İsa’nın Son Sırrı

Portekizli yazar Jose Rodrigues Dos Santos tarafından üçüncü kez bilgi yüklenmiş ve şaşkın hissediyorum. İsa’nın Son Sırrı kitabından önce okumuş olduğum Tanrı’nın Formülü ve Süleyman’ın Anahtarı eserlerinde yaşadığım tarif edilemez hazzı tekrar yaşadım. Konuya geçmeden evvel,  portekizli yazar ile tanışmama vesile olan sevgili Şengül abla; ellerinden öperim…

İsa’nın Son Sırrı – Jose Rodrigues Dos Santos
İsa’nın Son Sırrı Kitap Konusu

Her şey bir paleografın dünyanın en eski İncil el yazmalarından olan Vaticanus‘u incelediği sırada cinayete kurban gitmesiyle başlar. Katil, maktulün yanına şifreli bir mesaj bırakmıştır. İtalyan polisi maktul ile son iletişimde olan kişinin Tomas Noronha olduğunu öğrenir ve olay yerine çağırır. Tarihçi ve Kriptolog olan Tomas, italyan polisine bu davada yardımcı olmaya ikna olur ve dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen şifreli cinayetleri çözebilmek için italyan müfettiş Valentina Ferro ile işe koyulur.

Tomas ve Valentina’nın bu cinayetleri aydınlatabilmek için öncelikle İncilde ki muammaları anlamaları gerekmektedir. İncilde ki bu muammalar ise onları Yeni Ahit’te ki son sırrın yaşandığı Kutsal Topraklara götürecektir. Orada dünyanın en eski sırrıyla, İsa‘nın gerçek kimliğiyle karşılaşacaklardır.

İsa’nın Son Sırrı Kitap Yorumum

İsa bir hristiyan mıydı? Yoksa bir yahudi mi? Vaaz ettiği şeyler nelerdi? O, sıradan bir ölümlü müydü gerçek bir Tanrı mı? Yeryüzünde beliriverecek olsa Mesih olarak mı kabul görürdü yoksa sapkın olarak dışlanır mıydı? Bugün kendi adına uygulanan dine İsa’nın söyleyeceği ne olurdu?

Tarihsel ve bilimsel gerçeklere dayanan kitap, tüm bu sorulara cevap ararken, başarılı bir polisiye kurgu sunduğu için okuyucuyu sıkmıyor. Tam aksine hayretler içerisinde bırakmayı başarıyor. Tüm kitaplarını okuduğum yazar, her kitapta ayrı bir tarihi konuyu ele alıp insanı saf bilgiyle terbiye ediyor.

Yazar Dos Santos‘un artık iyice oturmuş olan ve kendine özgü denebilecek tarzının bir diğer eseri. Bu sefer seçilen ana konu, İsa peygamberin kişiliği, mucizeleri, Hristiyan mitolojisi ve tarihi. Bu ana konuları araştıran bir tarihçi baş karakter ve etrafında nefes nefese süren cinayetler ve kovalamacalar hikayesi. Yazarın bu kitabı da diğer kitapları gibi ilginç, akıcı ve sürükleyici. Kitabı bitirmeden elinizden bırakamıyorsunuz. Kesinlikle tavsiye ederim.

Takdir okuyanın…

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir