Sil Baştan

Hiç beklenmedik bir anda öldünüz ve hayata tekrar gözlerinizi açtığınızda geçmiş zamandasınız. Ken Grimwood‘un yazdığı sıradışı roman Sil Baştan, aslında size bir soru soruyor: Geçmişteki hatalarınızı bilerek hayatınızı tekrar, tekrar ve tekrar yaşamak zorunda kalsaydınız ne yapardınız?

Sil Baştan - Ken Grimwood

Hoşnut olmadığı bir evlilik ve geleceği olmayan bir iş hayatında sıkışıp kalan 43 yaşındaki Jeff Winston hiç beklenmedik bir anda kalp krizinden ölür. Hayata yeniden gözlerini açtığında kendisini 1963 yılında bulur. Her şey 18 yaşındaki haliyle aynıdır değişen tek şey Jeff artık geleceği avucunun içi gibi bilmektedir. Futbol finallerini kimin kazanacağını, at yarışlarında hangi ata oynaması gerektiğini, Wall Street’te köşeyi dönmek için hangi şirketlere yatırım yapmak gerektiğini… Yalnız, bilmediği bir şey vardır: Neden hayatını sil baştan yaşamak zorundadır? Sevdiği her şeyi ve herkesi kazanıp kaybetmeye daha ne kadar devam edecektir?

Kitabı okurken kendinizi hikayenin içerisinde buluyorsunuz; “keşke benimde bir şansım olsaydı” duygusu sizi alıp götürüyor. Hemen herkesin aklına gelen ilk düşünce köşeyi dönüp daha rahat bir hayat yaşama dürtüsünü romandaki ana karakterde de görüyoruz. Kitap ilerledikçe doğru yolun bu olmadığı gözünüze sokuluyor.

Tekrar, tekrar ve tekrar en başa dönmeniz kitabın kurgusunu ilginç ve etkileyici bir hale getiriyor. Bir önceki yaşantınızda değiştirdikleriniz, bildikleriniz sonraki yaşamınızda bundan etkileniyor. Her tekrarda farklı bir şekilde olayların ilerlemesi sıkıcılıktan uzak anlatımı desteklemiş.  Gayet akıcı ve ilginç bir konuya sahip kitap, okumaktan zevk alacağınız tavsiyelerimiz arasına girmiştir.

Spoiler
Yukarıdaki güzel sözlerime rağmen kitabın sonu beni hiç tatmin etmedi. Daha vurucu, öldürücü bir son olmalıydı.

3 Yorumlar

  • Biliyorsun ben de ayni konudan açtım ama bu bilgileri vermeyi ve puanlamayı unutmuşum ekleme yapsam kızmazsın umarım 🙂 Bu arada vurmalı kırmalı bir son beni de mutlu ederdi 🙂

    • Tabii ki kızmam Berkay. Sen kaç puan vereceksin bakalım 🙂

      • Ne açıdan değerlendireceğimi düşünüp uygun bir eklenti veya tema fonksiyonu bulursam puanlamamı yapmayı düşünüyorum ama geçer not aldığı kesin 🙂

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir