Kurt Gölü – John Verdon

1942 doğumlu John Verdon‘ın beşinci kitabı Kurt Gölü, kısa zaman önce satışa çıktı. Yazmaya, geç yaşta başlamasını, sevenleri için şanssızlık olarak görüyorum. 75 yaşında ki yazar umarım daha uzun yıllar yaşar da güzel eserlerinden bizi mahrum bırakmaz. Jonh Verdon’ın bundan önce okuduğum kitapları sırasıyla; Aklından Bir Sayı Tut, Gözlerini Sımsıkı Kapat, Şeytanı Uyandırma ve Peter Pan Ölmeli.

Kurt Gölü Kitap Özeti

John Verdon kitaplarını elime aldığımda, dikkatimi çeken ilk şey çarpıcı arka kapak yazıları olur. Kurt Gölü kitabında da kapak yazısı enteresan bir cümle ile başlıyor:

Gördüğünüz bir kabus, cinayet silahı olarak kullanılabilir mi?

Ülkenin ayrı köşelerinde yaşayan dört kişi, aynı kabusları görmektedirler. Bu kabuslar sonucu dört kişi de aynı şekilde bilekleri kesilmiş halde ölü bulunur. Görünen tek ortak noktaları ise Psikolog Richard Hammond tarafından hipnoterapi seanslarına girmiş olmalarıdır. Hipnotize edilen bir insan, intihara ikna edilebilir mi? Ölüm nedenleri bu kabuslar olabilir mi? Dedektif Gurney, bu soruların cevabını bulmak için Kurt Gölü diye bilinen esrarengiz bir yere doğru yolculuğu çıkar.

Dedektif Gurney’i gerçeklerden uzak tutmak isteyen gizli güçler her şeyi göze almışlardır. Duygusal açıdan kırılmaya başlayan Gurney, şimdiye kadar ki en korkunç düşmanı ile ölümcül bir oyunun içine çekilir.

Kurt Gölü Kitap Yorumum

Kitabı elinize alıp okumaya başladıkça farkediyosunuz ki David Gurney‘i özlemişiz. Sayfaları çevirmeye başladıkça, tanıdık bildik birine yeniden rastlamak gibi mutlu bir his uyandırdı bende. Yazarın anlatımı hakkında çok fazla bir şey söylemeyeceğim çünkü beni tanıyanlar yazara hayranlığımı anlamışlardır. Olayları işleyişi, kurgusu, anlatımı muazzam. Sürekli merakta bırakan bir tarzı var.

Olayın içine sürüklendikçe daha fazla soruya cevap bulmanız gerekiyor. Kitapta verilen ipuçlarını, Dedektif Gurney ile birlikte birleştirme arzusunu sonuna kadar hissediyorsunuz. John Verdon’ın tüm kitaplarında olduğu gibi bu kitabında da olayın sonunu öngörmeniz neredeyse imkansız. John Verdon, her seferinde şaşırtmayı başaran, başka şeyler düşündürüp bambaşka bir sona ulaştıran kaliteli bir yazar.

Peter Pan Ölmeli hariç tüm kitaplarını beğendiğimi belirtmek isterim. David, Madeleine ve Hardwick aileden biri gibi oldu artık. Umarım Gurney Serisi devam eder. Seriye henüz başlamamış olanları kınayarak, başlamalarını tavsiye ediyorum 🙂

Takdir okuyanın…

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir