Hangi Diziyi İzlesem?

An itibari ile izlediğim dizileri sizler için listeledim. Benim gibi hangi diziyi izlesem? sorusunu soran pek çok insan olduğunu düşünüyorum. Umarım düşüncelerim sizlere ışık tutabilir. Bu listeyi hazırlarken sıralama konusunda  ilk üç dizi hariç çok zorlandığımı itiraf etmeliyim. Tabiki bu sıralama işi zevke göre değişir. Hali hazırda 40 dizi takip etmekteyim ve bu işte bilgi konusunda iyi olduğumu düşünüyorum. İlk 15 diziyi açıklamaları ile birlikte sıralarken kalan 25 diziyi sadece isimleri ile herhangi bir öncelik sırası vermeden paylaşıyorum.

Games--Prison-Break-The-Conspiracy--3050

1. PRISON BREAK 

2005 – 2009 yılları arasında 4 sezon yayınlanan dizi tam bir fenomendir. İyi bir dizi takipçisi olarak şunu söylemeleyim ki izlediğim en iyi yapım, dizilerin şahı! Bu nedenle liste başı olmayı kesinlikle hakediyor. Aksiyonun ve heyecanın hiç eksik olmadığı dizi beyin yakan senaryosu ile izleyiciyi ekran karşısına kilitliyor.  Dizi bittikten sonra 2009 yılında Prison Break: The Final Break – Son Kaçış adı ile filmi yayınlanmıştır. Bu filmde dizi finalinde cevapsız kalan sorularada cevap verilmiş. Kendileri diğer tüm dizilere başlama sebebimdir. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum.


spartacus-bitter-end-banner

2. SPARTACUS

2010 – 2014 yılları arasında yayınlanan dizi yayın hayatına 4 sezon devam etmiştir. İlk sezonunda kanser olduğu anlaşılan başrol oyuncusu Andy Whitfield öldüğü için 6 bölümlük bir ara sezon yapılmıştır. Dizinin yeni başrol oyuncusu Liam McIntyre ilk başlarda yadırgansada gözler alıştıkça rol yerine oturuyor. Dizi, Roma dönemini ve kölelik sistemini anlatıyor. Mükemmel savaş sahneleri ve kan efektleri ile izleyiciye tam bir şölen yaşatıyor. Görselliği kadar replikleri ile de dizi efsaneler arasına girmeyi başarıyor.  Bence dizinin bu kadar tutmasının nedeni insanın ilkel iç güdülerine (açlık, seks ve hayatta kalma mücadelesi) dem vurmasıydı. Keyifle izlediğim hiç bitmesini istemediğim dizi listemde 2 numarada..


Dexter

3. DEXTER

2006 – 2014 yılları arasında yayınlanan dizi tam 8 sezon boyunca izleyicisi ile buluştu. Ah ben bu diziye başlamak için neler çektim,  hangi diziyi izlesem? diye araştırırken hemen her platformda dexter’dan övgüyle söz ediliyordu. Açıyorum bir bölüm uykum geliyor, aradan aylar geçiyor ikinci bölümü açıyorum uykum geliyor. Bir kaç ay sonra bu kez üçüncü bölümü açtım yine biraz sıktı. Dördüncü bölümden sonra vazgeçemedim diziden kalkamaz oldum ekran başından. Artık neden bu kadar övüldüğünü anlayabiliyorum çünkü birazdan bende öveceğim 🙂 Dizide bir seri katilin hayatı konu ediliyor. Ancak Dexter sıradan bir seri katil değil sadece cinayet işlemiş olanları öldürüyor. Bu da onu birnevi kahraman yapıyor.  Finalinde duygulandığım göz yaşlarıma zor hakim olduğum dizidir. İzleyin izlettirin..


supernatural

4. SUPERNATURAL

Dizi 2005 yılında yayın hayatına başlamış ve halen devam etmektedir. Son yayınlanan 10. sezonunu geçenlerde bitirdim. Fantastik bir içeriği olan dizi, Dean ve Sam kardeşlerin dünyada var olan doğaüstü varlıkları bir şekilde ortadan yok etmelerini konu alıyor. Dizinin içerisine sonradan şeytanlar, melekler hatta tanrı bile dahil oluyor. Fantastik, bilim kurgu ve macera sever birisi olarak ben çok beğendim ve bu tarzları sevenlere kesinlikle Supernatural‘i öneriyorum.


breaking-bad

5. BREAKING BAD

2008 – 2013 yılları arasında yayınlanan dizi 5 sezon sürdü. Breaking Bad, sıradan bir kimya öğretmeni ve alibe babası olan Walter White’ın uyuşturucu işine bulaşmasını ve uyuşturucu krallığına doğru yükselişini anlatıyor. Dizinin beni cezbeden yönü gerçeğe uygun senaryosu ve efsane dialogları oldu. Breaking Bad birçoklarına göre son yılların tartışmasız en iyi dizisi. Mükemmel kurgusu, şahane oyunculukları ve benzersiz hikayesiyle listemde 5 numarada yer almayı hakediyor.


fringe

6. FRINGE

2008 – 2013 yılları arasında yayınlanan dizi finalini 5. sezon ile yapmıştır. Bana göre gelmiş geçmiş en iyi salt bilim kurgu dizisidir. Tüm yolcuların ve mürettebatının ölmüş olduğu, içinde hiçbir hayat belirtisi bulunmayan bir uçak Boston Logan Havalimanı’na iniş yapar… Bu gizemli olayı araştırmak üzere, FBI Özel Ajanı Olivia Dunham (Torv) görevlendirilir. Ancak araştırma esnasında ortağı Özel Ajan John Scott, ölümün kıyısına gelir. Çılgına dönen Dunham, umutsuzca ona yardım edecek birilerini aramaya başlar. Bu durum, özel ajanımızı akıl hastanesinde yatan günümüzün Einstein’ı Walter Bishop‘a götürür.Zamanla o ölümcül uçakta yaşananların, çok daha büyük ve şok edici bir gerçeğin sadece ufak bir parçası olduğunu keşfedeceklerdir…


arrow

7. ARROW

2012 yılında yayınlanmayan başlayan dizi halen devam etmektedir. Geçtiğimiz günlerde 3. sezon finalini yaptı. Dizide milyarder şımarık ve çapkın çocuk olan Oliver Queen‘in başına gelenler ve gösterdiği değişim konu ediliyor.  Beş yıl boyunca bulunamayan ve öldüğü zannedilen Oliver sonunda Büyük Okyanus’un ortasındaki tropik bir adada bulunur. Oliver Starling City’e, evine geri döner. Kendisini karşılayan annesi Moira, kız kardeşi Thea ve en iyi dostu Tommy Oliver’ın son beş sene içinde yaşadığı şeyler yüzünden çok değiştiğini fark ederler.


How I Meet Your Mother

8. HOW I MEET YOUR MOTHER

2005 yılında yayınlanmayan başlayan dizi tam 9 sezon yayın hayatına devam etmiş başarılı bir yapımdır. Normalde komedi türünde dizi izlemezdim. Zaten bundan başkada komedi dizisi takip etmedim. Ne zaman niyetlensem bu dizideki tadı aradım ve bulamadım. Bu diziyle tanışmam arkadaşım Rıfat‘ın övgü dolu sözleri sayesinde oldu.  21 dakikalık çerez tadında bölümleriyle gülmekten karnıma ağrılar girdiren bir yapım. “How I Met Your Mother” 2030 yılında başarılı bir mimar olan Ted Mosby‘nin iki çocuğuna anneleriyle nasıl karşılaştığını anlatmaya başlamasıyla açılıyor ve 2005 yılına dönüyor.


heroes

9. HEROES

2006 – 2010 yılları arasında 4 sezon yayınlanmıştır. İlk izlemeye başladığım dizilerden bir tanesiydi. Dizinin adından da anlaşılacağı üzere “kahramanlar” konu edilmiştir. Yalnız öyle alışıldık pelerinli, maskeli, süper kahramanlar göremeyeceksiniz. Kendi olağanüstü özelliklerin keşfeden ve geliştiren sıradan insanların hayatları anlatılmaktadır. Yayınlandığı zaman diliminde Amerikan televizyonlarında büyük yankı yapmış başarılı  bir yapım diyebilirim.


the walking dead

10. THE WALKING DEAD

2010 yılından bu yana devam eden dizi şuan 5. sezonundadır. Yürüyen ölüler diyarına izleyicisini hapseden günümüzün en popüler dizilerinden birisi. Dünyaya bir virüs salgını yayılır ve ölen herkes zombiye dönüşerek tekrar ayaklanır. Kahramanlarımızın amansız kaçıları ve hayatta kalma iç güdüleri izlenmeye değer.  Robert Kirkman‘ın aynı isimli çizgi romanından uyarlama olan bu zombi hikayesinin yönetmeni ise Esaretin Bedeli ve Yeşil Yol filmleri ile hafızalara kazınan Frank Darabont.


vamp-diaries

11. THE VAMPIRE DIARIES

2009 yılından yayınlanmaya başlayan dizi 6. sezonu ile halen devam etmekte. Alacakaranlık filmini bilenler diziye yabancılık çekmeyecektir. Konu olarak hemen hemen aynı senarize edilmiş. Vampirler, kurt adamlar ve cadıların dünyasına davet eden dizi aksiyon ve aşk dolu sahneleriyle gönüllerde yer etmeyi başardı.


teen wolf

12. TEEN WOLF

MTV‘nin bu yeni gençlik dizisi ortalığı kasıp kavurmuş durumda. Yüksek reyting rakamları yakalayan dizi özellikle lise ve üniversite öğrencileri arasında büyük rağbet görüyor. Genelde gördüğüm kurt adam temalı diziler ve filmlerde kurt adama dönüşüm aşaması saçma sapan ve beceriksizce sahnelenmişti. Bu diziyle birlikte sonunda aradığım kaliteli yapım ve efektleri buldum. 4 sezondur diziyi zevkle izliyorum ve kesinlikle önerebilirim.


the blacklist

13. THE BLACKLIST

Çiçeği burnunda yeni dizimiz yayın hayatına henüz geçen yıl başladı ve şuan 2. sezonu devam etmekte. 2013 yılında televizyonlarda boy göstermeye başlayan The Blacklist eleştirmenlerden büyük alkış aldı. Özellikle baş roldeki James Spader‘ın performansına dikkat çeken eleştirmenler The Blacklist’i yılın en iyi dizilerinden biri olmaya aday gösteriyorlar. Raymond Reddington eski bir devlet ajanıyken, şimdi FBI’ın en çok arananlar listesinin başındaki kişidir. Ama gizemli bir şekilde teslim olur ve FBI ile ortak menfaatleri olduğunu iddia eder. Geçmiş 20 yılda birlikte çalıştığı bütün suçluların yakalanmasına yardımcı olacağını söyler. Azılı suçlular ve teröristler tarafından oluşan bir listeyi onlarla paylaşacaktır. Ama sadece bir şartı vardır: yeni bir ajan olan Elizabeth Keen ile çalışmak.


the mentalist

14. THE MENTALIST

İnsanların düşüncelerini giyimlerinden ve hareketlerinden süzebilme yeteneğine sahip olan Patrick Jane (Simon Baker), televizyondaki zihin okuma şovlarına devam ederken, bir gün eve geldiğinde, kendisine Red John lâkabını takan bir seri katil tarafından öldürülen karısı ve kızının cansız bedeniyle kaşılaşır ve o günden sonra bütün hayatı değişir… Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir. Fakat Red John‘ın da onun için plânları vardır…


black-mirror

15. THE BLACK MIRROR

Baska listelerde hiç görmediğim benimde tesadüfen tanıştığım bu harika mini diziyi size duyurmak istedim. Black Mirror, her bölümü farklı senaryo ve farklı oyunculardan oluşan toplamda 2 sezonluk ve her sezonu 3 bölümden oluşan bir dizidir. İddaa ediyorum her bölümüne ayrı ayrı hayran kalacaksınız. Daha ilk bölümünde beni sarsmış harika bir senaryoyla karşılaştım. Bu senaryolar normal kafayla yazılmış olamaz 🙂

TAKİP ETTİĞİM DİĞER DİZİLER

Californication, Scrubs, Bates Motel, Hannibal, Vikings, Da Vinci’s Demon, The originals, Person of Interest, Dominion, 12 Monkeys, Daredevil, The Flash, Chuck, Merlin, House M.D, The Event, Flash Forward, Legend of the Seeker, Sherlock Holmes, Lost, Alcatraz, Nikita, Kyle XY, Forever, The Lost Room, True Detective, Stitchers, The 100, The Last Ship, Humans, A Discovery of Witches, Blindspot, Bodyguard, Cobra Kai, DC’s Legend of Tomorrow, God Friended Me, Frequency, Into The Badlands, Kevin Saves The World, Limitless, Lucifer, Mr. Robot, Altered Carbon, Better Call Saul, Blood Drive, Hakan Muhafız, If I Hadn’t Met You, Iron Fist, Kingdom, La casa de papel, Luke Cage, Narcos, Narcos: Mexico, 3%, American Gods, Blue Mountain State, Dark, Genius, Hanna, Inhumans, Jessica Jons, Krypton, Lethal Weapon, Lost In Space, Second Chance, Suits, The End of the F***ing World, The Good Doctor, The Punisher, West World, Sense 8, Shooter, The Resident, Titans, Game Of Thrones, Valor, You, Runaways, Sex Education, Stranger Things, The Defenders, The Gifted, The Passage, The Shannara Chronicles, Tom Clancy’s Jack Ryan, Van Helsing.

6 Yorumlar

 • dua kalsın 🙂
  onun yerine bir ağaç dik, daha yararlı 😉

 • falling skies 2 bölüm izledim. iyi gidiyor gibi
  the last ship izle bence
  ayrıca resurrection izleyebilirsin, değişik bir konusu var

  • Yarın the last ship’e başlayım bakalım. Seversem dua ederim sana 🙂

 • continuum, dark matter, falling skies, the last ship falan bunları neden izlemiyon:D

  • Falling skies’a başlamıştım bir kaç bölüm sonra bıraktım. Robotlar yaratıklar filan çok yapmacık geldi bana. Kötü prodüksiyon. Diğerlerine hiç bakmadım yeterince övülen diziler olmadığı için sanırım.

 • En son Lie To Me yi izlemiştim güzel dizi…

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir