evet Kıbrıs yurt dışı olarak sayılıyor. Kıbrısa giriş çıkışta verilen isminizin yazılı olduğu “hudut geçiş belgesi” ile telefon kaydı yaptırabilirsin.

   Yine evet diyorum. Telefon ile pasaport aynı ülke olmasa da son 120 gün içerisinde işlem görmüş ve üzerine telefon kaydı olmayan (varsa bile 2 yıldan uzun olması şartı ile) herhangi bir pasaportu kullanabilirsin.

   Malesef bu kez hayır ile başlamak zorundayım. Amerika’dan gelen telefonlar Türkiye’de garanti kapsamına girmiyor. Satın alacağın garantinin sadece Amerika’da geçerliliği olacaktır. O yüzden tavsiye etmiyorum.

   • Esra
    18 Nisan 2016 - 13:50

    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim beni büyük bir uğraştan kurtardınız. Tek sıkıntım bu garanti meselesi. Telefonu Türkiye’de garanti kapsamına sokmanın bir yolu yok mu?

    • Muhammet Kavlakcı

     Rica ederim, Esra. Bildiğim kadarı ile yok ama kesin bilgi için; Zorlu Center müşteri hizmetlerini aramanı öneririm. Sonucu bizimle paylaşırsan bende öğrenmiş olurum.

 12. Atakan
  27 Nisan 2016 - 21:30

  İyi günler telefon değil de drone almayı düşünüyorum ispanyadan 1 ay sonra dönücem bilgilmisiniz bu konuda bilmiyorum ama ben yinede sormak istedim bu aldığım drone havalimanında falan sıkıntı çıkarırmı ayrıca yine buradan aldığım samsung cep telefpnu var teşekkürler

 13. Aleyna
  1 Mayıs 2016 - 18:38

  Merhaba benim babamda Tayland’a gidecek ve bana oradan telefon getirecek ama merak ettiğim bir kaç şey var. Sadece bir tane telefon getirecek ama yine de getirirken gümrükte sıkıntı çıkar mı ya da vergi ücreti alınır mı bir de Tayland’dan alınan iphoneların burada garantisi geçerli mi acaba ?

 14. akan
  28 Mayıs 2016 - 15:15

  Merhaba ,benim yabanci bir arkadasim bana telefon getiriyor ,onu nasil kaydettirebilirim . benim pasaport yurtdisi cikisi yok 🙁

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Akan. Pasaportunun yurt dışı çıkışı yoksa malesef telefonu kendi pasaportuna kayıt yaptıramazsın. Fakat yurt dışı dönüşü 120 günü geçmemiş, üzerine son iki yılda telefon kaydı yapılmamış başka bir pasaport ile kayıt yaptırabilirsin.

 15. Ozgur
  5 Haziran 2016 - 00:01

  Merhaba Muhammet bey, ilk once bizleri bu konuda bilgilendirdiginiz icin cok tesekkurler. Size sorum olcakti. Ben yurtdisinda yasayan TC Vatandasim, ama ulkeye girip cikarken yurtdisi pasaportumu kullaniyorum (TC Kimlik kartimi gostererek). Bu yurtdisi pasaportuyla da kayit yaptirma olanagim var mi? Bu sorunun cevabini nasil ogrenebilirim? Saygilarla,

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba, Özgür bey. Yurt dışı pasaportu ile telefon kaydı yaptırmanız mümkün. Kayıt esnasında TC vatandaşı olduğunuzu ispatlayan nüfus cüzdanınızı ve Türkiye ikamet adresinizi ibraz ederek kaydı gerçekleştirebilirsiniz. Saygılar bizden…

 16. Özlm
  16 Haziran 2016 - 11:28

  Iraktan ipone getirttircem ama bazi soylemler var; Gerekli kurallara göre açtırdiktan bi sure sonra kapanma ihtimali nedir yani oyle bi risk var mi? Bi de ıraktan olmasinin diğer ulkelerden olmasina gore bi farki var mi?

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Özlem, telefon hangi ülkeden olursa olsun dikkat etmen gereken şey sim kilitsiz (sim-free) olmalı. Sim kilitsiz bir telefonu pasaport kaydı yaptırdıktan sonra kapanması söz konusu değil. Telefonun Irak’tan gelmesi sadece Türkiye’de garantisinin olmaması anlamına gelir. Onun dışında bir farkı yok. Forumlarda yazılan güncellemelerin yapılamayacağı söylentileri gerçek dışıdır. Dünyanın neresinde olursanız olun iphone kullanıcıları tüm güncellemelerden faydalanabilir.

 17. tolga
  19 Haziran 2016 - 11:13

  merhaba benim 2 sorum olacak.Birincisi yurtdışından geleli 40 gün oldu telefon getirmedim ve yurtdışından arkadaşım gelirken telefon getirse pasaportuma işletebiliyormuyum? çünkü bazı sayfalarda telefonun açık kalması 4 ay ama kayıt için son 1 ay türkiyeye giriş çıkış yapmak gerekiyor yazıyor… İkincisi ise ben pasaportumu bu sürede değiştirdim şu an eskisi de yeniside elimde ama imei kaydı yaptırırken e devlette hangi pasaportumun bilgileri girmem lazım çünkü eskisi geçerliliğini kaybetti.teşekkürler

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Tolga, arkadaşının getirdiği telefonu kendi pasaportuna işletebilirsin. Çünkü son 30 gün değil, son 120 gün içerisinde giriş çıkış yapmış olman gerekiyor. İkinci soruna gelecek olursak yurt dışı işlemlerini eski pasaportun ile gerçekleştirdin fakat yeni pasaportun üzerinde de işlemlerin görüneceği için herhangi bir sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum.

 18. aysen cebeci
  24 Haziran 2016 - 03:43

  Merhaba. Ben sahibinden.com uzerinden tanimadigim, guvenemidigim birinin yurtdisindan getirmis ve kendi pasaportuna kaydettirmis oldugu bir telefonu almak istiyorum. Bu ne kadar guvenli, tavsiye eder misiniz?

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Aysen, bu tür sitelerden alışveriş yaparken önceki satışlarına yapılan yorumlara bakmak gerekir. Herhangi bir yorum yok ise tavsiye etmem. Çünkü günümüzde tanıdıklarına bile güvenemiyor insan.

 19. ismail
  2 Temmuz 2016 - 12:00

  Merhaba Muhammet bey : Ben sahibinden.com’ dan bir telefon gördüm açıklamada telefonun Dubai malı olduğu ve yerli ürünle birebir olduğunu yazmış telefonu almak istiyorum (‘adresi bana çok yakın elden teslim alacağım’) fakat benim pasaportum yok bu hususta dikkat etmem gereken neler var ne önerirsiniz.
  Teşekkürler..

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba İsmail bey, kendi üzerinize pasaport olması şart değil. Tanıdığınız birine ait T.C pasaport ile telefon kaydı yaptırabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken; işlem görecek pasaportun son 2 yıldır üzerine herhangi bir telefon kaydı yapılmamış olması ve son 120 gün içerisinde yurt dışı çıkış girişinin olması gerekmektedir.

   • ismail
    2 Temmuz 2016 - 21:38

    Eğer son 120 gün içerisinde yurt dışı çıkış giriş olmadıysa buna rağmen telefonu aldığımda ne gibi bi olumsuzlukla karşılaşırım (‘satıcı IMEI numarasını kırdırdığını söyledi ayrıca’)
    Teşekkürler…

    • Muhammet Kavlakcı

     Pasaport son 120 gün içerisinde yurt dışı için işlem görmemişse o pasaporta telefon kaydı yaptıramazsınız. iPhone’larda IMEI kırılamıyor sıkıntı çıkıyor. Diğer markalar hakkında bilgim yok malesef.

 20. Ali
  12 Temmuz 2016 - 16:43

  Selamün aleyküm Muhammad kavlakçı,
  Verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim. Benim de size bir sorum olacaktı.
  Oğlum 1 yaşında onun pasaportuna da telefon kaydedebilirmiyim? Şimdiden teşekkür ederim

  • Muhammet Kavlakcı

   Aleyküm selam Ali, evet 18 yaşından küçükler adına pasaporta telefon kaydı yaptırabilirsiniz. Anne veya baba kendi e-devlet girişi üzerinden çocuğun kimlik bilgileri ile işlemi gerçekleştirebilirler.

 21. Murat
  25 Temmuz 2016 - 09:25

  Merhaba pasaportla değilde kimlik kartıyla ülkemize giriş yapıyorum yani tc kimlik kartım ve yaşadığım ülkenin kimlik kartıyla giriş yapıyorum bu şekilde üzerime tel kayıt yaptıran bilirmiyim evet yaptırabilirsiniz yukardaki yazdığınız şekildemi olucak teşekkür ederim şimdiden bilgileriniz için emeğinize sağlık

 22. İsmail Onur Bağış
  27 Temmuz 2016 - 03:26

  merhaba, yurt dışından akrabamız gelecek ona telefon getittirmeyi düşünüyorum kendisi 1 sene önce gelmişti en son 2 sene içersindede pasaporta hiç bir şey kaydedilmedi bir sorun olmaz sanırım ama Telefon fransadan gelecek türkçe dil desteği sıkıntısı çıkar mı?

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba İsmail, Türkçe dil desteği ile ilgili bir sorun olmaz. Çünkü dil desteği işletim sistemi ile alakalı bu yüzden tüm iPhone’lar Türkçe dili destekler. Şimdiden hayırlı olsun.

   • İsmail Onur Bağış
    27 Temmuz 2016 - 20:23

    Telefonun markası samsung olucak ve garantinin dışına çıkar mi?

    • Muhammet Kavlakcı

     Samsung garantisi konusunda bir bilgim yok. Ancak telefonda Türkçe dil desteği olmasa bile Android Market’ten Morelocale 2 veya Locale Setting uygulamasını indirerek bu sorunu ortadan kaldırabilirsin.

     • İsmail Onur Bağış
      28 Temmuz 2016 - 00:00

      Teşekkür ederim

 23. ihsan
  27 Temmuz 2016 - 03:54

  Meraba kuzenim bana avusturyadan telefon getirecek tek basina ucakla gelivek kendi telefonu yanindayken bide bana aldigi hic acilmamis kapali kutidaki telefon olcak yaninda havalimaninda giriste yada turkiyeye inince bir sikinti olur mu vergi alma falqn gibi seyler n

 24. meltem
  18 Ağustos 2016 - 14:51

  Merhaba,
  Telefon getirmeyi dusunuyorum ama birden fazla telefon getirsem yakalanma ihtimalim var midir? El bagajinda olsa telefonlar ya da nasil getirebilirim birden fazla telefon?

 25. mehmet
  23 Ağustos 2016 - 12:13

  slm ben gecen sene tatile geldigimde telefonumu turkiyede kullandin 1ay busene gene geldigimde tekrar kullana bilirmiyim tesekurler. cihazimin kaydi yoktur

  • Muhammet Kavlakcı

   Slm Mehmet, malesef sorunuzun cevabını bilmiyorum. Ancak kullanamaz iseniz ve başka bir ülke pasaportuna sahipseniz harç ücreti ödemeden telefonu kaydettirebilirsiniz.

 26. eren
  24 Ağustos 2016 - 23:41

  merhaba dubai den iphone 5s getirtmeyi düşünüyorum teyzem getircek ne yapmam gerekir.Daha önce hiç yapmadım ve yapan biri tanımıyorum ne yapacağımı ve fiyatlarıyla ilgili (örneğin pasaport kaydı şu kadar simi açtırma şu kadar vs vs) yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Eren, telefonu aldırırken simfree olmasına dikkat ediniz. Sim kilidi açtırmanıza gerek kalmayacaktır. Telefon IMEI kayıt işlemleri konuda anlatıldığı gibidir. Sadece ücrette bir değişiklik oldu. 2016 yılı IMEI güncel harç ücreti 138.80 TL’dir.

 27. nihal
  27 Ağustos 2016 - 02:15

  Merhabalar,
  Yakın zamanda arkadaşım benim için İngiltereden Iphone getirecek, kendi pasaportumda yakın zaman için(120 gün) herhangi bir giriş çıkış yok fakat bu eylül ayında 5 aylık bir Avrupa seyahatine çıkacağım. Arkadaşım telefonu getirdiğinde Türkiye’de hiç açmadan yurtdışına çıkarsam,orada kullandıktan sonra döndüğümde kendi pasaportuma işletebilme imkanım olur mu? Telefonun alındığı ülke ve alındığı tarih ile işletilmek üzere verilen pasaportun giriş çıkışlarının uyumluluğu önemli mi? Örneğin İngiltereden alınan ve Türkiyede kullanılmayan bir cihazın 5 ay sonra Almanya giriş çıkışlı bir pasaporta işletilmesi mümkün müdür? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhabalar Nihal. Yurt dışından getirtilen telefonlar son 120 gün içerisinde yurt dışı giriş çıkışı olan tüm pasaportlara kayıt yaptırılabiliyor. Telefonun geldiği ve pasaportun hangi ülkeye giriş çıkış yaptığı farketmeksizin. Bu nedenle senin durumunda da herhangi bir sorun oluşmayacaktır.
   Ancak 5 ay beklemeden tanıdığın birinin pasaportuna da kayıt yaptırabilirsin. Şimdiden hayırlı olsun.

 28. TOLGA
  9 Eylül 2016 - 00:40

  Hocam merhaba kaç gündür arastırıyorum ama net bir bilgi bulamadım ben 13 eylül 23 eylül arası hong kong ve singapurda olacagım oradan iphone 7 almayı dusunuyorum 2 kişi gidiyoruz gelirken toplam 6 adet telefon getırıcez ıkısı benle arkadasımın dıger dort tanesı es dost akrabanın bu telefonları ülkemize sokabılıyormuyuz kac telefon getırme hakkımız var pasaport olayını bılıyorum her bır telefona bır pasaport dusuyor gırıs cıkıs yapılmıs.Fakat kac adet sokabılıyoruz onu bılmıyorum en kötü telefonu acsam cebıme koysam kutusunu atsam sıkıntı olurmu acaba konu hakkında yardımcı olursanız cok sevınırım teşekkürler.

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Tolga bey, yasal olarak her birey yanında 1 adet telefon getirebiliyor. Ancak kutusundan çıkarıp arkadaşınızla diğer 2 telefonu da kullandığınız telefonlar olarak gösterebilirsiniz. Toplamda yaptı 4 telefon. Kalan 2 telefonu da yine kutusundan çıkarıp bavula koyabilirsiniz ancak bu bir risk tabii ki. Riski alıp almamak size kalmış.

  • Muhammed toy
   2 Ekim 2016 - 14:04

   Merhabalar yorumunuzu okudum telefonları türkiyeye sokma konusunda herhagi bir sıkıntı yaşadınız mı acaba

 29. Ayşegül
  10 Eylül 2016 - 20:04

  Merhaba.Pasaport telefonu türkiyeye getiren kişiye ait olmak zorunda mı yoksa biri getirip başka birinin pasoportuyla kayıt yapılabilir mi bir diğer sorum da pasaport türk pasaportu mu olmak zorunda acaba

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Ayşegül hanım, pasaport telefonu Türkiye’ye getiren kişiye ait olmak zorunda değil. Son 120 gün içerisinde yurt dışı çıkış girişi olan herhangi bir pasaporta kayıt yaptırabilirsiniz. Diğer sorunuza gelecek olursam yabancı ülke pasaportuna da kayıt yaptırılabilir. Bunun için pasaport sahibinin tc kimlik sureti ve ikamet adresi kayıt esnasında bildirilmelidir.

   • Ayşegül
    10 Eylül 2016 - 22:26

    Bir sorum daha olacak amerikadan telefon getirdik diyelim kıbrıs veya gürcistana giriş çıkış belgesiyle telefonu kayıt ettirebilir miyim

 30. veli
  18 Eylül 2016 - 23:18

  merhaba bir tanıdıgımıza telefon getirtmek istiyoruz. Fakat kendisinin ve cocugunun telefonu var yanında yurt dısında yasamaktalar. Ben ve arkadasım telefon getirtmek istersek sınırdan Türkiye’ye girerken sıkıntı olur mu gecirmede bir bilginiz varmı ?

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Veli, kendi telefonları hariç kapalı kutuda birer telefon getirme hakları var. Yani bir sıkıntı olmaz. Gönül rahatlığı ile sipariş verebilirsin.

   • veli
    19 Eylül 2016 - 01:05

    hocam peki kendi telefonları haricinde yanlarında kutusu acılmıs kac adet getirebiliyolar 1 kapalı birde acık getirtme sansımız varmıdır?

    • Muhammet Kavlakcı

     Malesef yasal olarak getirilemiyor. Kutusuz çaktırmadan geçirebilmesi lazım. Çift telefon kullanıyorum diyebilir mesela. Ya da valize kutusuz koymayı deneyebilir.

     • veli
      19 Eylül 2016 - 02:31

      anladım tesekkürler.

 31. omer
  21 Eylül 2016 - 05:01

  iyi gunler yurdisindam turkiyeye 4 tane telefon sokabilrmiyim bildgim kadariyla sinir dort ikitane kendi kulldgm var iki tane hediye ataturk havalimnna inicem birde TUrkiyedeki ohal durumu bunu etkilermi

 32. erdem
  21 Eylül 2016 - 20:43

  iyi aksamlar muhammet bey benim abim almanyadan samsung s 5 getirdi kendisi alman vatandasi bu teli nasil kayit yaptirabilirim burada kendi evi var harci nasil yatirilir ikamet almak gerekiyomu pasaportuna isletebiliyomuyuz e devlet sifresimi almamiz gerekiyo yardimci olurmusunuz

 33. Eren
  2 Ekim 2016 - 19:41

  Merhaba ben iphone 7 alıcam da burda pahalı ama londrada daha ucuz kuzenime desem o bana getirse onun yapması gereken işlemler ne olur yani telefonu alıp valize koyup direk getirecek mi yoksa ülkeye sokmak için ne gibi işlemler yapmalı kayıt falan gerekiyo mu ya da başka ne gibi işlemeler yapması gerekiyo açıklarsanız çok makbule geçer be. .

 34. Eren
  2 Ekim 2016 - 21:01

  Ha kusura bakma abi bide IMEI falan diyo nedir bunlar kısacası bizim bi işlem yapmamıza gerek yok mu yani

 35. sedat
  11 Ekim 2016 - 16:51

  merhaba ablam temmuz 15 de tr ye giriş yaptı ve 06 eylül de tekrar ingiltereye döndü yani şuan ingiltere de iphone 7 almak istiyorum gönderebiliyor ama kayıt için pasaport burada değil nasıl kayıt yaptırıcam ve de oradan alıp kargoyla bana gönderebilirmi?

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Sedat, Türkiye’de ablanın ikamet adresi var ise elbette gönderebilir. Kayıt yaptırmak için son 120 gün içerisinde ülkeye giriş yapmış ve son 2 yılda üzerine telefon kaydı yapılmamış başka bir pasaport bulman gerekiyor.

   • sedat
    11 Ekim 2016 - 18:02

    ülkeye 15 temmuz da giriş yaptı şimdi alsam 120 günü geçmemiş oluyor yani işletebiliyorum,pasaportta temiz hiçbi işlem yapılmamış ama pasaport ingiltere de

 36. Yusuf
  15 Ekim 2016 - 16:08

  Merhaba isvicre den gelen iphone baska bir ülkeden gelen kişinin pasaportuna kayıt olurmu
  Birde yurdisinda kalma süresi nedir ayni gun giris cikis yapilinca olurmu

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Yusuf, evet başka bir ülkeye giriş çıkış yapmış pasaporta telefon kaydı yapılabilir. Yurt dışında kalma süresiyle ilgili herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Bu nedenle ülkeden çıkış ve giriş aynı gün olsa dahi sorun olmuyor.

 37. Ali
  17 Ekim 2016 - 18:23

  Kuzenimin getirdigi Telefonu imei kaydettirmek için illa e-devlet şifresi istiyorlar ama yok. Dayımın hem pasaportu hemde e devlet şifresi var ama o da yurt dışına uzun süre önce çıktı yani uzun süredir türkiye’de dayımın pasaportu olsa olur mu yoksa illa son zamanlarda ülkeye yeni giriş yapmış birisinin pasaportu mu olması gerek

 38. Sena
  20 Ekim 2016 - 21:54

  Merhaba Muhammed. Yurtdışından telefon getirttim fakat 120 gün gibi bir süre hakkında bilgim yoktu açıkcası 🙁 Telefonu 5 aydır kullanıyorum ama şuan sim kartı kullanılamıyor bu telefonda. Türkiyeye giriş yapalı 120 günü geçti. Yine de bankaya parayı yatırdım, e-devlet şifresi de aldım ama IMEI kaydı yapılamıyor yardımcı olabilir misin ?

  • Muhammet Kavlakcı

   Merhaba Sena, kayıt yaptırmak istediğin pasaportun’da son 120 gün içerisinde yurt dışı işlemi görmüş olması gerekiyor. Buna dikkat ediyor musun?

   • Sena
    26 Ekim 2016 - 17:11

    Evet kendi pasaportumun süresi 120 günü geçti. Başka bir siteye önceden sormuştum süresi geçse bile harcı yatırdıktan sonra açtırabilirsin diye yanıt gelmişti, bende açıkcası önem vermedim ve bir süre geçtikten harcı yatırdım. Bu şekilde olmayacağı bildirimi e-devlette işlem esnasında bildirim verdi ve boşa yatırdığımı farkettim. Şimdi başka pasaport ile mi yapmak zorundayım ?

 39. Mustafa
  31 Ekim 2016 - 12:40

  Merhabalar arkadaşım almanyadan iphone 7 plus getirecekte enistem pasaport ayarlayabilirim dedi bir sıkıntı cıkmaz dimi bir de almanya avrupada oldugu icin urunun ozellikleri ve garantisi burdakilerle ayni mi olur ?
  Tesekkur ederim

 40. Ebru
  9 Kasım 2016 - 21:55

  Merhaba iyi günler.Ben gürcistana gidicem ve gürcistana aliexpressden telefon getirtmek istiyorum gürcistana simkartli elektronik getirtmek türkiyedeki gibi yasakmı ?

 41. Selçuk
  16 Kasım 2016 - 11:24

  merhaba arkadaşım yurt dışından telefon gönderecek orada sim kilidi kendi sim kartını takarak açtırdı,telefon gönderilmeden önce ben buradan IMEI kaydını yaptırsam gümrük geçişinde herhangi bir sıkıntı olur mu?

Bir cevap bırakın