Pau Gasol İnsanlıktan Çıktı

 Pau Gasol İnsanlıktan Çıktı

35 yaşındaki İspanyol pivot Pau Gasol, Fransa  maçında tam anlamıyla alev aldı. 2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası (Eurobasket 2015)  yarı final maçında İspanya, ev sahibi Fransa’yı 80-75 yenerek finale yükseldi.

pau_gasol

Tarihe tanıklık ettiğim bugün, Pau Gasol’un Fransa karşısında yazdığı şiiri izledim. Hiç sevmediğim İspanya basketbol takımını bile bana sempatik gösteren adam, Fransa’ya “ben tek, siz hepiniz” diye haykırıyordu.

Tüm turnuva boyunca İspanya’yı tek başına sırtlamış adamdır kendisi. Unutmayalım 35’inde bir adam. Ancak yaşından fazla sayı atabilmektedir. 🙂 Bu gece tam 40 sayı atarak takımını finale taşımıştır. Zaten maç boyunca İspanya takımının tek bir taktiği vardı; ver Gasol’e, o bir şekilde atar. Bire birler, serbest atışlar, bloklar, ribauntlar… çok büyüksün Gasol.

Pau Gasol, basketbolun tarihini 35 yaşında yeniden yazıyor. Modern basketbolda uzun süredir, bir uzunun, takımını bu kadar sırtına alıp taşıdığını görmemiştik. Baba bu nasıl bir hırs, nasıl bir istek.  Adamda ki kazanma arzusu ülke nüfusuna dağıtılsa, topraklarımızı üçe katlayacak bir popülasyon oluşturulabilir.

17 Eylül 2015 Fransa – İspanya basketbol maçında, İspanya’nın 80 sayısının 40’ını attı ve 11 ribaunt aldı. Daha da önemlisi son periyotta, takım 9 sayı geri düştüğünde, bütün insiyatifi eline aldı. Hem savunmada hem hücumda devleşti. Marc Gasol’un güçlerini de alıp gelmiş.

17 Eylül 2015, bu tarihi bir köşeye yazın. İlerde çocuklara anlatırsınız; ‘ben o akşam gasol’ü izlemiştim’ dersiniz. / Maçın Spikeri: İsmail Şenol /

Pau Gasol, Eurobasket 2015’te tek başına İspanya’yı şampiyon yapmaya and içmiş, basketbol tanrısı. Önünde saygı ile eğiliyorum Gasol reis.

M. Kavlakcı

https://mkavlakci.com

Aslında her şey ilkokul hocamın çok konuşuyorum diye kulağımı büküp, cetvelle beni dövmesiyle başladı. Ondan sonra hiç susmadım. 2015 yılında bu bloğu açarak konuştuklarımı yazıya dökme zamanının geldiğine karar verdim. Artık hem konuşup hem yazıyorum..

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Söz Sizde...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.