watchOS 6 Güncellemesini Apple Watch Series 4 ile Test Ettik

watchOS 6 ile Gelen Yeni Özellikler

watchOS 6 YouTube Aracılığıyla İzle

Merhaba arkadaşlar, Bu videoda sizlere watchOS 6 ile birlikte gelen yeni saat kadranları, App Store, sesli notlar, döngü izleme, gürültü uygulaması ve hesap makinesi gibi yeniliklerden bahsedeceğim.

Sizlerin de bildiği gibi geçtiğimiz ay Apple Watch Series 5 tanıtılmıştı. Bir önceki model olan Apple Watch Series 4 üzerine çokta bir yenilik eklenmemişti. Yani diyeceğim o ki hali hazırda bir Apple Watch Series 4 model saatiniz varsa Apple Watch Series 5 almanıza hiç gerek yok.  Zaten watchOS 6 ile birlikte gelen özellikler ve kadranlar sayesinde yeni bir saat kullanıyormuş hissiyatı alacaksınız.

watchOS 6 güncellemesi Apple Watch Series 1, Series 2, Series 3, Series 4 ve Series 5 modellerine yüklenebiliyor. Fakat bazı yenilikler eski Apple Watch modellerinde kullanılamıyor. Biz bu videoda watch0S 6 ile birlikte gelen yeni özellikleri Apple Watch Series 4 ile birlikte test edeceğiz. Daha fazla vakit kaybetmeden watchOS 6 incelemesine başlayalım.

Yeni Saat Kadranları

watchOS 6 ile birlikte gelen yeni saat kadranları, ilk dikkatimi çeken eklemeydi. Meridyen, Kaliforniya, Modüler Sıkıştırılmış, Solar, Gradyan ve Numerik kadranlar yeni eklenmiş. watchOS 6 ile gelen gürültü ve hesap makinası gibi yeni komplikasyonlar da kolay erişim için saat kadranlarına eklenebiliyor.

App Store

Başka bir yenilikte App Store uygulamasında.Artık App Store uygulaması saatimizde. Bildiğiniz gibi eskiden uygulamaları telefonumuza indirebiliyor ve Apple Watch ile uyumlu olan uygulamalar otomatik olarak saatimize yükleniyordu. watchOS 6 ile birlikte saatimizden App Store girerek uygulamaları direkt olarak saatimize indirebiliyoruz. App Store girdiğimizde sadece saatinizle uyumlu uygulamalar sıralanıyor. Arama yapmak için dikte ederek istediğiniz uygulamayı bulabilir ve saatinize indirebilirsiniz. Uygulamayı indirmede parola girebilmek için iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan bir tanesi Apple Watch ekranı üzerinde çizim ile parola girebilir veya Apple Watch’unuzun bağlı olduğu iPhone’un sanal klavyesi üzerinden parolanızı girebilirsiniz.

Sesli Notlar

Sesli notlar Mac ve iPad’den sonra Apple Watch’a da geldi. Sesli notlar sayesinde aklınıza gelen bir şeyi telefonla uğraşmadan saatiniz aracılığıyla hızlıca kayıt edebilirsiniz.  Kayıtladığınız bu sesli notlar, aynı Apple Kimliği’ni kullandığınız iPhone, Mac ve iPad’inize de ekleniyor. Ayrıca Apple Watch üzerinden diğer cihazlarınızdaki sesli notları da yönetebiliyorsunuz.

Gürültü Uygulaması

watchOS 6 ile gelen yeni özelliklerden bir tanesi de gürültü uygulaması. Gürültü uygulaması sayesinde bulunduğunuz ortamdaki desibel yüksekliğini ölçebiliyor ve ses seviyesi zararlı yüksekliklere ulaştığında bildirimler alabiliyorsunuz. Gürültülü ortamlarda uğrayabileceğiniz zararları gönderdiği bildirimlerle size açıklıyor. Uygulamanın bilgi ekranında desibel değerlerinin size verebileceği zararlar hakkında bilgiler de sunuluyor.

Döngü İzleme

Bildiğiniz gibi Apple, sağlık ile ilgili uygulama geliştirmeye oldukça önem veriyor. watchOS 6 ile birlikte bu uygulamalardan bir tanesi olan “Döngü İzleme” hizmete sunuldu. Döngü izleme kadınlar için oldukça önemli bir uygulama. Uygulama sayesinde mensturasyon döngüleri takip edilebiliyor ve döngü ile ilgili bildirimler alınabiliyor. Örneğin; doğurganlık döneminde olunduğu “doğurgan olduğunuz dönem 3 gün içinde başlayabilir” şeklinde bir bildirimle öğrenilebiliyor.

Hesap Makinesi

Şimdi sırada, Apple Watch’ta çok daha önce hizmete sunulması gerektiğini düşündüğüm hesap makinesi uygulaması var. Nihayet watchOS 6 ile birlikte kullanmaya başladım. Günlük kullanımda siz ne kadar ihtiyaç duyuyorsunuz bilmiyorum ama mesleğim gereği benim sıkça kullandığım bir uygulama. iPhone’da ekranı yan çevirerek hesap makinesinde birçok fonksiyonu gerçekleştirebiliyorsunuz. Apple Watch’da ise dört işlemin yanında bahşiş ve % fonksiyonları eklenmiş. Gayet sade ve kullanımı basit hesap makinesi Apple Watch’un küçük ekranında rahatlıkla kullanılabiliyor.

Siri ile Dinlediğin Müzik

Siri ile ilgili de bir yenilik gelmiş. Eskiden Apple Watch’unuzda Siri’yi dikte ederek dinlediğiniz müziği bulamıyordunuz. Artık bu mümkün! Sizlerde benim gibi watchOS 6 güncellemesi yaparak Siri ile duyduğunuz şarkının adını ve seslendiren sanatçıyı öğrenebilirsiniz.

Şu an çalınan

Yine eskiden yapamadığınız bir özelliğe yer vermek istiyorum. Apple Watch menüsüne “şu an çalınan” uygulaması eklenmiş. Bildiğiniz gibi Apple Watch’da iPhone’den bağımsız müzik dinlenebiliyor. Ancak müzikleri yönetmek için bir uygulama bulunmuyordu. Şimdi saatiniz aracılığıyla müzik listenizi kontrol edebiliyorsunuz. Ancak bunun için Apple Watch’unuza bağlı bluetooth bir kulaklık gerekiyor. Maalesef bende bulunmadığı için bu testi gerçekleştiremiyorum.  Videoyu beğenin ve yorum yapın ki alabileyim. 🙂

Sesli Kitaplar

Son olarak bahsedeceğim yenilik ise sesli kitaplar olacak. Satın aldığınız sesli kitapları Apple Watch aracılıyla dinleyebileceğiniz bir uygulama. Ancak şu an Türkiye’de hizmet veremiyor.

Umarım paylaştığım bilgiler sizler için yararlı olmuştur. watchOS 6 ile birlikte gelen yeni özellikler hakkındaki soru ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Gelecek videolardan haberdar olmak için; Youtube Kanalım‘a abone olabilirsiniz.

Hoşça ve dostça kalın!

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir