Apple Music IOS 8.4 ile geldi

Apple Music

Apple geçtiğimiz günlerde bir etkinlikte Apple Music uygulamasını tanıtmıştı. Beklenmedik bir anda dün Türkiye saatiyle 18:00’da  ios 8.4 yayınlandı. Güncellemeyi yapan kullanıcılar Apple Music sürprizi ile karşılaştı. Ayrıca güncelleme ile birlike Apple’ın 24 saat yayın yapacak online radyosu Beats 1 de yayın hayatına başlamış oldu.

Apple Music
Apple Music

IOS 8.4 güncellemesiyle gelen Apple Music 3 aylık bir deneme dönemi sunuyor. Deneme süresi bitiminde Apple müşterileri aylık 10 TL bir ücret karşılığında uygulamayı kullanmayı sürdürebilecekler. Apple’ın güncelleme hakkındaki açıklaması şu şekilde;

Bu güncelleme; devrim niteliğinde bir müzik servisi, 7/24 dünya çapında radyo ve hayranların favori sanatçılarıyla iletişim kurmaları için bir yol sağlayan Apple Music’i sunar – bunların tümü yeniden tasarlanmış Müzik uygulmasına dahil edilmiştir. İOS 8.4, iBooks iyileştirmelerini ve hata düzeltmelerini de içerir.

Apple Music, kullanıcılarını heyecanlandırmayı başarıyor. Sanırım en dikkat çekici nokta şu cümlede “hayranların favori sanatçılarıyla iletişim kurmaları için bir yol sağlayan” gizli.

Güncellemeyi indirmek için yapmanız gereken tek şey, Ayarlar – Genel – Yazılım Güncelleme yolunu takip etmek. iPhone veya iPad’iniz yeni güncelleme bulduğunu söylediğinde gerekli onayları verin ve güncellemeyi yüklemeye başlayın. Benide heyecanlandıran sanatçılarla iletişime geçebilme mevzusunu denemek için hemen güncellemeyi yaptım.

Nedir Bu Apple Music ?

Apple Music adı basit gibi görünsede uygulamanın sundukları oldukça karmaşık esasında. 7/24 online rayo dinleyebiliyor ve hayranı olduğunuz sanatçılarla iletişim kurabileceğiniz sosyal medya araçları kullanıma sunuluyor. Takip etiğiniz sanatçıların paylaştığı düşünceleri, fotoğrafları ve videoları görüp sohbete katılabiliyorsunuz.  Ayrıca iTunes üzerinden satın aldığınız şarkıları da yine burada dinleyebileceksiniz.

Bence tek can sıkıcı konu uygulamanın 3 ay deneme süresinden sonra ücret talep edilmesi. Apple zenginlere hitap etmeye ve kâr sağlamaya devam ediyor. Türkiye standartlarında müzik için aylık 10 TL ücret ödeyebilecek kişilerin küçük bir yüzdelik dilime sahip olduklarına inanıyorum. Şahsen kendi çevremde bunun için para ödeyecek kimseyi göremiyorum.

Müzik servisi dışında güncellemede iBooks, çeşitli hata düzeltmeleri ve iyileştirilmelerden bahsediliyor. Örneğin iBooks’ta özellikle sesli kitaplar için hazırlanmış Şu An Çalınan özelliğinin keyfini çıkarın. Bunun dışında kullanıcılara yansıyan gözle görülebilecek bir değişikliği farketmedim. Apple daha büyük değişimleri İOS 9 güncellemesi için saklamış gibi görünüyor.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir