Endgame – James Frey

Endgame, farklı bir satış politikası izleyerek dikkatleri üzerine çekmiş bir kitap. Öyle ki kitap okurken size bulmacalar sunuyor. Romanın satırlarında gizli ipuçlarını bulan ve şifreleri çözen okuyucular, dünyanın herhangi bir yerinde saklanan anahtarla, Las Vegas‘taki bir otelin lobisinde duran ve içinde 500 bin dolar değerinde altın bulunan kasayı açma şansına sahip olacak.

Endgame - James Frey
Endgame – James Frey

Kitabı okurken, satır arası ip uçlarına ve bulmacalara takılmadan sadece kitabın zevkini çıkarmaya odaklandım. O kadar insan arasından şifreyi ben çözecek değildim ya. Sırf bu iş için kurulmuş binlerce web sitesinde çözümü bulmak için beyin fırtınaları yapılıyor. Henüz çözülebilmiş değil! Belki siz çözersiniz şansınızı deneyin. 🙂

Endgame Kitap Konusu

Endgame, oynan bir maç esnasında Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stad’ına düşen bir meteorla başlıyor. Bu başlangıç dünyanın sonunu getirecek olaylardan henüz ilkidir. Doğdukları günden bu yana Endgame için yetiştirilen, 12 farklı kadim uygarlıktan, 13 ila 20 yaşları arası gençler, ilk işaretin ardından 3 anahtarı bulmak için amansız bir mücadeleye tutuşuyorlar.

Yarışmayı kazanan oyuncunun mensup olduğu insan ırkı yaşamaya devam ederken, diğer 11 ırk yok olacaktır.  Endgame, sevdiklerini ve kendini kurtarmak için ölümüne oynanan bir oyun.

Endgame Kitap Eleştirisi

Kitap, henüz ilk sayfasından beni kendi fantastik dünyasına çekmeyi başardı. Gayet yalın ve anlaşılır bir dille yazılan Endgame, 552 sayfa olmasına rağmen çarçabucak bitiverdi.  Kitapta Şanlıurfa, İstanbul ve Ankara gibi bildiğim yerlerin de konuya dahil edilmesi gerçekçilik hissini artırıyor. Kimbilir belki 500 bin dolar değerindeki altının saklı olduğu kasayı açacak anahtar da Türkiye’dedir. 🙂

Okurken en hızlı bitirdiğim kitaplardan birisi. Sayfaları nasıl bir iştahla ve hıphızlı çevirdiğimi tahmin edemezsiniz. İkinci kitabı sabırsızlıkla bekliyorum. Evet ikinci hatta üçüncü kitabının yayımlanacağı şimdiden belli. Ayrıca film çekimi için bile yapımcı şirket ile anlaşıldı. Bakalım filmi, kitabı okurken ki oluşturduğum hayal dünyama ne kadar yaklaşacak.

Olumsuz eleştiri olarak da kitabı görür görmez şifreyi çözemeyeceğinizi anlıyorsunuz. Bu da heyecanınızı bir nebze olsun azaltıyor. Gerçi hemen çözülebilecek kadar basit bir şifresi olsaydı, kitabı ilk satın alan altınları cukkalardı. Çokta olumsuz bir eleştiri olmadı ama neyse. 🙂

3 Yorumlar

  • Kitap mükemmel çok hoşuma gitti okurken çok keyif aldığım kitaplar arasında altın sarısı renk değişik ve hoş olmuş tavsiye ederim okumanızı..

  • Kitabın kapağına ve cildine bakılırsa gerçekten dikkat çekmeyi başarmış, kitabı gayet güzel anlatmışsınız. Fantastik kitaplar her zaman daha çok ilgimi çekmiştir

    • Yorumunuz için teşekkür ederim, Merve hanım. Bende hayal dünyama hitap eden fantastik, bilim kurgu tarz kitapları daha büyük bir zevkle okuyorum.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir