Apple Watch Bilinmeyen Gizli Özellikler vol. 2

Bu blog yazım, Apple Watch bilinmeyen gizli özellikler serisinin ikinci videosu üzerine olacak. İlk videomuz sizlerden yoğun ilgi görmüştü ve ikinci videonun gelmesi konusunda ısrarınız vardı. Ben de sizleri kırmayarak seriye devam ediyorum. Henüz Apple Watch bilinmeyen gizli özellikler serisinin ilk videosunu izlemeyenler varsa Apple Watch Series 4 Bilinmeyen Gizli Özellikler başlıklı yazımı tıklayarak videoyu izleyebilirler.

Apple Watch akıllı saatinizi kullanmayı ne kadar biliyorsunuz? Apple Watch’unuzu etkin bir şekilde kullanabilmek için; bu yazıyı mutlaka okumalı ve Apple Watch bilinmeyen gizli özellikler konusuna hakim olmalısınız.

Apple Watch ile Uygulamalar Arası Geçiş Yapmak

Apple Watch ile uygulamalar arasında geçiş yapmak iPhone’da olduğu kadar kolay değil. Normalde menüye tekrar dönüp gitmek istediğiniz uygulamayı kalabalık arasında bulmanız gerekiyor. Size göstereceğim yol ile bu zahmetten kurtulacaksınız. Örneğin; Apple Watch’ta ses kaydı ile meşgulsünüz ve bu arada mesaj yazmanız gerekti. Mesajlar uygulamasını açıp mesajınızı yazdıktan sonra tekrar ses kayıt uygulamasına dönebilmek için “dijital crown düğmesini çift tıklamanız” yeterli. Digital Crown tuşunu çift tıklamak sizi her zaman son açtığınız uygulamaya götürecektir. Böylece uygulamalar arası geçiş yapmak çile olmaktan çıkıyor.

Apple Watch ile iPhone Sesini Açma/Kapatma

iPhone’da bir müzik açtığınızda Apple Watch’ta şu an çalınan uygulaması devreye girerek size müzik bilgilerini gösteriyor. Bu ekranda Apple Watch aracılığıyla dinlediğiniz müziği değiştirebilir, durdurabilir ve sesini açıp kapatabilirsiniz. Apple Watch dokunmatik ekranı sayesinde müziği değiştirebilir ve durdurabilirsiniz. Ancak iPhone ses denetimini yapabilmek için dijital crown tuşunu çevirmeniz gerekiyor.

Apple Watch ile Fotoğraf Çekmek / Kamera Ayarları

Apple Watch ile fotoğraf çekebilmek gerçekten büyük kolaylık. Selfie çekimlerinde artık uzamanıza gerek yok. iPhone’u verin birine ve siz sadece Apple Watch ile tuşa dokunun. Bunun yanı sıra kamera uygulaması açıkken Apple Watch ekranına four touch özelliği sayesinde baskı uygulayarak yeni bir menü açılmasını sağlayıp kamera ayarlarını yönetebiliyorsunuz. Açılan yeni menü sayesinde kameranın;   flash, yönü, HDR modu ve Live   özelliğini yönetebilirsiniz.

Apple Watch Şu An Çalınan Uygulamasını Gizleme

iPhone ile müzik dinlediğinizde “şu an çalınan” uygulamasının otomatik olarak devreye girdiğinden bahsetmiştim. Bazı kullanıcılar için bu can sıkıcı olabilir. Şu an çalınan uygulamasını gizlemek için; Ayarlar > Genel > Ekranı Uyandır > Ses Uygulamalarını Otomatik Başlat seçeneğini kapatabilirsiniz. Bu ayarı yaptığınızda iPhone müzik çaldığında Apple Watch’un üst kısmında küçük bir play simgesi göreceksiniz. Dilerseniz bu simgeyi tıklayarak müzik bilgilerini ekrana getirebilirsiniz.

Apple Watch Su Kilidi

Apple Watch su kilit özelliği normalde saatinize giren suyu çıkarmak için kullanılıyor. Ancak bu özelliği ekran kilidi olarak da kullanabilirsiniz. Özellikle gece yatarken saatte yanlışlıkla bir işlem gerçekleştirmemek için su kilit özelliği kullanabilir. Bu özellik aktif edildiğinde ekranda ve tuşlarda hiçbir işlem yapılamıyor. Kilidi açmak için dijital crown’u döndürmeniz gerekir. Su kilidini açmak için; denetim merkezinde ki damla simgesini tıklamanız gerekiyor.

Apple Watch ile Mesaj Yazma ve E-mail Gönderme

Apple Watch ile yeni mesaj yazabilmek için; mesajlar uygulamasında four touch özelliğini kullanarak (ekrana sertçe baskı uygulayın) yeni mesaj simgesini görebilirsiniz. Açılan ekranda kişi seçtikten sonra ister hazır mesajları, ister emojileri, isterseniz de konuşarak mesajınızı yazıp gönderebilirsiniz. E-mail göndermek için de aynı işlemleri mail uygulamasında kullanınız.

Umarım paylaştığım bilgiler sizler için yararlı olmuştur. Apple Watch Bilinmeyen Gizli Özellikler hakkındaki soru ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Gelecek videolardan haberdar olmak için; Youtube Kanalım‘a abone olabilirsiniz.

Hoşça ve dostça kalın!

1 Yorum

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir