Altın Oğul – Pierce Brown (Kızıl İsyan 2)

Altın Oğul, üçlemenin ikinci kitabıdır. Üçlemenin ilk kitabı olan Kızıl Yükseliş‘i okuduktan sonra seriye devam etmeye karar verdim. Bu yazımı biraz aceleci bir tavırla yazıyorum. Çünkü; son kitabı deli gibi merak ediyorum ve yazımı tamamlar tamamlamaz Sabah Yıldızı‘nı elime alacağım.

Altın Oğul – Pierce Brown
Kızıl İsyan Kitap Serisine Genel Bakış

Kızıl Yükseliş, Altın Oğul ve Sabah Yıldızı üçlemesi sizi distopik bir dünyanın içerisine sürüklüyor. Dünyamızın yara aldığı ve insanlık türünün yok olma aşamasına geldiği bir dönemde, türün devamı için insanlar radikal kararlar aldılar. Kurtuluş olarak  Ay, Venüs, Mars, Jüpiter vs. gibi gezenlere yolculuk yapmaya hazırlandılar. İlk koloniciler Ay’da yaşam kurmak için Dünya’dan ayrıldığında, bir iş bölümü hiyerarşisi yarattılar. Zaman içerisinde diğer insanlar üzerinde gerçekleştirdikleri genetik müdahaleler ve cerrahi operasyonlarla bu hiyerarşiyi geliştirdiler. Sonuç, mükemmel verimi hedef alan, renk kodlarına bölünmüş ve üstün ırkı olan Altınlar tarafından yönetilen Toplum oldu.

Kızıl Toplumun en alt sınıfı olarak madenlerde çalışmaktadır ve sefalet içinde yaşamaktadır.

Pembe Eşsiz güzellikte, fiziksel zevkler için yetiştirilip eğitilen ırk.

Obsidiyen Sadece savaş için yetiştirilmiş canavarımsı ırk.

Kahverengi Ev ve iş yerlerindeki hizmetkarlar.

Gri Polis ve askeri ırk.

Turuncu Savaş gemilerindeki sistem sağlayıcıları.

Mor Sanatçılar, müzisyenler ve aktörlerin bulunduğu yaratıcı sınıf.

Yeşil Teknoloji geliştiricileri ve programcılar.

Sarı Doktorlar, psikologlar ve araştırmacılar.

Mavi Savaş gemisi pilotları ve kaptanları.

Bakır İdareciler, avukatlar ve bürokratlar.

Beyaz Toplumun dini inanışlarını şekillendiren rahip ve rahibeler.

Gümüş Mucitler, finans uzmanları ve iş adamları.

Altın İnsanoğlunun son derece zeki, şiddet dolu yöneticileri.

Altın Oğul Kitap Yorumum

Toplum’un en alt sınıfında (Kızıl) bulunan Darrow, eşi Eo’nun ölümü ile birlikte başlattığı haklı isyanı konu alan Kızıl Yükseliş kitabından sonra yazar hız kesmemiş. Altın Oğul kitabında ise Darrow’un Altınlar arasında ki yükselişini konu alıyor. Toplumun sınıflarını, ayrımcılığı kaldırmak ve eşitliği sağlamak için amansız bir iç savaş başlıyor. Bizlerin birer renk değil, hepimizin insan olduğunu haykıran Darrow, tabuları yıkabilecek mi?

Mükemmel Kızıl İsyan serisinin mükemmel devam kitabı. Yazarın hayal gücüne bayıldım. Pierce Brown kalemiyle değil hayal gücüyle etkiliyor. Distopya türünde bu seriyi favorilerim arasına ekledim. Sayfalar dolusu entrikalar ve aksiyon beni sürükleyip götürdü. Ve kitabın sonu… Bir an önce üçüncü kitabı (Sabah Yıldızı) okumak istiyorum.

1 Yorum

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir