Zar Adam

Luke Rhinehart’ın yazmış olduğu Zar Adam, tek solukta okuduğum kitaplardan birisidir. Merak ediyorum kitap okumayı sevipte bu kitabı okumayan var mıdır? Yayınlandığı 2008 yılında dünyada büyük ses getirmiş Türkiye’de ise en azından benim ününü duyduğum 2010 yılında popüler olmuş kitaptır.

Zar Adam - Luke Rhinehart
Zar Adam – Luke Rhinehart

Gündelik hayatından monotonluğundan sıkılmış psikiyatrist Luke Rhinehart Manhattan’da eşi ve iki çocuğuyla yaşamaktadır. Hem Batı hem de Doğu felsefelerinin hayatın anlamı alternatiflerinden tatminsizlik yaşayarak basit zar atışlarıyla kendi dinini oluşturarak hayatını sonsuza kadar değiştirir.

Rhinehart ve hastaları kısa zaman içinde ebedi kurtuluşlarının tek yolunun her şeyi zarların kararına bırakmak olduğuna inanmaya başlarlar. Luke, seks, uyuşturucu ve terapi hakkındaki zar atışlarıyla yeni dinini muhafazakar davranış ve ahlak çöküntüsünün esprili bir birleşimine dönüştürür. O bu düşünceyle kendi yaşantısını ve dünyayı değiştirmeyi amaçlamaktadır..

Zarlar hayatınızı belirlemeye başladığında artık her şey mümkün olmaktadır. Hayata bakışınızı değiştirecek mükemmel bir kitap. Kitabın özetinde de göreceğiniz üzere kitabın ana karakteri yazarın kendisidir. Kitabı okuduktan sonra içinizden gelen zar atma arzusuna engel olamayacaksınız.

Olaylar harika ilerliyor ve oldukça komik. Okurken gerçekten çok güldüm. Kitap sizi adeta kendine bağlıyor. Kitabın sonunu tahmin edemeyeceksiniz. Romanın akışı zarlara göre belirlendiği için tahmin etme lüksünüz yok. Bence yazar içinde bulunduğumuz dünya hakkında çok güzel eleştirilerde bulunmuş, okuyan herkese farklı bir görüş açısı sunacağı kanaatindeyim.

Etkileyici bir şekilde yazılmış olağandışı bir roman.  Ancak o tehlikeli bir roman olabilir. Zarla yaşamın belirlenmesinin popüler olacağına kuşku yok.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir