Be My Eyes İle Görme Engellilerin Gözü Olun

be my eyes mobil uygulama

Birçok mobil uygulama test ettim, kullandım ve kullanmaya devam etmekteyim. Ancak, farklılığı ve anlamı açısından Be My Eyes uygulamasını ayrı bir yere koyuyorum. Be My Eyes, o an her nerede olursanız olun görme engelli vatandaşlara yardım edebileceğiniz bir ağ hizmeti sunuyor. Uygulamanın herhangi bir maddi kaygı amacı gütmemesi de hoşuma giden diğer bir özelliği oldu.

Be My Eyes Mobil Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

Uygulamayı indirdiğinizde iki basit seçenek sunularak gönüllü mü yoksa görme engelli mi olduğunuz soruluyor. Yine basit adımlar ile kaydınız hemen gerçekleştiriliyor. Bu aşamadan sonra uygulamayı kullanan bir “görme engelli”, görme ihtiyacı duyduğu herhangi bir şey için kolay komutlar ile uygulama üzerinden yardım istiyor. Ardından o an müsait olan bir “gönüllü” ile bağlantıya geçip elindeki yiyeceğin son kullanma tarihini kamera ile karşı tarafa göstererek veya görmenin zorunlu olduğu başka bir konuda yardım almaya çalışıyor.

İsminden de anlaşılabileceği üzere görme engellilerin gözü olmak için yardım sever insanlara fırsat sunan uygulama, şu an için ne yazık ki sadece iOS cihazlarda kullanılabiliyor. Android işletim sistemi için ise uygulamanın hazırlık çalışmaları devam ediyor.

Kısa süre önce kullanılmaya başlayan 308.000 gönüllü, 24.000 görme engelli kullanıcıya sahip Be My Eyes uygulaması üzerinden bugüne kadar 110.000 kez yardım edildi.

Bu yazıyı okuyan arkadaşlar, böylesine güzel bir yardım severlik projesinde bulunarak gönüllü olmanızı canı gönülden diliyorum. Bende elimden geldiğince bu uygulamayı tanıtarak, sosyal medyada paylaşarak gönüllü insanlar bulmaya ve uygulamada aktif olmaya devam edeceğim. Konuya katkı sağlamak amacı ile  yorum ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum panelinden gönderebilirsiniz.

Sevgi, saygı ve hürmetlerimle…

[featured-video-plus]

 

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir