iOS 10 Bilinmeyen Özellikler

Merhaba, sevgili teknoloji severler. Bildiğiniz gibi iOS 10 ilk kez 7 Eylül’de tanıtıldı ve 15 Eylül’de tüm dünyaya aynı anda servis edildi. Ben de 5 günlük kullanım tecrübem doğrultusunda, iOS 10 tanıtımında bahsedilmeyen gizli özellikleri sizlerle paylaşacağım.

1- iPhone Tuş Kilidi Sesini Yükseltmek

iOS 10 güncellemesinden sonra değişen ve sesi kısılan bir tuş kilidi ile karşılaştık. Yeni kilit sesini beğenmeyenler şikayetlere şimdiden başlamış durumda. Şuan maalesef kilit sesi değiştirilemiyor ve ayarlarda ses seviyesini yükseltme seçeneği bulunmuyor. Fakat yaptığım araştırmalar sonucunda tuş kilidi ses seviyesini arttırmanın bir yolunu buldum. Tuş kilidi ses seviyesini ve iPhone’un ses seviyesini arttırmak için aşağıdaki adımı takip ediniz. Telefonun ses seviyesinde hatırı sayılır bir artış gözlemleyeceksiniz.

Ayarlar / Müzik / EQ / Geç Vakit (seçeneğine tik atınız)

2- iPhone, iOS 10 ile Aracınızın Park Yerini Tespit Ediyor

Park yeri tespiti, tesadüfen fark ettiğim bir özellik oldu. Bluetooth açık bir şekilde aracıma binmek suretiyle iş yerime gittim. Aracı park edip, araçtan uzaklaşmaya başlamıştım ki “Aracınız iş yeri yakınında park halinde” şeklinde telefonuma bildirim geldi. Oysa haritalar uygulaması açık dahi değildi. Yani bu uygulamayı kullanabilmek için bluetooth veya carplay ile araca bağlı olmak yeterli. Bildirimi açtığımda, aracın yeri işaretlenmiş ve araca geri dönüş için yol tarifi bilgisi mevcuttu.

3- Flaş Işığının Parlaklığını Ayarlayabilirsiniz

Yine telefonu mıncırırken rastladığım özelliklerden birisi. Aslında konu başlığına tam da uygun bir özellik. Çünkü inanılmaz iyi gizlenmiş. Telefonun ekranında parmağınızı en alttan yukarı doğru kaydırdığınızda bir kontrol paneli açılıyor. Bildiğiniz gibi bu panelde flaş simgesi mevcut ve dokunduğunuzda telefon, el feneri görevi üstleniyor. Peki flaş simgesine, 3D Touch sayesinde basıncı artırarak parmağımızı basılı tutarsak ne olur? Az ışık, normal ışık ve parlak ışık seçeneklerinin bulunduğu yeni bir menü açılır. Buradan istediğiniz seçeneği tıklayarak flaş ışığının parlaklığını ayarlayabilirsiniz.

4- iMessage ile Kişiye Özel Okundu Bilgisi

Diğer iOS sürümlerinde de iMessage üzerinden yazıştığınız kişilere, okundu bilgisi gönderebiliyor veya isterseniz gizleye biliyordunuz. Fakat iOS 10 ile gelen yenilik sayesinde istediğiniz kişiye okundu bilgisini gösterip, istemediğiniz kişiye göstermeye bilirsiniz. Kişiye özel okundu bilgisini aktif etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Mesajlar / Mesaj yazacağınız kişi / Sağ üst köşedeki bilgi butonunu tıklayın / Okundu bilgisi gönder

5- Safari’de Tüm Sekmeleri Kapat Seçeneği

Eskiden Safari tarayıcısında, sekmeleri kapatmak için; sekmeler butonuna tıklayıp tek tek kapatmak gerekiyordu. iOS 10 ile gelen gizli özellik sayesinde bu dertten kurtuluyorsunuz. Safari tarayıcısını açtıktan sonra sağ alt köşede bulunan sekmeler butonuna basılı tutun ve açılan menüde tüm sekmeleri kapat seçeneğini tıklayın.

iPhone ve iOS 10 Bilinmeyen Gizli Özellikler (Video)

Yukarıda anlatılan iPhone iOS 10 gizli özelliklerinin  nasıl uygulandığını ve daha fazlasını merak edenler için inceleme videosu oluşturdum. İyi seyirler dilerim.

[featured-video-plus]

 

2 Yorumlar

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir