Satranç – Stefan Zweig

Kitabın isminin satranç olmasına bakıp aldanmayın, satranç ile ilgisinden ziyade insan ruhu ile alakalı bir kitap. Stefan Zweig‘in kaleme aldığı Satranç adlı kitap kısacık olmasına karşın kitabı bitirdiğinizde sert bir darbe almışcasına etkisinde kalıyorsunuz.

satranç
Satranç – Stefan Zweig

Satranç kitabı, kişilik bozukluğu olan bir çocuğun sadece görerek satrancı öğrenmesini, bunun dışında hiçbir şey için zekasını kullanmamasını ve zamanla satranç oyununda dünyanın en iyisi olmasını konu alıyor. Öte yandan Dr. B. savaş suçlusu olarak yakalanmış, gözetim altında tutulduğu odada tesadüfen bir satranç kitabıyla karşılaşmış ve zaman geçirmek için kitaptaki 150 dünya şampiyonunun hamlelerini ezberlemiştir. Bir yanda zekasını sadece satranç için kullanabilen dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic, diğer yanda rastlantı sonucu eline geçirdiği bir kitapla satrancın inceliklerini öğrenerek bu oyunu bir tutkuya dönüştüren ve giderek bu tutkusu yüzünden beyin hummasına yakalanan Dr. B.’nin satranç müsabakası okumaya değer..

Henüz ilk sayfalarda beni içerisine çeken harika bir uzun öyküydü. Karakterlerin sıradanlıktan uzak olması, yazarın kahramanları tasviri, öykünün kurgusu her şey güzeldi. Siyahla beyazın savaşına mükemmel bir metaforik yaklaşım. Siyah mı olacaksın beyaz mı? İkisi de içinde zaten mevcut.

Not: Stefan Zweig, bu kitabı yazdıktan kısa bir süre sonra intihar etmiştir. Satranç, kalemle değil inançla yazılmış bir şaheser.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir