2021 yılında gösterime giren en iyi bilim kurgu filmlerini sizler için listeledim. Kaliteli filmleri bulmakta zorlanıyor musunuz? O hâlde doğru adrestesiniz. Hazır doğru adresteyken YouTube Kanalıma Abone Olun ki çok yakında gelecek olan 2021 yapımı Aksiyon, Komedi, Romantik ve Korku türünde paylaşacağım yeni film önerilerini kaçırmayın. Şimdi, 2021 yılının efsane bilim kurgu filmleri için hazır mısınız? Hadi başlayalım!

2021 Yapımı Efsane Bilim Kurgu Filmleri

2021 Yapımı Efsane Bilim Kurgu Filmleri
2021 Yapımı Efsane Bilim Kurgu Filmleri

Infinite

Infinite, reenkarnasyon geçiren ve geçmiş yaşamlarını hatırlayabilen insanlar hakkında ilginç bir konsept sunan güzel bir bilim kurgu filmi. Bu filmde, tüm yaşamı yok edebilecek bir silahı almaya çalışan iki grubun mücadelesini izleyeceksiniz. Bol aksiyonlu ve eğlenceli bir film. Senaryo olarak çok fazla bir şey beklemiyorsanız, kendinizi aksiyona kaptırmak ve eğlenceli vakit geçirmek istiyorsanız bu film tam size göre.

Oxygen (Oksijen)

Filmin açılış sahnesinde, bir kadın hava geçirmez tıbbi bir tüpün içinde uyanır. Kim olduğu, oraya nasıl geldiği ve hatta ‘oranın’ neresi olduğu hakkında hiçbir fikri yok… Filmde güzel ters köşeler var ve gerçekleri kahramanımız ile aynı anda öğrenmek daha heyecan verici oluyor. Bu nedenle filmle ilgili daha fazla detay vermeyeceğim. Bu harika bilim kurgu filmi hakkında daha fazla bilgi edinmeden hemen izlemeye başlamanızı öneririm.

The Tomorrow War (Yarının Savaşı)

Tüm dünyanın televizyondan canlı olarak izlediği bir futbol karşılaşmasında gelecekten gelen insanlar aniden ortaya çıkıyor. Tüm dünya şoka girmişken bir de üzerine 30 yıl sonra gerçekleşecek bir savaşta insan ırkının yok olacağını söylüyorlar. Al sana bir şok daha! Bunun üzerine dünyanın tüm modern orduları savaşmak için geleceğe gönderiliyor. Ancak savaşın gidişatını değiştiremiyorlar. Son çare olarak geleceğe daha fazla insan göndermek için dünya çapında zorunlu askerlik başlatılıyor… Yıla damgasını vuran filmlerden biri de Yarının Savaşı’ydı. Şiddetle tavsiye ediyorum.

Night Teeth (Gecenin Dişleri)

Geçmişte yapılan bir anlaşmaya göre vampirler şu üç kurala uymayı kabul ettiler: 1- Varlıklarını çoğu insandan gizlemek, 2- İstemeyen hiç kimseden beslenmemek, 3- ve en önemlisi, şehrin Boyle Heights olarak bilinen bölgesine asla girmemek. Tahmin ettiğiniz gibi bu kurallara uyulmadı ve ortalık kan gölüne döndü. Müzikler mükemmel, gizem oldukça ilgi çekici, sinematografi harika ve eğlence değeri oldukça yüksek. Bu filmi izlemeye karar verdiğim için mutluyum!

Space Sweepers (Uzay Süpürücüler)

21. yüzyılın sonu yaklaşıyor ve seçkinler yörüngeye yükselirken insanlığın çoğu yoksulluk içinde yaşıyor. Küçük uyumsuz bir ekip uzay süpürücüleri olarak çalışıyor ve yörüngeden topladığı çöpleri satarak karınlarını doyuruyorlar. Uzay boşluğunda gizemli bir şekilde hayatta kalan bir kız bulmalarıyla birlikte tüm düzenleri değişmeye başlıyor… Space Sweepers’ta anlatılan hikâye beni hemen yakaladı. Çoğu bilim kurgu filminde hikâyenin eksik kaldığını düşünen biri olarak bu heyecan vericiydi. Çok etkileyici ve eğlenceli bir filmdi. Güney Kore Netflix ortak yapımı, uzay aksiyon macerasını izlemek ve tadını çıkarmak için zaman ayırmanızı tavsiye ediyorum.

Dune: Çöl Gezegeni

Daha önce bu kadar uzak geleceği anlatan bir film izlediğimi hatırlamıyorum. Yıl 10191, muhtemelen gördüğümüz en fütürist film. Hikâye, evrendeki en değerli kaynak olan baharatın korunması etrafında dönüyor. Ancak asıl odak noktası siyaset ve güç oyunları. Unutmayın ki bu film, harika bir bilim kurgu serisinin ilk filmiydi. Aslında olayları ve karakterleri anlatarak ikinci kısma bir hazırlık yapıldı. Bu nedenle hikâye biraz yavaş akıyor ancak her şey tadında. Ben çok beğendim, sizlere de tavsiyemdir.

Free Guy (Gerçek Kahraman)

Free Guy adlı  filmi izlemek için oturduğumda film hakkında henüz hiçbir şey bilmiyordum hatta fragmanı dâhi izlememiştim. Başrolde Ryan Reynolds‘ın olduğunu gördüğümde play tuşuna çoktan basmıştım bile.Gerçek Kahramanlar, bir banka memurunun aslında video oyun karakteri olduğunu keşfetmesiyle yaşanan olayları konu alan Bilim kurgu – Komedi filmidir. Bu filmin eğlenceli olduğunu söylemeye gerek yok. Elbette öyleydi! Günümüz video oyunlarında gördüğünüz unsurları gerçek dünyayla birleştiren muhteşem bir hikâye ve olay örgüsüydü.

Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong, iki büyük canavarın buluştuğu harika bir film. Muhteşem, iyi tempolu ve eğlenceli. Bu filmde özel efektler gerçekten özeldi ve harika görünüyordu. Hikâyesini de beğendim, izlerken üzerinde fazla düşünmeyeceğiniz veya analiz etmeyeceğiniz türden bir hikâye. Özetle söylemek gerekirse “Godzilla vs. Kong” filmi, iki efsanevi canavarın muhteşem bir karışımı.

Shang-Chi ve On Halka Efsanesi

Vay canına, bunu beklemiyordum! Normalde izlediğim veya zevk aldığım bir tür değil ama her saniyesini sevdim. Görsel bir başyapıt. Hızlı, tempolu, enerjik ve amansız. Muhteşem oyunculukların yanında büyülü şekilde üretilen harika müzikleri ile baş döndürücü. Bu yepyeni hikâyenin mutlaka bir devam filmi olacak ve bunu gerçekten dört gözle bekliyorum.

Army of the Dead (Ölüler Ordusu)

Army of the Dead, bir zombi istilası sonrasında imkânsız bir soygun için Las Vegas’a giden bir grup insanı izlediğimiz Aksiyon – Korku filmidir. Ölüler Ordusu (2021) gayet eğlenceli bir film. İyi özel efektler ve çok iyi aksiyon sekansları bulunmasına rağmen oyuncu performansları oldukça inişli çıkışlı görünüyor. Bazı sahnelerde diyaloglar zorlama olsa da hikâyeyi ve atmosferi beğendim. Özellikle zombi temalı film severlere tavsiyemdir.

Boss Level (Patron Seviyesi)

Bilim kurgu – Aksiyon filmi olan Boss Level, zaman döngüsüne sıkışmış bir adamın hikâyesini anlatıyor. Roy Pulver (Frank Grillo), aynı günü tekrar tekrar yaşadığı bir zaman döngüsünde sıkışıp kalmıştır. Her öldürüldüğünde o gün yeniden başlıyor ve bunun nedenini bilmiyor. Tek amacı bu sorunu çözüp döngüye son verebilmek. Film harika bir tempoda ilerliyor. 1 saat 40 dakikalık süre boyunca bir an bile sıkılmadım ve baştan sona ilginçti. Film boyunca aksiyon sahneleri harika, özellikle de filmin sonuna yaklaştıkça aksiyonun dozu artıyor.

Reminiscence (Zihin Gezgini)

Hugh Jackman’ı süper kahraman olarak görmeye alışmışken bambaşka bir yapım ile karşımıza çıkıyor. Zihin Gezgini filminde insanları, anılarını yeniden yaşamaları için zamanda geriye gönderebilen bir karakteri canlandırıyor. Arabasının anahtarını kaybeden Mae, bu teknolojiden faydalanarak anahtarını bulmak ister ve böylelikle hikâyemiz başlar. Filmin görselleri mükemmel. Oyunculuklar iyi, yönetmenlik iyi. Filmin olabileceği kadar ilginç olmamasının tek suçlusu bence senaryo. Buna rağmen Hugh Jackman izlemek her zaman bir zevktir, bu yüzden filmi izlemeye değer kılmıştır.

Eternals (Sonsuzlar)

Eternals filminin fragmanını ve oyuncu kadrosunu gördüğümde beklentim Nirvana’ya ulaşmıştı. Asla kötü bir film değil ama umduğum kadar da etkilenmedim. Bu filmle yeni bir dönem başlıyor ve hepimizin bu konuda sabırlı olması gerekiyor. Çünkü büyümesi için zamana ihtiyaç var. “Eternals” beklediğimden çok farklı olduğu için beni şaşırttı ama aynı zamanda ilginçti. Devam etmesini bekliyor ve bize daha neler sunacağını görmek istiyorum.

Finch

Finch, tam olarak izlemekten zevk aldığım türden bir film. Kıyamet sonrası sahneler, geleceği düşünmemizi sağlıyor. Mad Max gibi aksiyon sahneleri yok. Robotun sesini ve sevimli köpek Goodyear’ı saymazsak, tüm yük tek bir aktöre (Tom Hanks) yüklenmiş. Gelmiş geçmiş en iyi film olmayabilir ama bence çok iyi. Yaklaşık 2 saat sürmesine rağmen çok kısa geldi. İyi görsellere sahip, eğlenceli, duygusal ve asla sıkıcı değil. Bir akşam için ailecek izlenebilecek mükemmel bir film.

Chaos Walking (Kaos Yürüyüşü)

Uzak gelecekte ve gezegende; bir grup dünyalı yerleşimci, yaklaşık 20 yıl önce bir savaşta kadınların öldürüldüğü bir kasabada hayatta kalmaya çalışıyor. Gezegenin erkekler üzerindeki etkisi sayesinde düşünceler ses ve görüntülere dönüşüyor. Film ilerledikçe ve sırlar açığa çıktıkça işler daha dramatik hale geliyor. Hikâye ilginç ama film ucu açık bir şekilde bitiyor. Film sonu bir dizinin pilot bölümü gibi görünüyor. Şimdiden devamı için sabırsızlanıyorum…

Voyagers (Gezginler)

Voyagers, insanlığı kurtarmak için yeni bir gezegene seyahat eden bir grup insanın hikâyesini anlatıyor. Uzay yolculuğu henüz tamamlanmamışken çocuklar, insani duygularını kontrol etmek için kendilerine ilaç verildiğini öğreniyorlar ve ilacı almamaya karar veriyorlar. Böylelikle daha önce hiç tatmadıkları ilkel insani duyguları açığa çıkıyor. Sonrası ise tam bir kaos! Aslında Gezginler filmi, bilimkurgu unsurları altında insan doğasını inceliyor. Tipik bilimkurgu filmlerine göre çok daha güçlü bir hikâyesi var. Birçoğunuzun yıldız savaşları tarzı bir film bekleyeceğini tahmin ediyorum ancak öyle bir şey olmayacak. Yoğun duygular hissedeceğiniz ve hayatı sorgulayacağınız harika bir film.

The Matrix Resurrections

Konuşmama az önceki coşkumla devam etmeyi çok isterdim. Ancak bu pek mümkün değil. Filmde sürekli olarak geçmişe yapılan göndermeler can sıkıcıydı. Sinemanın orta yerinde biz hatırlıyoruz, bize yeni şeyler ver artık diye bağırmamak için kendimi zor tuttum. Özetle, rastgele bir bilimkurgu filmi izliyor olsaydım muhtemelen beğenirdim. Bu nedenle de 2021 yapımı efsane bilim kurgu filmleri listeme ekliyorum. Ancak The Matrix’in devamı olarak, büyük bir hayal kırıklığıydı.

Örümcek Adam: Eve Dönüş Yok

İşte devam filmi böyle yapılır! Spider-Man: No Way Home öyle bir filmdi ki bunun 2002’deki muhteşem Spider-Man’den ve daha da iyi devamı olan 2004’teki Spider-Man 2’den daha iyi olup olmadığını düşünüyorum. Aradan geçen 18 yıllık süreçte gösterime giren diğer örümcek adam filmlerinin hiçbirinde ilk çıkan filmlerdeki hissi yakalayamamıştım. Spider-Man: No Way Home, ilgi çekici bir hikâye, heyecan verici aksiyon, kahkaha dolu anlar ve dramatik sonuçlarla kendinden önce gelen filmlerin etkileyici bir doruk noktası olmayı başarıyor.

Don’t Look Up (Yukarı Bakma)

İki gökbilimci, Dünya’ya doğru gelen devasa bir kuyruklu yıldız keşfederler. Bu konuda bir şeyler yapılmazsa, kuyruklu yıldız altı ay içinde insanlığı yok edecektir. ABD Başkanı ile görüşmeyi ve TV talk şovlarına çıkarak hikâyelerini halka ulaştırmayı başarırlar. Ancak herkesin başka öncelikleri var gibi görünüyor. Bazı insanların bu filmden neden nefret ettiğini anlıyorum. Bütünüyle gerçek hissettiriyor, size ne kadar aptal ve önemsiz olduğumuzu gösteriyor ve bu günümüze son derece uygun. Özenle hazırlanmış anları ve harika oyunculuklarıyla neredeyse mükemmel bir film olduğunu söyleyebilirim. İlk başta komedi tarafının aslında çok fazla olduğunu düşündüm ancak izlerken bunun ne kadar sistemli olduğunu takdir etmeye başladım. Mutlaka izlemelisiniz.

Sizlerde kendi favori filmlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşırsanız, yazının altında güzel bir film sohbeti oluşturabiliriz. Dilerseniz, 2021 yılının en iyi yabancı dizileri adlı yazıma da göz atabilirsiniz.

Lütfen YouTube kanalımı ziyaret etmeyi ve kanala abone olmayı unutmayın. Bir sonraki film önerilerinde görüşmek üzere, hoşça ve dostça kalın!

4 Yorumlar

  • […] ve korku türündeki film önerilerimi merak edenler 2021 Yapımı En iyi 10 Aksiyon Filmi ve Efsane Bilim Kurgu Filmleri (2021) adlı yazılarımı okuyabilir veya videoyu izleyebilirler. Daha fazlası için beni takip etmeye […]

  • […] önce 2021 yılında gösterime giren en iyi bilim kurgu filmlerinden bahsetmiştik. Merak edenler Efsane Bilim Kurgu Filmleri (2021) adlı yazımı okuyabilirler. Serinin ikinci yazısında 2021 yılında gösterime giren en iyi […]

  • Faydalı bir içerik, teşekkür ederim.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir