gAnalytics İle Ziyaretçi Trafiği

Birçok webmaster gibi benim de vazgeçilmez olarak tanımladığım, sitelerimiz için olmazsa olmaz araçlardan biri Google Analytics. Sağolsun Google bu hizmeti ile bizlerden şimdiye kadar çok hayır duası aldı. Lakin yaptığı son değişikliklerden sonra bırakın dua etmeyi bizleri farklı araçlar kullanmaya bile teşvik etti diyebiliriz. Hatta Google’dan gelen arama kelimelerini gizlemesinden sonra Yandex Metrica ile Google’a ihanet edenler bile oldu. Şahsen ben Google’a ihanet edemediğim için gerek kohort analizine gerek intelligence etkinliklerine katlandım.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki ben standart bir site sahibi olarak ne kohort analizine ne başka bir şeye ihtiyaç duyuyorum. Siteye kaç kişi girmiş, ne zaman girmiş, ne kadar sitede kalmış gibi temel bilgileri bana versin kâfi. Bu yüzden benim gibi düşünen arkadaşlara da yardımcı olacağını düşündüğüm bir mobil uygulamayı sizlere tanıtacağım. Evet, mobil uygulama. Henüz masaüstü kısmında kontrol yapılamıyor, bundan sonra da yapılacak mı bilmiyorum açıkçası.

gAnalytics

gAnalytics‘i Sezer Ağabey‘in -abi mi yazsam yoksa ağabey mi yazsam diye büyük ikilemde kaldım- önerisinden sonra kullanmaya başladım ve birkaç saat içinde de geliştiriciye katkım olsun diye direkt reklamları uygulamadan kaldırdım. O kadar sevdim yani. Yukarıda da dediğim gibi bana gerekli olan temel bilgileri veriyor gAnalytics. Peki nedir bunlar? Siteye günlük kaç kişinin girdiği, nasıl girdiği, ne kadar sitede kaldığı, sayfa görüntüleme sayısı vs. Yani kim girip kohort analizine bakıyor ki?

Uygulamanın en büyük artısı zaten oldukça basite indirgenmiş olması. Ben direkt eksilerini sizlere söyleyim ki sonra oğlum neden bunu söylemedin demeyin.

  • Bu bir telefon uygulaması. Maalesef masaüstünde bulunmuyor.
  • Şuan için sadece Android platformunda bulunmakta. iOS’ta yok.
  • Uygulama dili İngilize. Fakat neyin ne olduğunu anlayabiliyorsunuz.
  • Ücretsiz kullanacaksanız reklamlar can sıkabiliyor. 5,12 TL’ye reklamları kaldırabiliyorsunuz.
  • Arama motorları aracılığıyla gelen ziyaretçilerin hangi sayfaya geldikleri görülemiyor.

Uygulamanın ayrıca widget desteği de mevcut. Aşağıdaki görsellerden bakabilirsiniz. Birde 13,17 TL’ye ücretli sürümü var fakat ben kullanmadığım için ekstra özellik olarak nelerin olduğunu bilmiyorum. Ücretsiz sürümü işinizi görecektir zaten.

Uygulamayı kullanabilmek için Google Analytics kullanmanız gerektiğini unutmayın.

 

 

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir