Windows 10 Yükseltme Deneyimim

Şuanda kullandığım laptop, satın aldığımda windows 8 ile birlikte gelmişti. Sıkı bir windows 7 kullanıcısı olarak bu duruma alışamamıştım ve hiç hoşnut değildim. Yaklaşık bir yıl kullandıktan sonra windows 8.1 çıktı, umutla sürümümü yükselttim. Eskiye oranla biraz daha stabil çalışırken bir kaç ay sonra nedenini çözemediğim, oradan buradan uyarı pencerelerinin açılmasına yol açan bir sorunla karşılaştım.  Ve artık canıma tak etmişti…

64 Bit windows 8.1’i bilgisayardaki her şeyle birlikte silerek sevgili 32Bit windows 7’yi bilgisayarıma kurdum. O gün bu gündür mutlu mesut yaşıyordum ki Windows 10 çıkageldi.

Windows 10

Windows 8’de yaşadığım hayal kırıklığını tekrar yaşamamak adına windows sürümümü güncellemeden önce biraz zaman tanıdım ve önce çevremdeki tepkileri değerlendirmek istedim.  Bugün nihayet windows 7’den, windows 10’a yükseltme işlemini yaptım.

Windows 10 Yükseltmesi Nasıl Yapılır?

Microsoft’un sitesinde yazanları baz alarak anlatacak olursam. Görev çubuğunuzun sağ alt köşesinde windows simgesi göreceksiniz ve bu simgeyi tıklayarak rezarvasyon yaptırmanız gerekiyor. Gerekli bilgileri doldurarak rezarvasyon işleminizi tamamladıktan sonra hazır olduğunda windows otomatik olarak bilgisayarınızı güncelleyecek.

Yalnız çoğu kişide sağ alttaki o windows simgesi görünmüyor. Tıpkı bende de görünmediği gibi. Bir çok platformda windows simgesini görebilmeniz için çeşitli yollar anlatılmış olsa da ben size en kolay ve temiz yolu göstereceğim.

1-Windows indirme ve yükseltme aracını indirin.

İlk olarak aşağıda bağlantısını vermiş olduğum, mevcut işletim sisteminize göre 32Bit veya 64Bit sistemler için Microsoft’un Media Creation Tool uygulamasını indirin.

2-Pogramı çalıştırın ve yükseltmeye başlayın.

İndirdiğiniz programı çalıştırdığınızda aşağıdaki pencere karşınıza gelecek. Burada zaten “Bu bilgisayarı şimdi yükselt” seçeneği işaretli geliyor. Windows 10 yükseltme işlemini ileri diyerek başlatabilirsiniz. Windows kurulum sırasında sizi yönlendirecek.

windows-yukseltme

 

Windows 10 Hakkındaki İlk Deneyimlerim

Kurulum tamamlanır tamamlanmaz ilk karşılaştığım şey doğal olarak masaüstü görünümüydü. Görüntü olarak gayet şık ve windows 8’den farklı olduğunu söyleyebilirim. İkinci olarak mouse dokunduğum anda bilgisayarın biraz yavaşladığını farkettim. Tabiki bunda kullandığım laptopun 3 yıllık olmasınında etkisi vardır. Henüz 1 saatlik deneyimlemem sonucu yenilikleri sıralayacak olursam;

1. Bildirim Ekranı (Hızlı İşlem Merkezi)

Bilgisayarla ilgili bir uyarı olduğunda veya yeni bir e-posta aldığınızda Hızlı İşlem Merkezi’nde toplu olarak bunları görebileceksiniz. Akıllı telefonlarda ki gibi gayet kullanışlı olmuş.

bildirim

2. E-Posta Uygulaması

Bugüne kadar hiçbir windows sürümünün e-posta uygulamasını kullanmamıştım / kullanamamıştım. Windows 10 ile gelen e-posta uygulaması ise gayet kullanışlı ve iyi bir şekilde dizayn edilmiş. Yine akıllı telefonlara atıfta bulunacağım ama uygulama aynı mantıkta çalışmakta.

posta

3. Microsoft Edge

Microsoft edge okuduğunuzda ilk kez gördüğünüz bir şey ama bildiğiniz explorer işte. 🙂 Windows 10 da artık imajı yok olan, madara olan internet explorer’den vazgeçilmiş. Bunun yerine yeni tarayıcı olarak Microsoft Edge kullanılmaya başlanmış. Ancak benim gözlemlerime göre explorer biraz daha geliştirilip adı değiştirilmiş. Alın size kanıt;

Windows 10 güncellemesinden sonra gmail hesabımı posta kutusuna tanıtırken aldığım maili sizlerle paylaşıyorum.

iexplorer

Gördüğünüz  gibi google tarayıcının kodlamasına bakarak Microsoft Edge’yi, İnternet Explorer olarak tanıyor.

4. Şık Arayüz

Eskiye oranla daha zarif ve sade çizgiler ile göze hoş gelen bir tasarım oluşturulmuş. Pencere geçiş efektleri güzel. Daha öncede söylediğim gibi biraz yavaşlama olduğunu tekrar söylemeliyim.

Windows 10 kurup kurmamak konusunda kararsız kalanlar gönül rahatlığı ile windows 10’a geçebilirler. Microsoft bu kez yapmış. Üstelik mevcut windows sürümünüzden windos 10’a geçerken herhangi bir dosya kaybı yaşamayacaksınız. Benim tüm kişisel dosyalarım ve programlarım aynı şekilde duruyor. Programların tamamı windows 10 işletim sisteminde sorunsuz çalışmaya devam ediyor.

6 Yorumlar

  • gerçekten başarılı bir yorum sitesi olmuş ellerinize sağlık bilmediğim bi kaç şeyi öğrenmiş olduk başarılarınızın devamını dilerim teşekkür ederim

  • 8.1 yüklüydü bende. yüklemeyi düşürmek için dosyalar ihtiyac varmış. araştırıyorum bakalım bulurum belki

  • 8.1 sürümüne dönme ayarı sende varmı kardeş. bende dosyalar bulunmadığı için 8.1 e dönemeyeceğimi söylüyor sistem

    • Malesef bende yok Şafak. Çünkü; windows 7’den, windows 10 sürümüne geçiş yapmıştım.

  • ya bazı sıkıntılar olduğunu duydun forumlardan ilerliyen zamanlarda geçmeye karar verdim dolayısıyla

    • Temiz kurulum yapanlarda ürün anahtarı sıkıntıları yaşanabiliyor. O yüzden güncellemek lazim. Benim windows 7 orjinal değildi, önce yama ile orjinal gibi gösterdim sonra windows 10’a yükselttim. Bu şekilde orjinal windows 10 işletim sistemim oldu. Herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir