iOS 15, Türkiye saati ile dün akşam 20:00’de düzenlenen Apple 2021 etkinliğinde resmen tanıtıldı. Peki iOS 15 ile iPhone telefonlarımıza hangi özellikler geliyor. Yeni eklenen özelliklere gelin yakından bakalım.

✅ Yeni videoları kaçırmamak için; YouTube Kanalıma ücretsiz abone olabilirsiniz…

#FaceTime

Görüntülü arama hizmeti FaceTime, eskiden sadece iOS ve MacOS işletim sistemi olan cihazlarda kullanılabiliyordu. Yani, Apple evreninde bulunmayan kişiler ile FaceTime üzerinden bağlantı kurulamıyordu. iOS 15 ile birlikte nihayet Android ve Windows kullanıcıları FaceTime aramalarına katılabilecekler. Ayrıca, FaceTime ile önceden bir toplantı planlayabilecek ve planlanmış aramanın bağlantısını insanlar ile paylaşabileceksiniz.

iOS 15’te FaceTime için bir diğer yenilik ise portre modu oldu. Portre modu sayesinde arka plan bulanıklaşacak ve kamera kullanıcıya odaklanabilecek. Apple, iOS 15 ile birlikte ses için de  geliştirmeler yaptı. ‌FaceTime‌ aramaları uzamsal ses ve uyarlanabilir ses yalıtımı sayesinde artık daha doğal bir ses deneyimi sunuyor.

#Bildirimler

Yeni iOS 15 sürümü ile birlikte Bildirim özelliği de değişiyor. Bildirim özeti özelliği ile daha büyük uygulama simgeleri ve avatarlar sayesinde bildirimler daha anlaşılabilir hale gelmiş durumda.  Düşük öncelikli bildirimleri bir araya toplayan özelliğe kişilerden gelen bildirimler dahil edilmeyecek. Daha doğrusu özette hangi bildirimleri görmek istediğinizi seçebileceksiniz. Yapay zeka destekli özellik sayesinde sadece görmek istediğiniz bildirimler ekranda yer alacak. Ayrıca, iPhone kullanıcıları belirledikleri herhangi bir zamanda bildirim özetlerini toplu olarak alabilecek.

iOS 15, bildirim yönetimiyle ilgili kullanıcılara çok daha fazla opsiyon sunuyor. Öyle ki kullanıcılar mevcut durumlarına göre (örneğin, uyanıkken, çalışırken, uyurken, araç kullanırken vs.) kimlerden ve hangi uygulamalardan bildirim geleceğini belirleyebiliyor. Üstelik bu ayarlar diğer Apple cihazlarıyla da senkronize ediliyor.

#Kamera

iOS 15 ile birlikte kamera ve fotoğraflar uygulaması artık görüntüdeki metinleri algılayabiliyor. Böylece iPhone kullanıcıları üçüncü parti bir uygulamaya gereksinim duymadan fotoğraflardaki yazıları kolaylıkla seçebilecek. Mesela fotoğrafta görünen bir numarayı tıklayarak arama yapabileceksiniz veya yazıyı seçerek metne dönüştürebileceksiniz. Daha önce zaten Fotoğraflar uygulamasında otomatik anılar oluşturuluyor ve bu anıları düzenleyebiliyorduk. iOS 15’te yapılan geliştirmeler sayesinde oluşturulan videoları durdurabiliyor ve video içerisinde önceki ya da sonraki fotoğrafa geçiş yapılabiliyor. Bunun yanında birkaç farklı efekt de eklenmiş durumda. Ayrıca yaptığınız videolarda dilediğiniz müziği ekleme özelliği de gelmiş. Bunun için Apple Music‘te yer alan parçaları kullanabileceksiniz.

#Wallet

Anahtar özelliği sayesinde akıllı telefonunuzu araç, ev ve otel gibi birçok alanda anahtar olarak kullanabileceksiniz. Apple, bu özellik için otomotiv üreticileri ve akıllı kilit üreten şirketler ile anlaşma sağladı. Yeni iOS sürümüyle birlikte Digital ID özelliği geliyor. Kullanıcılar, iPhone’ları kullanarak kimliklerini taradıktan sonra telefon üzerinden resmi işlerinde kullanabilecek.

#Haritalar

Apple’ın 2021 etkinliğinde tanıttığı yeni Haritalar uygulaması, etkileşimli dünya adı verilen özellik sayesinde ticari bölgeler ve binalar hakkında daha fazla ayrıntı paylaşacak. Bunun yanısıra yükseklik, yol renkleri ve özel tasarlanmış yerler gibi detayları gösterecek. Özellikle yürüyüş esnasında daha iyi bir kullanım deneyimi sağlamak isteyen Apple, Haritalar uygulamasına binaların da yer aldığı AR özelliği ekledi. Kullanıcılar, bu sayede gidecekleri yere daha kolay şekilde ulaşabilecek. Ayrıca yeni bir gece modu da eklenmiş durumda. Yeni haritalar uygulamasını çok beğendiğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Umarım kısa sürede ülkemizde de kullanıma açılır.

#Mesajlar

iMessage uygulaması da iOS 15 ile birlikte yeni özelliklere kavuşmuş durumda. Mesajlaştığınız kişiyle paylaştığınız bağlantı ve fotoğraflar otomatik olarak Apple News ve fotoğraflar uygulamasına ekleniyor. Rahatsız etmeyin modu aktif edildiğinde artık iMessage’da da durum olarak görünüyor. Böylece telefonunu rahatsız etmeyin moduna alan birisine mesaj gönderilirse mesaj gönderen kişi uyarılıyor. Tabii dilerseniz bu özelliği kapatabiliyorsunuz.

#Siri

Artık Siri’yi dikte etmek için bir internet bağlantısına ihtiyacınız yok. Böylece, komutlarınız internet üzerinden bir servise gönderilmediği için Siri çok daha hızlı yanıt verecek.

iOS 15 güncellemesi alacak muhtemel iPhone modelleri; iPhone 6s, iPhone 6s Plus, iPhone 7, iPhone 7s, iPhone 8 ve üzeri modeller olacak gibi görünüyor.

iOS 15 indirme ve yükleme ile ilgili sorularınızı yorum yaparak sorabilirsiniz. İyi bloglar!

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir