Iphone 5 ile IOS 9 Deneyimim

IOS işletim sisteminin baba güncellemelerinden bir tanesi olan IOS 9 işletim sistemini Iphone 5’im ile test ettim. Güncellemeyi yapar yapmaz aklıma bir şarkı sözü geldi; –sor bana pişman mıyım?– Yazının tamamını okuduğunuzda bu sorunun cevabını bulabilecek kıvama geleceksiniz.

İphone 5 cihazımda IOS 9 işlevselliği
İphone 5 cihazımda IOS 9 işlevselliği

IOS 9 güncellemesinden sonra telefonu ilk elime aldığımda, ana ekranlar arasında geçiş yaparken, minik kasılmalar gözümden kaçmadı. IOS 7, IOS 8 ve IOS 9 gibi büyük güncellemelerin hepsinde aynı problem oluyor zaten. Zamanla minik güncellemeler ile bu problemler giderilecektir.

Telefonuma yüklü, gerek Apple’ın kendi uygulamaları, gerekse üçüncü parti uygulamalarda bir performans sorunu yaşamadım. Sadece whatsapp açılırken 0,4 milisaniyelik ortaya çıkan bir siyah ekran gözüme takıldı.

Güncelleme konusunda tereddütü olanlar hiç tırsmasın. 4 yıl önce çıkmış iPhone 5’te bile IOS 9 çatır çatır çalışıyor. Bana göre Apple’ın en iyi yaptığı şey, eski model telefonlarını unutmaması, yaptığı güncellemeler ile onlara yeniden can vermesi.

 

IOS 9 İle Gelen Yeni Uygulamalar

Yine ilk dikkatimi çekenlerden birisi IOS 9 ile gelen wallet ve arkadaş bul adlı iki yeni uygulama. Arkadaş bul uygulaması biraz sapıkça olabilir sanırım. Düşünsenize biri telefonunuza baktığında böyle bir uygulama görüyor, hakkınızda ne düşünür? 🙂

Arkadaş Bul

Bu uygulamanın adı yanıltıcı olabiliyor. Keşke başka bir isim verselermiş. Adından anlaşıldığı gibi sosyal arkadaş bulma uygulaması değil. Mevcut arkadaşlarınızın harita üzerinde o an nerede olduklarını gösteren bir uygulama. Arkadaş bul uygulaması üzerinden arkadaşlarınızın konumunu görebilmek için arkadaş eklemeniz ve bu konuda kişinin onayını almanız gerekiyor. Karşı taraftan gerekli onayı aldıktan sonra, arkadaşınızın konumunu görebiliyor aynı şekilde onay verdiğiniz kişiler de sizi harita üzerinden görebiliyor. Özellikle kıskanç sevgililer bir birlerini sıkı takibe alabilirler. 🙂

Wallet

Her ne kadar yeni bir uygulama demiş olsakta IOS 8 ile gelen Passbook uygulamasının adını Wallet olarak değiştirmişler. Bildiğiniz gibi passbook uygulaması; uçuş kartlarınızı, film biletlerinizi, indirim kuponlarınızı ve mağaza kartlarınızı barkodlarını okutarak tek bir yerde tutmaya yarıyordu. Wallet ile kullanım alanlarını genişletilerek ismi değiştirilmiş. Apple’ın yaptığı küçük değişiklikleri büyük bir şeymiş gibi gösterebilme becerisini hepimiz biliyoruz.

 

IOS 9 İle Gelen Yeni Özellikler

Pil Tüketimi Denetleme ve Düşük Güç Modu

Ayarlar kısmına eklenen Pil sekmesi ile hangi uygulama ne kadar pil tüketimi yapıyor bunu görebilir ve buna göre uygulama kullanım alışkanlığınızı düzene koyabilisiniz.  Yine aynı sekmede bulunan Düşük Güç Modu, iPhone’unuzu tam olarak şarj edene dek güç tüketimini geçici olarak azaltır. Bu seçenek açık iken; e-postaları alma, arkaplanda uygulama yenileme, otomatik indirmeler ve bazı görsel efektler azaltılır veya kapatılır.

Arayan Numarayı Tahmin Etme Özelliği

Adı kadar havalı bir özellik olmadığını belirtmem gerek. Sizi arayan kişi adres defterinizde kayıtlı değil ise iPhone maillerinizi tarayarak numaranın kime ait olduğunu bulmaya çalışacak. Bu numara e-postalarınız arasında yer alıyorsa, iOS 9 bu kişiyi tahmin edip gelen arama ekranına yansıtacak. Böylece e-posta adresinde paylaşıılan her numarayı kaydetmeye gerek kalmayacak.

Yeni Not Uygulaması

Not uygulamamı açtığımda klavyeyi kullanmadan, dokunmatik ekran ile şekiller yapılabildiğini, yazı yazılabildiğini farkettim. Bunun yanında notlarınıza fotoğraflar, üçüncü parti uygulamalar, konum bilgileri vs. gibi ek özellikler iliştirilebiliyor.

Yeni Siri ve Arama Özellikleri

Bir çok hayran kitlesi bulunan Apple’ın yapay zekası Siri artık daha da zeki. Size daha yaratıcı ve derin tepkiler verebiliyor. Ayrıca Siri, spotlight arama sistemi ile entegre çalışarak, IOS üzerindeki aramalarınıza dair tüm sonuçlar daha akıllı bir şekilde sonuçlandırılıyor. Örneğin trafiğin yoğun olduğu saatte randevunuz için daha erken hareket etmeniz gerektiğini haber verecek. Ya da arbaya bindiğimde Riff Cohen – Dans Mon Quartier çal dediğinizde. Araca bindiğinizi algılayıp şarkıyı çalmaya başlayabilecek.

Fotoğraflar Uygulamasında Yeni Klasör

Fotoğraf uygulamasını açtığımda kategorize edilmiş iki yeni klasör gördüm. Selfileriniz ve Ekran Görüntüleriniz otomatik olarak aynı adlı yeni klasörler ile otomatik olarak kategorize ediliyor.

Farkettiğim Diğer Özellikler

İphone 5’ime IOS 9 güncellemesinden sonra kulaklığımı taktığımda, kilitli ekranın sol alt köşesinde yeni bir simge dikkatimi çekti. İphone kulaklık taktığımı anladı ve müzik dinleyebileceğimi düşünerek müzik uygulaması önerisinde bulundu.

Home tuşuna çift bastığımda karşıma gelen açık uygulamaları sonlandırma özelliğinin görünümü değişmiş. Açık uygulamaların görünümü daha büyük ve efektli bir hâle bürünerek kapatmak kolaylaştırılmış. Ancak tüm uygulamaları kapatma seçeneği eklenmemesi beni üzdü.

IOS’un eski sürümlerinde ister büyük, ister küçük harfle yazın klavyede sürekli büyük harfleri görüyorduk. Artık küçük harf kullanırken küçük, büyük harf kullanırken büyük görünüyor.

Ekranı ortasından aşağı doğru kaydırdığımda Aramalar kısmında Siri önerilerinin eklendiğini gördüm. Ayrıca ekranı en sağa doğru kaydırdığınızda da yine Arama ekranı karşınıza geliyor.

 

IOS 9 Yenilikleri Hakkında Genel Görüşüm

iPhone 5 modelinde IOS 9 yeniliklerinden tamamen faydalanmak imkansız. Mesela 3D Touch özelliği için iPhone 6s olması gerekiyor.  iPhone 5’e yansıyan özelliklerden beni çok çok heyecanlandıracak bir yenilik olmadı. En önemli gelişimi Not ve Siri uygulamalarında gördüm. Yapılması gereken bir geliştirmeydi.

İşin özü iPhone 5’te IOS 8 veya IOS 9 kullanmışsınız çokta farkı yok.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir