Facebook Profilinize Bakanlar?

facebook-humor

Facebook profilinize gizlice bakanları görmenin gerçekten bir yolu var mı?

“Facebook profilime kimler baktı?” Neredeyse facebook kurulduğu günden beri bu sorunun cevabı merak ediliyor.  Peki gerçekten mümkün mü? Google’de arama yaptığınızda bunun mümkün olduğunu söyleyen bir çok yöntem ve uygulama mevcut görünüyor.

Hayal kırıklığına uğramaya hazır mısınız?

Siz değerli okurlarımı hayal kırıklığına uğratmak istemezdim ama malesef facebook profilinize bakanları görmeniz mümkün değil. Yukarıda bahsettiğim uygulamaların ve yöntemlerin hepsi hemde hepsi uydurma ve büyük br kandırmacadan başka bir şey değil.

Facebook profilinize kimin baktığını bilmiyor mu? Tabiki de biliyor ancak bu bilgileri sizinle paylaşma zorunluluğu yok. Yani facebook profilinize kimin kaç kez baktığını bilsede bunu sizinle paylaşmak istemiyor. Bu bilgiye herhangi bir uygulama veya hile yoluyla ulaşmanızın da herhangi bir yolu yok.

Bu bilgeye ulaşacağını ifade eden uygulamaların ise üç türü var;

1- Hiç bir işe yaramayan şaka olan uygulamalar: Uygulamayı yüklediğinizde belirli izinleri aktifleştirmenizi istiyor. Bu da uygulamaya sizin adınıza paylaşımda buluna yetkisi ve önemli bilgilerinize ulaşabilme yetkisi veriyor. Arkadaşlarınızı uygulamayı yüklemeye zorlayarak kendi reklamını yapıyor.

2-Sadece aynı uygulamayı yükleyen arkadaşlarınız hakkında bilgi sunan uygulamalar: Bu tür uygulamalar arkadaşınızda da yüklü ise sizin profilinize girdiğinde haberdar edebilir. Teknik olarak mümkün. Ancak size sunacağı bilgi yinede sağlıklı olmayacaktır. Sadece arkadaşlarınızı  rahatsız edersiniz.

3-Profilinizi hacklemek amacı ile çalışan uygulamalar: Üçüncüsü şüphesiz ki en tehlikeli olanıdır. Dikkat etmezseniz facebook hesabınız çalınabilir!

Birde uygulamasız öğrenebileceğinizi anlatanlar var. Bunlar en zararsız olanları sadece zamanınızı boşa harcamış olursunuz.

Örneğin; profilinizin boş bir yerinde mouse ile sağ tıklayın ve sayfa kaynağını görüntüle deyin. Açılan pencerede ctrl + F tuşlarına birlikte basarak şu kelimeyi “InitialChatFriendsList” aratın.  Diye devam eden yöntem zamanında bir çok spekülasyona neden olmuştu. Devamını anlatmıyorum çünkü zamanınızı boşa harcamanızı istemiyorum.

Peki, neyi görebilirsiniz?

Sizin ve arkadaşlarınızın facebook aktiviteleri ile ilgili bazı bilgileri görmeniz mümkün. Bunun için Wolfram Alpha’nın Facebook Analytics aracını kullanmanız gerekir.

Aracı kullanabilmek için elbette bilgilerinize erişmesine izin vermeniz gerekiyor. Ancak aracın arkadaşlarınızın onu yüklemesini şart koşmaması ve Wolfram Alpha gibi tanıdık bir yerden gelmesi, içinizi rahatlatabilir.

Hizmet, en çok beğenilen fotoğraflarınızdan, arkadaşlarınızın ağ üzerindeki dağılımına çeşitli bilgileri önünüze getirebiliyor. Ancak elbette sizin profilinize fotoğraflarınıza kimin baktığını söylemiyor.

5 Yorumlar

  • profile bakanları gösteren bir uygulama hala yok, aslında yazılması da çok basit fakat facebook bunu istemediği için mümkün kılınmıyor, belki ilerleyen yıllarda olabilir.

  • Bunu görebileceğimiz bir uygulama olmalı artık… yıl 2015 🙂

  • Wolfram Connection yeterince güvenilir bir uygulama mıdır? kullanma konusunda kararsız kaldım

    • Wolfram Alpha, facebook tarafından onaylanmış entegre çalışan bir uygulamadır. Herhangi bir güvenlik sorunu yaşamazsınız.

  • 3. seçenekte yer alan bilgi InitialChatFriendsList sadece firefoxta çalışıyor doğru bilgiler olmadığını sanıyorum.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir