Alacağım Araba Konusunda Kararsızım

1969 model Ford Mustang

Bilindiği üzere erkekler için araba demek gösterdiği duruşu ve kendine güveni sergilemek demektir. Yani bir nevi ego tatminidir.  Bende ilk arabamı satın alacak olmamın vermiş olduğu heyecanla, bütçem el verdiğince çekici ve kışkırtıcı bir araba satın almak istiyorum.

1969 model Ford Mustang
1969 model Ford Mustang

Gönül ister ki yukarıda gördüğünüz 69 model Ford Mustang benim olsun ama ne mümkün.

Öncelikle ne kadarlık bir araba almak istediğimden bahsedeyim. 60 – 65 bin TL tutarında sıfır kilometre bir araba almak istiyorum.  C segmentinde ve orta düzey paket seçeneğinde olan çoğu araba bu fiyat aralığında zaten.

Alacağım arabada aradığım özellikler çekici ve kışkırtıcı görünümünün yanında, otomatik vites, panaromik cam tavan veya sunroof. Motor seçeneklerine hiç girmiyorum. Çünkü o konuya girersem bir daha çıkamam.

2015 yılının ilk aylarında Hyundai i30, Opel Astra ve Toyota Auris araçları ile test sürüşlerine katıldım. Her araçta beni etkileyen başka başka nitelikler oldu. Hyundai i30, gerek iç gerekse dış tasarım konusunda çok klas olmasına karşın markanın Hyundai olması beni tedirgin etti. Opel Astra, seleflerine göre 3-4 milyar daha uygun ancak arka dış tasarımı bana hantal geldi. Araç poposunu kaldırabilirse iyi kaçıyor, mesele popoyu kaldırması. Toyota Auris, sürüş konforu açısından diğerlerine göre kesinlikle daha iyiydi. Dış tasarımını beğenenler olmasıyla birlikte beğenmeyenler de çok fazla. Bende eski kasasını daha tatlı bulanlardanım.  İç tasarımının ise çok kötü olduğu herkes tarafından fikir birliği ile onaylanmış. İşte tüm bu sebeplerden dolayı araba almayı ertelemiştim.

İlerleyen aylarda Toyota Auris, iğrenç iç tasarımını farketmiş olacak ki Makyajlı Auris’i duyurdu. Kesinlikle arada büyük farklar vardı. Bu kez gönlümü kazanmıştı. Kıl olduğum o vites topuzu gitmiş yerine harika bir joystick topuz gelmişti. Ne kadar anlatsam gözünüzde canlandırmak zor, o yüzden resimlerle aradaki farkı göstereyim.

Yeni Auris Görseller
Makyajlı Auris Görseller

Değişen ön ve arka tampon yapısıyla, farlarıyla, anteniyle ve iç tasarımıyla beni etkilemeyi başardı. Tamam artık bu aracı alacağım deyip satışa çıkmasını beklerken temmuz ayı geldi çattı ve makyajlı auris satışa çıktı.

Fakat o da ne! Yeni bir haber daha, Opel firması 2016 model Yeni Astra‘yı duyuruyordu ve 2015’in Kasım ayında Türkiye’de satışa çıkacaktı. Her ne kadar Auris değişikleri ile daha bir gözüme hoş gelmeyi başarmış olsa da Yeni Astra ile kıyaslanamazdı. Bu yüzden Kasım ayını beklemeye başladım.

2015 Opel Astra Görseller
2016 Opel Astra Görseller

Aracın ön tasarımı Mecedes A180’i andırırken arka tasarımı BMW 1.16’yı andırıyordu. İşte çekici ve kışkırtıcı bir araç. Arabanın poposu bu kez güzel olmuş 🙂 Ters köşe başka bir duyuru daha olmaz ise sanırım Yeni Astra’yı alacağım.

Fikir vermek isteyenler veya farklı görüşte olanlar yorum ile geri bildirim yaparsa sevinirim. Çünkü araba alımında fikir değiştirmeye çok müsait ve kararsızım.

5 Yorumlar

  • lütfen araba alma, bisiklet ile de çekici olabiliyorsun (8)

    • İzmir’de iş yerine bisiklet ile gitmem neredeyse imkansız.

      • o zaman otobüs kullan, bıktım çünkü. heryer motorlu araçlarla dolu. birgün petrol bitecek zafer bizim olacak

  • Sen en iyisi suzuki samurai al 😉 Klasik ve tarz bir araba 😉 İmkanım olsa ben alırım.

    • Bilmiyordum suzuki samurai’yi baktım görsellerine ama arazi aracı çıkıyor 🙂 Sanırım yanlış bakıyorum, çünkü klasik ve tarz demişsin.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir