Apple Watch Series 5 ve Series 4 Karşılaştırmalı İnceleme

Apple watch series inceleme videosu ve yeni özellikleri

Apple Watch Series 5 Youtube Aracılığıyla İzle

Merhabalar, değerli arkadaşlarım. Bu inceleme videomuzda; “hangi akıllı saati almalıyım?” diye düşünenlere bir fikir verebilmek amacıyla, Apple Watch Series 5 ve Series 4 modellerini karşılaştırdık.

✅ Yeni videoları kaçırmamak için; Youtube Kanalıma buradan ulaşarak ücretsiz abone olabilirsiniz.

Apple Watch 5 ve Watch 4 hangi özellikleri farklı ve hangi konularda bir birlerine üstünlük sağlıyorlar?

Apple Watch 5 kendinden önceki 4. nesil Apple Watch’a göre iki major değişiklik ile geldi. Bunlardan bir tanesi always-on adı verilen “her zaman açık ekran” özelliği. Bu özellik sayesinde Apple Watch 5 model saatin ekranı hiçbir zaman kapanmıyor ve her saniye saat kadranını görebiliyorsunuz. Siz saate bakmadığınız zamanlarda ekran ışığı otomatik olarak azalırken, saati kendinize çevirdiğinizde veya ekrana dokunduğunuzda ekran ışığı yine otomatik olarak artıyor. Ancak Apple Watch Series 4’te olduğu gibi ekran tamamen kapanmıyor. Always-on özelliğinin pil ömrünü olumsuz etkilediğini de belirtmek isterim.

Apple Watch Series 5 modelinde yeni özelliklerden bir diğeri ise saate dahili bir pusula eklenmiş olması. Dahili pusula sayesinden yükseklik,enlem,boylam ve eğim değerlerini öğrenebiliyorsunuz. Ayrıca Apple Haritalar uygulamasında hangi yöne dönük olduğunuzu bu dahili pusula sayesinde anlayabiliyorsunuz. Bu iki büyük değişiklik dışında Apple Watch 5 ve Watch 4 modelleri depolama kapasitesi olarak da ayrılıyor. Apple Watch 5, 32 GB depolama kapasitesine sahipken; Apple Watch 4, 12 GB depolama kapasitesine sahip.

İşlemci hızları, performansları, ekran tepkime süreleri, tasarımları aklınıza gelen diğer tüm özellikler Apple Watch Series 5 ve Apple Watch Series 4 modellerinde bire bir aynı. Her yıl yeni işletim yongası ile övünen Apple için şaşırtıcı bir durum. Çünkü her yeni modelinde hiçbir şeyi değiştirmemiş dahi olsa en azından işlemciyi güçlendirirdi.

Hangi Apple Watch Saati Almalıyım?

Sizlere tavsiyem öncelikle neye ne kadar ihtiyacınız var bunu belirleyin. Her zaman açık bir ekran, dahili bir pusula ve 32 GB depolama kapasitesi ihtiyaçlarınız arasındaysa ve bu özellikler karşısında 500 TL kadar fazladan bir ödeme yapacak durumdaysanız Apple Watch Series 5 tercih edebilirsiniz. Çünkü Apple Watch Series 5 ve Apple Watch Series 4 arasındaki farklar sadece bu üç özellik ile sınırlı. Diğer tüm özellikleri bire bir aynı.

Apple Watch Series 3 almayı düşünenler için şunları söyleyebilirim. Watch 5 ve Watch 4 modelleri arasında yok denecek kadar az fark var. Ancak 3. nesil saatten 4. nesil saate geçişte önemli değişiklikler yaşınmıştı. EKG özelliği, düşme algılama, daha büyük ekran, ekran parlaklığının 1000 nit olması, daha uzun pil ömrü, ses kalitesinin arttırılması yapılan önemli değişiklerden bazıları… Bunları göz önüne alarak karar vermenizi tavsiye ediyorum.

Apple Watch Bilinmeyen Gizli Özellikleri yazıma; yazı başlığını tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Umarım paylaştığım bilgiler sizler için yararlı olmuştur. Hangi Apple Watch modelini alacağınız yönündeki kararınıza katkımız olursa ne mutlu bizlere. Soru ve görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşabilirsiniz.

Hoşça ve dostça kalın!

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir