Şeytanı Uyandırma – John Verdon

İlk iki kitabı Aklından Bir Sayı Tut ve Gözlerini Sımsıkı Kapat romanlarında olduğu gibi üçüncü kitabı olan Şeytanı Uyandırma, dedektif Gurney’in dahiyane zekası ile olayları nasıl çözdüğünü konu alıyor.

John Verdon‘un sürükleyici anlatımı ve zekasına hayranım. Ayrıca tek bir karakter üzerinden gitmesi bir filmin devamını izlemek veya eski bir tanıdığa rastlamak gibi güzel oluyor.

Şeytanı Uyandırma - John Verdon
Şeytanı Uyandırma – John Verdon

Asla o karanlık odaya girme.
Sabaha çıkmak istiyorsan şeytanı uyandırma.

Hiçbir cinayet kusursuz değildir. Özellikle Dahi Dedektif Dave Gurney bir olaya müdahil olup hiç kimsenin göremediği detayları ortaya çıkardığında, çıkışı olmadığı düşünülen labirentin çıkışını ustalıkla bulduğunda…

Gurney, bir seri katil üzerine belgesel hazırlayan genç bir kıza danışmanlık yapmayı kabul eder. On yıl önce yaşanan bu olaylarda kurbanların hepsi keskin bir nişancı tarafından zifiri karanlıkta, pahalı Mercedes arabalarını kullanırken, aynı açıdan ve noktadan kusursuz biçimde vurulmuş ve bedenlerinin yanına birer oyuncak hayvan bırakılmıştır. Asla aydınlatılamayan bu cinayetlerin üstüne bir perde çekilmiştir ve kimse bu perdeyi kaldırabilecek kadar cesaretli değildir. Tek bir kişi dışında.

Gurney’in, kimseye izini belli etmeyecek kadar dahiyane bir plan yapmış olan bu caniyle oynayabileceği tek bir oyun vardır. Ölüm oyunu: Kendini hedef göster, o sana gelsin.

Gerçekçi olmak gerekirse Şeytanı Uyandırma  kitabının ilk yarısında bir heyecan yok, asıl konuya gelme süreci bir hayli uzun tutulmuş. Heyecan yok ama John Verdon‘un akıcı anlatım tarzından dolayı sıkılmıyorsunuz. Kitabın ikinci yarısında ise inanılmaz bir heyecan fırtınası, müthiş bir final sizi bekliyor.  Verilen ipuçlarını birleştirerek cinayeti çözmeye çalışırken, katilin kim olduğunu bulmak için tahminler yürütürken sonuca bir an önce ulaşabilmek için kitabın sonunu getiriyorsunuz.

Dave Gurney, zekası ile beni kendisine hayran bırakırken içimden bir his onu yakın zamanda beyaz perde de göreceğimi söylüyor. İlk kitabından bu yana okuyanlar kurgusu itibari ile kitabın filminin yapılmasının güzel bir fikir olacağında bana katılacaklardır.

Yazarın tüm kitaplarını okumuş biri olarak herkese tavsiye ederim. Müthiş kurgu, senaryo ve gerilimi sonuna kadar hissettiriyor. Bu adam bir kağıda günlük yazsa bile okurum 🙂

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir