Olasılıksız – Adam Fawer

Empati ve Olasılıksız adında sadece iki kitabı olmasına karşın ülkemizde ve dünyada en ünlü yazarlardan biri Adam Fawer‘dır. Bence bu kadar meşhur olmasının nedeni etkileyici ve eşsiz kurgusu yanında akılda kalıcı anlatım tekniğidir. Adam Fawer’dan bir kitap okumak kesinlikle büyük zevk.

Olasılıksız - Adam Fawer
Olasılıksız – Adam Fawer

Bir sabah, yıllardır görmediğiniz bir arkadaşınızı düşünerek uyandınız. Bir saat sonra, onunla sokakta karşılaştınız. Sizce bu sadece bir tesadüf mü, yoksa çok daha farklı anlamı olabilir mi?
Siz hiç Loto’da büyük ikramiye kazanmadınız. Ama birileri kazanıyor. Hem de sürekli! Onlar sizden daha mı şanslılar?
Şans nedir gerçekten? İçinizde bütün paranızı kırmızıya yatırmanız gerektiğini söyleyen bir his var. Bu his bir öngörü müdür? Yoksa daha fazlası mı?
Yolda gidiyorsunuz. Kafanızı çevirip yandaki küçük parka baktınız ve bir anda bu anı daha önce de yaşamış olduğunuzu hissettiniz. Evet, Deja Vu. Sizce nedir Deja Vu; Geçmiş mi, rüya mı, yoksa geleceği mi görüyorsunuz?
Eğer siz de kontrölün kimde olduğunu merak ediyorsanız, ‘Olasılıksız’ tam size göre bir roman.

Bazen bende, sayfalar arasında gözlerimi kapatıp kendimi herAn’a gitmeye hazırlanırken bulduğum oluyordu. Bence anlaşılan o ki geleceği görebilmek ya da tahmin edebilmek için Caine gibi ihtimalleri hesaplarken binlerce matematik sayılarıyla kafamızı karıştırmak gerekmiyor. Kaldı ki biz onun gibi üstün yetenekli de değiliz… Gelecekle ilgili olasılıklarda ihtimal her zaman % 50’dir. Bir piyango bileti aldığımızda ya ikramiye çıkacaktır ya da çıkmayacaktır hepsi bu.

Olasılıksız, okuyucu ile kitap arasındaki mesafeyi çok hızlı kapatan, okuyucuyu anında içine çeken bir kitap. Kitabı elinizden bırakmak çok güç. Diyelim ki bıraktınız o zamanda aklınız kitapta kalıyor. Sürekli zihninizi meşgul eden bir sonraki adımı düşünmeden yapamayacağınız muazzam bir eser. Çok beğendiğim ve sonunda etkilendiğim ender kitaplardan birisi. Sona doğru geldikçe çoğu sorunun cevabı ortaya çıkmaya başlıyor ve yapmış olduğunuz tahminlerde ne kadar yanıldığınızı görüyorsunuz. Kitap bittiğinde zihniniz allak bullak olabilir, hayatınızı bir süre olasılıklar üzerine düşünebilirsiniz.

Kitaplara nadiren 10 puan veren biri olarak, söyleyeceklerimi dikkate alacağınıza inanıyorum. Öncelikle kitabın konusu, kurgusu, akıcılığı yönünden tartışmalar yersiz. Kitabın bir zeka ürünü olduğu kesindir.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir