Aklından Bir Sayı Tut

İlk tavsiyem tabiki bana okumayı sevdiren kitap “Aklından Bir Sayı Tut” olmalıydı.  John Verdon’un henüz ilk kitabıydı o yazmaya bense okumaya başlıyordum.  Her şey internette gezinirken tesadüfen kitabın arka kapak yazısını okumamla başladı. O satırlarda şunlar yazıyordu;

Bir adam, posta kutusuna bırakılmış imzasız bir mektup alır. Mektupta şöyle yazmaktadır: Aklından herhangi bir sayı tut  1 ila 1000 arasında herhangi bir sayı. Adam öylesine 658 sayısını tutar. Not şöyle devam etmektedir: Sırlarını nasıl bildiğimi göreceksin… küçük zarfı aç.

Aldıklarını geri vereceksin
Vermiş olduklarını aldığın zaman.
Biliyorum ne düşündüğünü,
Ne zaman uyuduğunu,
Nereye gittiğini,
Nereye gideceğini.
Seninle bir randevumuz var,
Bay 658.

İşte bu bilmeceyi çözebilme arzusuna engel olamadım. Bu kitabı okumalıydım ve iyi ki okumuşum. Teşekkürler John Verdon.

john_verdon_aklindan_bir_sayi_tut

Özetle kitaptan bahsetmek gerekirse; zeki bir serikatil ve en az bu katil kadar zeki Dedektif Dave Gurney’in hikayesini anlatıyor.  Bilmeceler, ipuçları ve akıl oyunlarıyla dolu muhtşem bir kitap. Okurken önünüze çeşitli ipuçları çıkıyor ancak bunları birleştirmekte bir hayli zorlanıyorsunuz. Kahramanımız Dave Gurney ipuçlarını birleşirdiğinde ise tepkiniz tamda “vay arkadaş nasıl düşünemedim” oluyor.

Kitap hakkındaki son sözlerim ise şunlar olacak: Sıradanlıklara meydan okuyan, anında başınızı döndürecek ve ilgi çekici karakterlerinin kalp atışlarını tüm gerçekliğiyle hissedeceğiniz bir kitap  “Aklından Bir Sayı Tut” kolay kolay unutmayacağınız bir roman. İyi okumalar..

2 Yorumlar

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir