iPhone Şarj Aleti Kopuyor

Evet arkadaşlar yıllardır iPhone kullanıcısıyım ve bu konudaki tecrübelerimi belirli konu başlıkları altında sizlerle paylaşıyorum.  Bugün üzerinde duracağımız konu iPhone şarj aleti kopma sorunu.

Bildiğiniz gibi bu sorun sadece iphone şarj aletinde değil genel bir sorundur. İphone üzerine yoğunlaşmamın asıl amacı hem iphone kullanıcısı olmam hemde iphone şarj aleti’nin her zaman aynı süre içerisinde kopması. Kendi kullanımımdan ve çevredeki gözlemlerimden edindiğim bilgilerle iPhone şarj aletinde tam  1 yıl 3 ay sonra gözle görülebilir bir aşınma süreci başlıyor. Kötü kullanım bu süreyi daha da aşağı çekebilir tabiki ancak normal kulanımda bu süre aşağı yukarı aynı kalıyor.

Şarj kablosunun prize gelen usb kısmında pek sorun yaşanmazken telefon ile bağlantı kurulan jack kısmında kablonun bükülmelere bağlı aşındığı görülüyor. Öyle ki 1 yılı aştıktan sonra kablonun içerisindeki ince teller gözle görülebilecek düzeye geliyor.

Şarj Aletinde Kopmayı Önlemek İçin Alınması Gereken Önlemler

1- Telefonu şarj ederken priz ile aynı seviyede bir yüzeye koymaya özen gösterin. Çünkü telefonu prizden aşağı veya yukarı bir seviyeye bıraktığınızda kablonun belirli bir şekilde kıvrım aldığını göreceksiniz, bu da zaman içerisinde kablonun aşınmasına yol açacaktır.

2- Şarj aletini ilk aldığınızda usb kısmının ve telefona giren jack kısmının kablo ile birleştiği noktaları bant yardımı ile sararak bükülmelere karşı önlem alın.

3- Kullanmadığınız zamanlarda şarj aletinin kablosunu kendisine sararak saklamayınız. Uç kısımları bükülmeyecek şekilde muhafaza etmeye özen gösterin.

Yukarıdaki şarj kablosunun kopmasına karşı alınan önlemlere dikkat ederek iPhone şarj aleti’nin kullanım süresini uzatabilirsiniz.

3 Yorumlar

  • Ben silikon tabancasıyla sağlamlaştırdım 🙂 laptop ve diğer elektroniklerde de bir süre sonra mutlaka kopma yaşanıyor

  • Sanıyorum en sağlıklısı şarjda olduğu zamanlarda telefon kullanmamak 🙂

    • Haklısınız Gül hanım. Ne kadar az elimize alırsak o kadar uzun ömrü oluyor. 🙂

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir