Dragon Blade

Dragon Blade, Çin sinemasının en pahalı yapımı olma ünvanına sahip olan ve oyuncu kadrosuyla dikkatleri üzerine çekmiş filmdir. Filmde Jackie Chan, John Cusack ve Adrien Brody’nin yanı sıra Türk oyuncu Emrah Yılmaz da yer alıyor. Romalıların Çin’e girmesini anlatan film 2 saatten biraz daha uzun sürüyor. Imdb puanı 6.4 olan filmin yönetmen koltuğunda  Daniel Lee oturuyor.

dragonblade-1

Tüm filmlerini sıkılmadan izlediğim nadide oyunculardan, çocukluğumun kahramanlarından olan Jackie Chan,  yine güzel bir yapımda yerini almış. John Cusack ve Adrien Brody’nin filmde rol alması bana ayrı bir tat verdi.

2015’te Amerikalı bir arkeoloji şirketi, Han Hanedanlığından askeri bir el yazması satın alıyor. Yazmada Roma askerlerinin 2000 yıl önce Çin’e gidip Regum antik şehrini inşaa ettiği yazıyordu. Arkeoloji topluluğu yazmanın sahte olduğunu düşünüyordu ama şirket araştırma kararı aldı. Bu araştırma serüveni ile başlayan film bizleri M.Ö 48 yılında Çin’in batı sınırındaki ipek yolu üzerinde gerçekleşen olaylara götürüyor. Filmde 36 ayrı ulusun sürekli savaş halinde olması ve General Huo önderliğindeki küçük bir birliğin ise barış ve kardeşlik amacı ile mücadele ederek Regum şehrini kurma girişimini anlatılıyor.

Jackie Chan, bazı sahnelerde kendine has dövüş sitili ile yüzlerde gülümseme bırakıyor. John Cusack,  romanın onurlu ve şerefli komutanını canlandırıyor. Adrien Brody ise filmin kötü ve güçlü  imparatoru. Savaş sahneleri, verdiği duygu ve konunun işlenişi açısından filmi beğendim. Filmde Çinliler, Romalılar ve Hunlular diğer uluslara göre daha öne çıkarılmış. Filmin bana verdiği duygu “Irkçılığa karşı, ırkların kardeşliği” oldu.

İzlemeden Tıklama - Önemli Bilgi (Spoiler)
John Cusack’ın ölüm sahnesi daha iyi senarize edilebilirdi. İşkence yapılırken görmüyoruz. Sonra bir anda gözleri oyulmuş şekilde karşımıza çıkıyor. Son sahnede Jackie Chan ve Adrien Brody’nin dövüş sahnesi ne yazık ki seyirciye bekleneni veremiyor. Daha çetin bir kavga beklerdim.
[featured-video-plus]

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir