Ejderha Dövmeli Kız

Ejderha Dövmeli Kız

Ejderha Dövmeli Kız, askerde olduğum dönemde Emin Avşar arkadaşımın tavsiyesiyle tüm serisini aldığım kitaptır. Seri toplam üç kitaptan oluşuyor.  Serinin diğer kitapları; Ateşle Oynayan Kız ve Arı Kovanına Çomak Sokan Kız adlı romanlardır. Kitap serisinin genel adı Millennium serisi olarak isimlendirilmiştir. Kitabın yazarı İsveç’li Stieg Larsson‘dır.

Millennium Serisi
Millennium Serisi

Ejderha Dövmeli Kız ve Ateşle Oynayan Kız romanları beyaz perdeye uyarlanarak filmi yapıldı. Kitap dünyada çok ses getirerek zamanının en çok satanları arasına girdi ve büyük övgü aldı.

41 ülkede rekor satış yapan kitaplarının başarısını göremeden 50 yaşında hayata veda eden İsveçli gazeteci Stieg Larsson‘un zihne kazınacak sahneler, çarpıcı ve canlı karakterler, okurları adeta yerlerine çivileyecek sürükleyici bir kurgu ile her sayfasını ağır ağır ve dokuyarak yazdığı Millennium serisinin ilk kitabı Ejderha Dövmeli Kız’ı okuduktan sonra, Gefle Dagblad gibi ‘bundan daha iyisi yapılamaz’ diyebilirsiniz. Ama bu erken bir karar olabilir. Son sözü söylemeden ikincisini beklemenizi tavsiye ederiz.

Üstteki paragrafta kitap bu şekilde tanımlanmış olsada şahsen ben söylenildiği gibi kitabın etkisi altında kalmadım. Serinin ilk kitabı Ejderha Dövmeli Kız, etki bırakıyor belki ama serinin diğer kitapları Ateşle Oynayan Kız ve Arı Kovanına Çomak Sokan Kız’ı offlaya pufflaya bitirdiğimi itiraf etmeliyim. Kitaplarda gereksiz ayrıntılara yer verilmesi akıcılığı can sıkıcı bi hale getiriyor. Bunun yanında karmaşık bir anlatım şekli buldum karşımda olayları uç uca bağlamakta zorlanıyor insan.

Sonuç olarak tavsiye edebileceğim Millennium serisinin ilk kitabı olan Ederha Dövmeli Kız‘dır. Serinin diğer iki kitabını okumasanız da hiçbir şey kaybetmiş olmazsınız. Tüm seriyi aynı anda sipariş etmemden dolayı hala pişmanlık duyuyorum bilginize…

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir