Okurken Öğrendiklerim #02

Zamanın birinde okurken öğrendiklerim başlıklı bir yazı serisine başlamıştım. Nihayet serinin ikincisini yazmaya fırsat bulabildim. Serinin ilk yazısına da buradan ulaşabilirsiniz. Peki bu yazı serisinin amacı neydi? Kitap, dergi, gazete ve/veya internet aleminde okuduklarımdan, okurken; vay arkadaş, oha lan veya yok artık gibisinden tepkiler verdiğim, yeni öğrendiğim ve sizinde öğrenmenizi istediğim ilginç bilgileri paylaşmaktı.

okurken öğrendiklerim

1994 yapımı Forrest Gump filmini izleyenler bilir. Filmde, Gump hangi işe girse o işte 1 numara olması konu ediliyor.  Gump, karides işinden sonra tüm parasını Apple’a yatırmıştır. 1994’te sıradan bir şirket olan Apple’ın günümüzde 1 numara olması ilginçtir.

Geçtiğimiz hafta oynanan Fenerbahçe – Galatasaray derbi istatistiklerini incelerken dikkat çekici bir bilgi edindim. Bilindiği gibi Fenerbahçe Kadıköy’de Galatasaray’a 16 sezon, 17 maçtır kaybetmiyor. Tüm bu süre zarfında Galatasaray’ın maçı önde götürdüğü süre toplamda 13 dakika, maç başına 45.8 saniyeymiş.

Google arama motoruna “Zerg Rush” yazıp arama yapar iseniz arama sonuçları sayfası “o” harfleri tarafından yenmeye başlıyor. Meğerse bu zerg rush denen illet Google’nin stres atmalık bir oyunuymuş. Stresli zamanlarınızda deneyebilirsiniz fakat bana sorarsanız insanı daha çok strese sokuyor.

Sezaryan ile doğum, Jül Sezar’ın ameliyatla anne karnından çıkarılmasından dolayı bu adı almış.

Prag’da bulunan “Dux Cha” adlı bar, küçük göğüslü kadınların içeriye girişini yasaklamış. Kapıda kontrol yapılıyormuş.

dux cha bar

Sigaranın kendisi ayrı izmariti ayrı bir dert. Ülkemizde sıkça gördüğünüz gibi sigara izmaritleri çevremizi oldukça kirletmekte. Elin gâvuru bunun için ilginç bir çözüm yöntemi bularak izmaritleri yere atmamaya teşvik ediyor. Dünya genelinde çok popüler olan Ronaldo mu yoksa Messi mi sorusunu sorarak izmaritler ile anket oluşturulmuş. Londra‘da hayata geçirilen bu uygulama ile oy kullanmak için izmaritinizi hayranı oluğunuz futbolcunun bölümüne atmanız gerekiyor.

londra sigara izmariti

3 Yorumlar

  • Cok güzel paylasimlar ellerinize saglik cok tesekkur ediyorum sizi severek takip ediyorum

  • Benden bir tavsiye. Önceki yazının linkini vermelisin yazıda ağabey. Bu yazı serisi güzel olacağı kesin, bekliyoruz bir sonraki yazıyı da 🙂

    • Tavsiyene uydum kardeşim, teşekkür ederim. Umarım güzel bilgiler paylaşabilirim.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir