Dijital Kale

Şifreler kralı Dan Brown, bu kitabında bizleri kriptograf gibi hissettirmeyi başarıyor. Dijital kale adı verilen çözülemeyen bir şifre kitabın ana konusunu oluşturmakta.

Ulusal Güvenlik Teşkilatı dünyanın kaderini değiştirecek ve dijital ortamdaki tüm şifreli metinleri bilecek özel bir bilgisayar üretir. Ne var ki, günün birinde bu özel bilgisayar karşılaştığı esrarengiz bir şifreyi çözemez. Ve kriptoloji uzmanı, zeki ve güzel Susan Fletcher göreve çağrılır. Genç kadın korkunç bir gerçekle yüzleşir. Silahlarla ya da bombalarla değil, Amerika Birleşik Devletleri’nin en güçlü haber alma örgütü olan Ulusal Güvenlik Teşkilatı çözülemez bir şifreyle rehin alınmıştır.
Sırlar ve yalanlar fırtınasına yakalanan Fletcher inandığı teşkilatı kurtarma savaşı verir. Dörtbir yandan ihanete uğrayan güzel kadın yalnızca ülkesini değil, kendi canını ve sevdiği erkeği de kurtarmaya çalışır…

Dan Brown’un okuduğum diğer kitapları gibi Dijital Kale de mükemmeldi. Kitabı kenara koymak istemiyorsunuz. O kadar sürüklüyor, aklınızı çalışmaya o kadar kamçılıyor ki, kendinizi bir anda şifreler çözmeye çalışırken buluyorsunuz.

Gayet açık ve net bir dille yazılmış olan dijital kale kitabı sonu hemen gelsin isteyeceğiniz türden bir kitap değil. Çünkü her anında ayrı bir heyecan ve ayrı bir bulmaca var. Dan Brown her zaman ki gibi okurlarını şaşırtıyor. Yazarın teknoloji, kriptoloji ve istihparat yönünden bu kadar donanımlı ve bilgili olması iyi bir kurguyu da beraberinde getiriyor.

Kitabın Sonundaki Şifrenin Çözümü
Kitap size sunulan bir şifre ile sona eriyor. Şifremiz; 85 114 125 105 56 105 125 105 3 21 105 48 105 125 2 36 Şifreyi çözmek için öncelikle verilen numaraları sayfa olarak değerlendirdim ve her sayfanın ilk harfine baktım. Ancak çok geçmeden yanıldığımı gördüm. Düşündüğümde kitap 500 küsür sayfayken neden en fazla 125’te kısıtlanmıştı bu numaralar? Okuyanlar bilir kitap bölüm bölüm numaralandırılaak anlatılmıştır. Bende her numaranın karşılığı olan bölümün ilk harflerine baktım ve şifre çözüldü. g-ö-z-ü-m-ü-z ü-s-t-ü-n-ü-z-d-e

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir