Doğal Backlink Elde Etmeniz İçin 3 Temel Yöntem

Günümüzde seonun olmazsa olmaz kavramlarından biri de backlinktir. Aslında bunu günümüz ile sınırlandırmak da doğru olmaz. Google, kurulduğu zamandan bu yana sıralamalarda çoğunlukla sitelerin backlinklerini baz almaktadır. Hatta sırf bunun piyasası oluşturularak bu sayede insanlar para kazanmaktadırlar. Kısaca backlinkin ne olduğunu açıklamak gerekirse; bir sitenin başka bir siteye yaptığı link çıkışıdır. Mesela sizin sitenize bir site link vermiş ise Google’ın örümcekleri vardır bunda bir hayır, gidip şu siteyi bir inceleyim diyerek sizin sitenize geliyorlar. Bu sayede Google’ın gözünde itibarınız artıyor ve aramalarda üst sıralara doğru yükseliyorsunuz. -bunun yanında pekçok kriter de vardır- Tabi backlinkin doğal olanının da makbul olduğunu unutmamak gerek.

Önemli olan burada nasıl doğal backlink kazanabileceğiniz. Şunu baştan belirteyim ki ben bir seo uzmanı değilim. Sadece 6 yıllık kişisel blog yazarıyım. Bu 6 yıl içerisinde kendi çapımda blogumu beslemek için bir takım çalışmalar yaptım. Şimdi diyeceksiniz ki yahu kişisel blog için de çalışma yapılır mı? Bence bu düşünce tamamen yanlış. Görüyoruz ki kendini kanıtlamış haber siteleri dahi seo çalışmlarına binlerce lira harcıyorlar.

blog

Ben de sizlere uzun yıllardır uyguladığım ve fazlasıyla faydasını gördüğüm 3 yöntemden bahsetmeye çalışacağım. Aslında bilindik yöntemler olsa da işe yaramaz deyip uygulamayan çok fazla kişi var.

1- Youtube Videolarına Link Ekleyerek Doğal Backlink Elde Etme

Bu şuana kadar kullandığım en etkili yöntemlerden bir tanesi. Özellikle yüksek izlenmeli videolarda işe yarayan bu yöntem sayesinde bir taşla birkaç kuş vurmanız mümkün. Yapmanız gereken şey ise çok basit; Youtube’a yüklediğiniz videoların başlıklarının sonuna sitenizin ismini yazıp açıklama kısmına da sitenize link vermeniz yeterli. Örnek vermem gerekirse Diş Beyazlatma Teknikleri adında bir videomuz olsun. Biz bu şekilde başlık atmak yerine şu şekilde atacağız; Diş Beyazlatma Teknikleri (usluer.net). Videonun açıklama kısmına da sitemizin linkini başına http:// ekleyerek yazıyoruz.

Bu şekilde yaptığımızda videoyu sosyal ağlarda paylaşan insanlar farkında olmadan da olsa bizim sitemize link vermiş olacaklar. Ayrıca videoyu indirmek isteyip de Youtube video indirme sitelerine girip videoyu indirmek istediklerinde video ile beraber videonun açıklaması da o siteye ekleneceği için farklı bir siteden de backlink elde etmiş olacağız. Youtube’dan elde ettiğimiz backlink ise işin diğer güzel bir yanı.

Mesela benim yüklediğim 4 milyon izlenmeli bir video sayesinde sosyal ağlardan günde onlarca backlink elde ediyorum.

2- Bloglara Yorum Bırakarak Doğal Backlink Elde Etme

Blog sahibi iseniz bu yöntemi mutlaka uygulamanızı tavsiye ediyorum. Sadece backlink elde amaçlı değil blogunuzun tanınabilirliği açısından da önemli bir yöntem. Ben bunu bir yöntem olarak da söylesem normalde zaten blog sahiplerinin yapması gereken bir şey.

Blog sahiplerinin olmazsa olmazlarından biri de farklı blogları takip etmeleridir. Bu bloglardaki yazıları sadece kuru kuruya okuyup geçmek yerine o yazıya yorum bırakmak hem o yazıyı yazan için hem de yorumu yapan için faydalıdır. Yazıyı yazan için faydalıdır çünkü biz blog sahipleri yazdığımız yazılara gelen yorumlar sayesinde mutlu oluyoruz. Yorumu yapan için faydalıdır çünkü yorumu yapan kişi web sitesi bölümüne kendi blogunu yazarsa o yazıyı okuyan diğer insanlarda o yorum sahibinin blogunu inceleme fırsatı bulabilirler. Bu sayede hem backlink elde etmiş oluruz hem takipçi kazanma ihtimalimiz artar. Hatta yazıya ilk yorumu siz yaparsanız getirisi daha çok olacaktır.

Fakat burada şuna dikkat etmeliyiz; eğer sırf backlink elde etmek için yorum yapıyorsak bu hiç de hoş bir şey değil. Mesela zat-ı muhteremin teki yazdığım bir yazıya sadece teşekkürler deyip evden eve nakliyat firmasının sitesinin linkini eklerse ben o zat için çok da iyi şeyler düşünmem. Şahsen ben yazılarıma yapılan yorumlarda website kısmına blog adresleri dışında website yazanların yorumlarından websiteyi kaldırıyorum.

3- Forumlarda İmzamıza Link Ekleyerek Doğal Backlink Elde Etme

Bu yöntem de sadece backlink elde etmek için değil gerek hit gerekse Alexa için kullanılabilir. Özellikle webmaster forumlarında imzamıza sitemizin linkini eklersek ve bunu tıklamaya teşvik ederek yaparsak hem o forumdan hit elde etmiş oluruz hem de gelen ziyaretçi webmaster forumundan geldiği için ve yüzde doksan Alexa Toolbar kullandığı için Alexa sıralamamız düşer. Her ne kadar Alexa sıralamasına önem verilmese de günümüzde reklam verenleri pekçoğu Alexa’yı da baz almakta. Tabi sadece imzamıza link eklemekle bitmiyor. Aynı zamanda bu forumlarda aktif olmamız da gerekli.

Unutmayın; Google’ı kandırmaya çalışmak her babayiğidin harcı değildir.

 

3 Yorumlar

 • Etkisi hiç geçmeyecek teknikler.
  Etkisinde azalma veya artma zaman zaman olmuştur. Ancak etkisinin her zaman varolduğuna inandığım yöntemlerdir.

  Teşekkürler paylaştığınız için.

 • Bu yöntemleri yıllardır kullanmaktayım ve gerçekten faydası var.
  Yazınız çok faydalı olmuş.
  Bende doğal backlinkimi sizden sağlamış oluyorum şuan sanırım. (:

 • Teşekkürler kardeşım saygılarımla siten güzel herkes de yararlanıyor umarım emeğınıze saygı gösterırler

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir