Sinestezya – Jeffrey Moore

İlgimi çeken bir kitap bulamadığım zamanlarda eşe dosta sorarım; farklı bir konusu olan, okumalık, akıp giden bir kitap önerebilir misiniz? İşte Sinestezya kitabının hikayeside böyle bir zamanda başladı. Kitabı bana öneren arkadaşım Tuğçe‘ye teşekkür ederim.

Kimine göre hastalık olan bir durum kimine göre katıksız bir mucize olabilir mi?

Sinestezi, algılamada duyuların birleşmesi anlamına gelir. Sinestezikler gerçegi, farklı duyusal algılamaları birbiriyle karıştırarak görür. Kimi için ‘E’ harfi yeşildir örneğin. Bazısına göre ‘R’nin tiz bir sesi vardır ya da ‘5’ rakamı sarı renktir, ‘Fa’ notası çikolata tadındadır.

Sinestezya - Jeffrey Moore
Sinestezya – Jeffrey Moore

Bazı araştırmacılar tarafından ‘hastalık’ olarak kabul edilen Sinestezi, bazılarına göre mucize, hatta mistik bir insan yeteneğidir. İşin ilginç yanı, sinestezikler çoğu zaman farklılıklarının farkında bile değildir. Noel Burun‘da bir sinestezik. Ona neredeyse deha seviyesinde artistik ve bilimsel yaratıcılık veren beyne ve hiçbir şeyi unutmamasını sağlayan hafızaya sahip. Annesiyse ironik olarak Alzheimer hastalığının pençesine düşmüş bir tarih öğretmeni. Yolları kesişen üç sinestezik arkadaşı, hedonist yazar Norval, çocukluk anılarına hapsolmuş ve geçmişini silmeye çalışan eski sinema aktristi Samira, annesini iyileştirecek buluş için Noel’e yardım ediyor.

 

Sinestezya dünya çapında bir bilim adamının notlarına ve onunla birlikte çalısan dört sinestezigin günlüklerine dayanan, zihnin kimyasından ruhun simyasına, sinesteziden Alzheimer’e, Batı felsefesinden 1001 Gece Masalları’na uzanan, unutulması zor, kıskırtıcı bir roman.

Kitabı okurken bir yandan da sizi araştırmaya itiyor. İlk önce kitabın adının anlamını anlamaya çalışmak için daha sonra da bu psikolojiyi anlamak için araştırıyorsunuz. Okurken öğreniyorsunuz bu tatmin edici bir duygu.

Sinestezya kitabı bir hastalıktan yola çıkarak yazılmış olmasına rağmen okurken hastalık mı yetenek mi diye kendinize çok soracak ve bu farklılığı mutlaka araştıracaksınız. Her şeyden önce konusuyla bir çok romandan sıyrılıyor ve okuyucuları bulunduğu yerden alıp çok farklı dünyalara götürüyor. O dünyada diğerlerinden farklı ve gerçekten enteresan özellikleri olan kişilerle tanışıyor ve “farklı” olmanın o insanlarda yarattığı olumlu ve olumsuz etkileri öğreniyorsunuz.

İşteyken bile okuduğum okurken türlü türlü alemlere gidip gelmeme neden olan akıcı, bilgi verici, sıkmayan, hem sonunu bilmek isteyip hem de sonunun gelmesini istemeyeceğiniz bir kitap. Her yaştan okucuya; tavsiye ederim.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir