Açlık Oyunları

Açlık Oyunları, zevkle okuduğum seri kitaplardan bir tanesidir. Üç kitaptan oluşan serinin ikinci kitabı Ateşi Yakalamak, üçüncü kitabı ise Alaycı Kuş‘tur. Bu muhteşem serinin yazarı Suzanne Collins‘dir.

Etkileyici bir fantastik dünya, bitmek bilmeyen bir aksiyon Açlık Oyunları’nda bir sonraki sayfaya geçmek için sabırsızlanacaksınız.

Etrafınızdaki başka herkes sabahı göremeyeceğinizden eminken vahşi bir ortamda kendi başınıza hayatta kalabilir misiniz?

the-hunger-games
Açlık Oyunları Serisi

Kitap içeriğinden bahsetmek gerekirse Açlık Oyunları sizi bildiğimiz dünyadan çok farklı fantastik – ütopik bir dünyaya hapsediyor. Halk, gelişmiş bir şehir olan Capitol tarafından yönetilmektedir. Bu ütopik dünyada bildiğiniz şehirler yoktur. İnsanlar mıntıkalara hapsedilerek sınıflandırılmışlardır. Kendi mıntıkıları dışındaki dünyadan kimsenin haberi olmadan hayatta kalma mücadelesi vermektedirler. Capitol’e karşı isyanı engellemek için her yıl Açlık Oyunları adı verilen, her mıntıkadan 2 kişinin katıldığı ve sadece bir kişinin hayatta kaldığı oyunlar düzenlenmektedir…

Devletin halk için değil de halkın devlet için var olduğu bir sistem. İş gücü olarak sömürülen halkın tüm emeği bir avuç yönetici ve seçkin kişinin rahatı için kullanılıyor.
Başkaldırmamaları için 12 mıntıkaya ayrılıp birbirleriyle iletişimleri engellenen halkın bir de geçmişte gerçekleştirdikleri isyan hareketleri yüzünden sistemce verilmiş bir cezaları var.
Her mıntıkadan 1 kız ve 1 erkek, tek bir galibin çıkabileceği bir arenada ölümüne yarışıyorlar.
Kazanana da sınıf atlama hakkı verildiği için yarışmacılar sistemi değil de birbirlerini yok etmeye çalışıyorlar.

İlk bölümü bitirdiğimde, kitabın devamının bu kadar heyecanlı olacağını tahmin etmemiştim açıkçası. Hadi ne zaman başlayacak açlık oyunları derken, birden kendinizi oyunun içinde buluyorsunuz. Çeviri sıkıntılı, okurken rahatlıkla hissediliyor, bazen anlayabilmek için dönüp baştan okuduğum cümlelerde vardı. Evet belki harika bir edebi eser olmayabilir ancak bir günde bitirdiğimi düşünürsek, film izlercesine okunan, gayet akıcı bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Bazen insan, yormayan, akıp giden kitaplara ihtiyaç duyuyor.

Açlık oyunları başlasın ve şans daima sizinle olsun..

2 Yorumlar

  • Açlık oyunları film serisi de kitap uyarlaması kadar başarılı. Tavsiye ederim.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir