Etkilendiğim Dizi ve Film Replikleri

Bazen bir film ya da bir dizi izlersiniz ve ondan geriye kalan hiç unutamayacağınız replikler olur. Sıkı bir dizi – film takipçisi olarak çok kez bu duyguyu yaşıyorum.

Etkilenmiş olduğum bazı replikleri bu yazı vasıtasıyla sizlerle paylaşmak istedim. Aslında o kadar çoklar ki hepsinin bir çırpıda aklıma gelmesi imkansız. Bu nedenle bir çırpıda aklıma gelen ilk cümleleri paylaşacağım.

replikler

Batman Filminden

Yazıyı yazmaya başladığım anda ilk aklıma gelen efsane karakter Joker‘in unutulmaz repliği oldu. “Why so serious? Let put a smile on that face.” Neden bu kadar ciddisin? Haydi yüzüne bir gülücük konduralım. Diyerek bıçak ile adamın yüzüne gülümseme ifadesi kondurması aklımdan çıkmıyor.

Spartacus

An itibari ile 46 dizi takip ettim veya halen etmekteyim. Tüm bu dizilerin arasında replikleri ile Spartacus’un yeri bende ayrıdır. Dizi finalinde Spartacus’un gladyaörleri savaşa hazırlarken motive etmek için kullandığı replik şöyleydi; Özgürlüğün boğazını sıkmak isteyen herkes, özgürlüğün çığlıklarında boğulacaktır.

True Detective

True Detective, henüz ilk bölümünde replikleri ile beni büyülemiş nadir dizilerden bir tanesi. İlk bölümünde Rust Cohle karakteri tarafından söylenen –Ölüm zamanı yarattı, öldüreceği şeylerin büyümesi için. – repliği halen aklımda.

Dexter

Dexter, bittiğinde inanılmaz hüzünlendiğim, farkında olmadan göz yaşımı kontrol edemeyip yanaklarımdan süzüldüğünü sonradan farkettiğim dizidir. Dizide bir çok etkileyici replik vuku bulsa da ilk aklıma gelen; –Söylediklerimin hepsi doğru olsa da bu yalan söylemediğim anlamına gelmez.– cümlesi.

How I Met Your Mother

Bana göre gelmiş geçmiş en iyi komedi dizisidir. Hâl böyle olunca da akılda kalan cümle komik bir replik oluyor tabi. Ana karakterlerden biri olan Ted’in yapmış olduğu tespit halen aklımda; –Çocuklar o gün çok korkunç bir şey farkettim. Otobüste manyak bir insan göremiyorsanız… O manyak sizsiniz demektir.

Kardeş Payı

İşler Güçler ve Kardeş Payı dizileri izlediğim üç adet  Türk yapımı diziden ikisidir. O kadar güzel, komik replikleri var ki yazmakla bitmez. Dizi bu kadar komik olmasına rağmen aşk sözleri de farklı bir üslupla ele alınıyor. İşte beni en çok etkileyen replik bir aşk tümcesi; –Al kırmızı dikiş ipliğini eline, adının soyadının baş harflerini omzuma dik. Kimse sahip çıkmasın bir tek senin olayım. Tut kolumdan kaldır beni, üç kere bu kimin diye bağır. Kimse benim demesin. Bir tek senin olayım.

Birde komedi tadında replik vermeden bu diziyi geçemeyeceğim; –Elin Amerikalısı Tibet’e gider iç huzurunu bulmaya. Biz ne yapıyoruz? Ahmet’e geliyoruz kliması var diye.– 🙂

İlk aklıma gelen replikler bu şekilde. Konuya katkı yapmak isteyen arkadaşlar da yorum yaparak etkilendikleri replikleri paylaşırsa sevinirim. Hoşça ve sevgiyle kalın..

8 Yorumlar

 • Dexter’da en çok sevdiğim replik muhtemelen “Surprise Motherfucker!”dır.
  Hocam çok güzel bi’ konu bulmuşsunuz elinize sağlık, kesinlikle bunun hakkında bir şeyler yazmalıyım 😀

  • O kada güzel telafuz ediyor ki akılda kalmaması imkansız 🙂 Değerli yorumun için teşekkürler IBRA.

 • Dexter’dan bir katkım olsun benim de 🙂
  SLICE of LIFE! 😉

  http://c5k7.com/dexter/

  • Slice of life, Dexter’ın kurban teknesinin adı. Ama ne diziydi bee

 • Kardeş payı filminde en sevdiğim replik 😛

  “Yalancının evini barkını tahtasını silgisini kuzenini kumasını sevenini sayanını bebeğini gömecini dedesini yedi ceddini doğurtan ebesini beynini makmunu bahçesini zakmunu tuttuğu silgisini ciğerini veremini böbreğinin taşını omzundaki başını gözündeki yaşını anlındaki gaşını sevdiceklerin hepsini tek tek gondiklesinler mi ?”

  • Süpermiş bunu aklımda tutamazdim 🙂

   • Gerçeği söylemek gerekirse ben de aklımda tutamazdım. İnternetten baktım 😀

 • Kardeş payından etkilendiğim repliklerin listesini çıkarsam 4 tane yazı çıkar. Çok seviyordum diziyi.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir