Ölümsüzlük Harbiden Varmış

Yaz sıcaklarının yoğun olarak hissedildiği şu günlerde zamanımı evde uzanıp yabancı dizi izleyerek geçiriyorum. Çoğu kişi tarafından boşa harcanan zaman olarak değerlendirilen bu aktivite enteresan bilgiler öğrenmeme yol açıyor.

Az evvel The Blacklist adlı dizide insanoğlunun ölümsüz olması için yapılan deneyler konu alınıyordu. Senaryoya göre dünyada ölümsüz olarak yaşayan bir denizanası zaten var ve yapılması gerek tek şey denizanasından insanlara gen aktarımı yapmak. Dizi bölümü biter bitmez gerçekten böyle bir denizanası var mı araştırmaya başladım. Evet arkadaşlar dünyada ölümsüz olarak bilinen “Turritopsis nutricula” adında yaklaşık 4-5 milimetre çapında bir canlı var.

Dünyanın ölmeyen tek canlısı Turritopsis nutricula seks yaparak gençleşiyor. Adeta Azrail’e nanik yapan bu deniz anası cinsel olgunluğa ulaştığında daha fazla üreyemeyecek duruma geldiğinde genetik bir değişim geçiriyor ve tekrar ergenlik dönemine yani denizanasıa dönüşmeden önceki evreleri olan “polip”e geri dönüyor.  Bir süre sonra yeniden denizanası olarak tekrar doğuyor. Bu dönüşüm sonsuza kadar sürebiliyor, böylelikle minik canlımız ölümsüzleşmiş oluyor.

Bilim adamları bu denizanasını yakından incelemeye başlamışlar. Uzmanlar “Turritopsis nutricula”nın  hücre yapısında görülen yenilemeyi nasıl başardığını çözebilirse insanoğlu da ölümsüzlüğün kapısını aralayabilir.

Bakalım daha neler öğreneceğiz. Ben dizilerime döneyim artık belki bir kaç ilginç bilgi daha öğrenirim. :Pp

[featured-video-plus]

 

4 Yorumlar

  • bu böcek ya da herneyse, uzayda yaşayabilen bir varlık 😀
    allahın bu böceği neden yarattığı tam bir sır :d

  • tardigrad bakterisi de hiçbir şekilde ölmüyor.

    • Senin yorumundan sonra araştırdım tüm metinler bir birinin aynı kopyala yapıştır yapılmış. En dayanıklı canlı targirad böceği deniyor. İnsanoğlu sahip olduğu teknolojiler ile bu canlıyı öldürememiş çok ilginç bir bilgi. Fakat eceli gelince ölüyor mu bilemiyorum. Belki yaşlanıyordur bu konuda bir bilgiye ulaşamadım. Yaksanda, dondursan da, oksijensiz bıraksan da ölmüyormuş.

  • Çok enteresan.. fakat sonuçta sudan çıktığında yaşamaya devam edemez sanıyorum

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir