Zar Adam’ın Peşinde

Merhaba, sayın kitap severler. Zar Adam’ın Peşinde adlı, devam kitabı ile birlikte karşınızdayım. İlk kitabı Zar Adam, dünya çapında çok ses getirmiş, benim kriterlerime göre 10 üzerinden 9 puan almaya hak kazanmış, şaşırtıcı ve etkileyici bir yapıttı. Zar Adam’ın Peşinde ise bir tesadüf sonucu varlığını işittiğim, ilk kitabının etkisi ile okumaya karar verdiğim bir yapıt.

Zar Adam'ın Peşinde
Zar Adam’ın Peşinde

Sevgili arkadaşım Gülberat İnce‘nin bloğumu ziyareti sonucu, okunmayı bekleyen kitaplar listemde Zar Adam’ın Peşinde adlı kitabı görmesiyle  “Aaa bu kitap bende var. Sana getireyim. ” demesi beni çok mutlu etti. Lakin kitabı okumaya başlamamla birlikte, çevirdiğim her sayfa ile mutluluğum da yaprak döküyordu.

Henüz kitabın ilk sayfasında yazar Luke Rhinehart, – o (oğlum) biraz kendi öyküsünü anlatıyor, ben biraz kendi öykümü anlatıyorum – diyordu.  Yoksa kitabı oğlu mu yazmıştı? Oysa ben, kitabı Luke için okumak istemiştim.

Zar Adam, Luke Rhinehart’ın bütün kararlarını zar atarak almaya, psikiyatrik hastalarını farklı birer kişiye dönüştürüp zar hayatına saptırdığı ve eski hayatını havaya uçurup moleküllerine ayırmaya nasıl karar verdiği hakkındaydı. Kitap, Luke Rhinehart tepedeki bir bağda bulunurken cümlenin ortasında bitiveriyordu ve bu 70’li yıllardaydı.

Şu an irdelediğimiz Zar Adam’ın Peşinde kitabında ise öykü kaldığı yerden devam etmiyor. Yaklaşık olarak yirmi yıl sonrasına atlıyor.  Oğlu Larry Rhinehart, kitap boyunca babasının izini sürmektedir. Uzun yıllardır hiç görmediği ve haber almadığı  babasına ileteceği bir mesajı vardır.

Kitabı okurken çokça sıkıldım. Luke Rhinehart’ın etkileyici anlatımının yerinde yeller esiyor, kitap hiç mi hiç şaşırtmıyordu. İte kalka sonuna kadar okumayı başardığım eser, son sayfalarında dahi heyecandan ve etkileyicilikten uzaktı. Yazar kitap yazmış olmak için kitap yazmış gibi bir izlenime kapıldım. Bilmiyorum, belki de ilk kitapta ki tadı bulamadığım için öfkeyle böylesine eleştiriler yapıyor olabilirim.

Sevgi, saygı ve hürmetlerimle..

2 Yorumlar

  • Zar adamı duymuştum gerçekten. 🙂 Ama okunmayı bekleyen öyle çok kitap varki şuan listemde, gerçekten okumaya ömrüm yetmez 😀

    • Zar Adam’ı olur da okumaya karar verirsen tıpkı bu yorumunda ki gibi etrafına gülücükler saçacaksın. 🙂

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir