Peter Pan Ölmeli – John Verdon

Peter Pan Ölmeli, tüm kitaplarını okumuş olduğum John Verdon‘ın piyasaya çıkan son kitabıdır. İlk üç kitabını büyük bir zevkle okuduktan sonra dördüncü kitabı Peter Pan Ölmeli’yi büyük bir heyecanla beklemiştim. Beklediğime değmiş mi hadi birlikte bakalım?

peter pan ölmeli
Peter Pan Ölmeli – John Verdon
Peter Pan Ölmeli Kitabı Kapak Yazısı

Varlıklı bir işadamı, annesinin cenazesinde suikasta kurban gitmiştir. Suçlu bulunan karısı tutuklanır ve ömür boyu hapse mahkum edilir. Onun masum olduğuna inanan sürgündeki dedektif Hardwick, bu esrarı çözebilecek tek kişinin, Dahi Dedektif Dave Gurney‘in kapısını çalar.
Suikastçının, bulunduğu noktadan hedefi vurabilmesinin imkansızlığı sadece Gurney’in dikkat edebileceği küçük bir ayrıntıydı.
Gurney, soruşturma için delilleri toplamaya başladıkça birbiri ardına tuhaflıklar olduğunu fark eder ve çok geçmeden tehlikeli bir adamın, sonucunda sadece ölüm olan şeytani hamleleriyle karşı karşıya kalır. Bu adamla alay eden herkes, bir gün ansızın ortadan kaybolmuş, kendilerinden bir daha hiç haber alınamamıştır. Öldürürken hep aynı şarkıyı mırıldanan, dünyanın en azılı tetikçisi, çocuk görünümlü olduğu için “Peter Pan” denilen sihirbaz bir cani.

Peter Pan Ölmeli Kitabı Hakkında Düşüncelerim

İlk olarak Aklından Bir Sayı Tut kitabı ile hayranı olduğum yazar John Verdon’ın son kitabı bende hayal kırıklığı uyandırdı. İlk romanından bu yana çıkardığı her romanda biraz düşüş yaşamıştı aslında. Son kitabı Peter Pan Ölmeli‘de gösterdiği performans ise şüphesiz en kötüsü. Aslında kötü değil ancak ilk iki kitapta çıta çok yukarıda olunca beklentilerimde artmış olabilir.

Yine Verdon’dan beklenebilecek müthiş bir kurgu olsa da sanki bu sefer çok yavaş ilerleyip çok hızlı ve basit çözüldü. Üstelik sonunda ilk defa katilin bunu neden yaptığını çok da ayrıntılamadan bitirdi. Bu sefer çok da tatmin olamadım ama yine de dalında oldukça başarılı ve sürükleyici.

2 Yorumlar

  • Askerdeyken Aklımdan Bir Sayı Tut ile John Verdon’ı tanımıştım. 3 kitabını bitirdim ve son kitabını da okumaya başladım. Ama uzun süredir fırsat bulamadığımdan bekliyor. İlginçtir Peter Pan Ölmeli son kitap olmasına rağmen onu okumuştum…

    • Bende Aklından Bir Sayı Tut ile askerde tanışmıştım John’la 🙂 İyi bir askerlik arkadaşı galiba 😀 Bir birinden bağımsız konular olduğu için seriyi sırası ile okumaya çokta gerek yok zaten.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir