True Detective Başladım!

Çok uzun zamandır yeni bir diziye bağlanamamıştım. Son zamanlarda tüm sezonunu izleyecek kadar çok sevdiğim iki dizi; Daradevil ve 12 Monkeys olmuştu.

İzlediğim diziler arasında True Detective gibi geçekçilik yönü ağır basan tek dizi yaklaşık 2 yıl önce bitirdiğim Breaking Bad’dir. True Detective sağlam replikleri ile de Breaking Bad gibi iz bırakan bir dizi olma yolunda ilerleyecek gibi görünüyor.

true-detective

True Detective Konusu Nedir?

17 yıla yayılan cinayetler silsilesi. İki dedektif katilleri bulmaya hayatlarını adamışlar. Katiller onlardan hep bir adım ileride. Ama illa ki arkalarında bir ipucu bırakacaklar. Çünkü kusursuz bir suç hiç işlenmedi.

Rust ve Martin isimli iki dedektifin bir kadın cinayetiyle başlayıp, kült mezhepleri de içine alan suç örgüsünü bulma çabaları sinemasal bir kaliteyle anlatılıyor. Dizinin hiç bir karesinin önemsiz olmadığı, her sahnesinde birçok detayın bulunduğu True Detective son yılların en iyi yapımlarından biri.

Bence Nasıl Bir Dizi?

True Detective, şu anda 2. sezonun 7. bölümünü izlemiş ve ilk sezonu ile bağımlısı olduğum dizidir. Henüz ilk bölümü açtığınız anda duyduğunuz dizi introsu ile bağlanmaya çoktan başlamış oluyorsunuz. Matthew McConaughey‘ın müthiş oyunculuğu ile hayat verdiği Rust Cohle karakterini uzun yıllar boyunca unutamayacağım. Bunun yanında dizinin inanılmaz replikleri var, hemen bir tane örnek vereyim;

Ölüm, zamanı yarattı. Öldüreceği şeylerin büyümesi için.

Yeni sezonunda oyuncular tamamen değişiyor. Rust olmadığı için çok üzüldüm. Dizi ilk sezona göre daha düşük tempoda ilerlese de gerçekçi yaklaşımından hiçbir şey kaybetmemiş. Oyunculuk yönünden yine mükemmel iş başarmış. 2. sezonda Colin Farrell, Vince Vaughn, Rachel McAdams ve Taylo Kitsch gibi önemli aktörler rol alıyor.

2. sezonda kurgudan, dönen dolaplardan ve hikayeden hiçbir şey anlamasam da dizinin dumanlı atmosferini, Ray’ın kaybetmişliğini, Paul’un çıkmazlarını, Bezzerides’in sıradışı karakterini, Frank Semyon’un deli deli bakan gözlerini seviyorum. Yedi bölüm olmuş, mevzu nedir diye sorsalar hiçbir şey anlatamam. Aklımda kalan tek şey koyu kahve bir melankoli.

True Detective İntro Müziği
[featured-video-plus]

 

Hayran Kaldığım İntro’nun Sözleri

Tozlu bir ovadan, kızın silik gölgesi yükselir. Zehirli katran ruhu, çalılıklarda gizlenir. Kavurucu güneşe döner yavaşca belini, tenine dokunduğum an parmaklarıma kan hücum eder.

Sessiz akşamda, bir gümüş dolunayın altında, rüzgarla birlikte yürüyerek geldim. Kaktüslerin açmasını izlemek için. Ve yabancı eller beni durdurdu, dans etti korkunç gölgeler. Dikenli çalılara düştüm ve titreyen elleri hissettim.

Güneşin son ışıkları kayaları ısıtırken, çıngıraklı yılanlar yavaş yavaş çıkarken. Dağ kedileri, kemiklerini çekip götürmek için gelecek. Ve bu sessiz kumun üzerinde, benimle birlikte yükseleceksin. Yıldızlar gözlerin, rüzgar ellerim olacak…

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir