2019’u geride bıraktığımız bu günlerde, 2019 yılında yayınlanan en iyi dizileri sizler için listeledim. Kaliteli dizi bulmakta zorlanıyor musunuz? O halde doğru adrestesiniz. 2019 dizi önerileri…

Yeni videoları kaçırmamak için YouTube Kanalıma ücretsiz olarak abone olabilirsiniz.

Daha önce paylaşmış olduğum 100 adet yabancı dizi önerisini okumak ya da izlemek isteyenler; En İyi 100 Yabancı Dizi başlıklı blog yazıma göz atabilirler.

İzledikten sonra diziler hakkındaki görüşlerinizi ve kendi favori dizilerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Şimdi! 2019’un en iyi dizi önerileri için hazır mısınız?

13- Warrior

Warrior – Dizi Önerileri

2019’un en iyi dizi önerileri listesine 13. sıradaki Warrior ile başlıyoruz. Dizinin çekimine karar verilme hikayesi oldukça ilginç. 1971 yılında Bruce Lee kariyerinin zirvesindedir ve bu dönemde kendisine teklif edilen televizyon dizisi için bir proje geliştirir. Ancak 1973 yılında gerçekleşen beklenmedik ölümü sebebiyle proje rafa kalkar. Bruce Lee’nin ölümünün ardından bir Hollywood şirketi, yarım kalan projeyi kaynak göstererek farklı bir yapımla tüm dünyayı sarsar.  Kung Fu adlı bu tv serisi tüm dünyada izlenme rekorları kırar. Ancak Bruce Lee’nin vizyonunu yansıtmayı başaramaz.

2015 yılında Shannon Lee, babasına ait notları; hızlı ve öfkeli serisini yok olmaktan kurtaran ve bir Hollywood efsanesine dönüştüren ünlü yönetmen Justin Lin’e teslim eder. Böylelikle dizinin çekim çalışmaları da başlar…

Warrior dizisi,  Çin’den, San Francisco’ya gelen genç bir dövüş sanatları ustasının kendisini Çin Mahallesi’ndeki savaşların içinde bulmasıyla gelişen olayları anlatıyor.

Warrior, romantizm, eski tarz çeteler, iyi hikaye çizgisi ve harika dövüş sahnelerine sahip bir dönem draması. Bu harika yapımda Bruce Lee konseptini hissedebilirsiniz. Diziyi gerçekten çok beğendim. Dizide Irksal önyargı, cehalet, yozlaşmış ahlaki pusula ve farklı bakış açılarını görüyoruz. Karakterler çok katmanlı ve yavaş yavaş bizlere tanıtılıyor. Kendimi bildim bileli Bruce Lee hayranı biri olarak söylemek isterim ki bu yapım beni oldukça etkiledi. Dövüş sanatları tarzını sevenler için kesinlikle kaçırılmaması gereken bir şov.

12- Hanna
Hanna dizi önerileri
Hanna – Dizi Önerileri

Hanna dizisi, 2011 yapımı aynı isimli filminden uyarlanmıştır. Hem filmini hem de tv serisini izlemiş biri olarak söylemek isterim ki dizi uyarlaması çok daha başarılı olmuş. Hanna dizi uyarlamasını yapan Amazon, 2019 yılında dizi sektörüne büyük yatırım yaptı ve ortaya güzel içerikler çıkardı. Kendi zevkime göre hazırladığım 2019’un en iyi diziler listesinin 1 numarasında da Amazon yapımı bir dizi göreceksiniz. Tebrikler Amazon Prime!

Hanna, olağanüstü yeteneklere sahip ve babası tarafından Polonya’da bir ormanda 15 yıl boyunca insanlardan izole olarak yetiştirilmiş. 15 yıl sonra ormandan çıkmak zorunda kalan Hanna’nın, hem dünyayı hem de kendini keşfetmesini izlemek güzeldi.

Hikaye güzel akıyor ve sizi yönlendiriyor. Hanna’nın dünyayı ilk kez deneyimlemesini izlemek sizi senaryonun içine çekiyor. Hanna bir ölüm makinesi ama aynı zamanda izole edilmiş ve hala savaştığı çocuksu bir merak duygusu olan bir genç kız. Onu bu kadar büyüleyici yapan şey de bu.  Aktörler birinci sınıf ve prodüksiyon kaliteli. Özellikle bu genç hanımın bu kadar erken yaşta edindiği oyunculuk becerilerine oldukça şaşırdım.

11- Unbelievable
Unbelievable
Unbelievable

Tabii ki sadece aksiyon ve bilim kurgu türü diziler önerecek değilim. Önceliğim fantastik, bilim kurgu ve aksiyon türleri olsa da başarılı olan tüm tv serileri ilgimi çekiyor. İşte sıradaki dizimiz olan Unbelievable, onlardan bir tanesi.

Dizi, gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır. Tecavüze uğradığını söyleyen Marie, yalancılıkla suçlanmaktadır. Olayı derinlemesine araştırmak için iki kadın dedektif konuya dahil olur ve soruşturma aşamasında çarpık gerçeklerle karşılaşırlar.

Oyunculuk, hikaye ve yönetmenlik oldukça başarılı. Gerçekleşen harika diyaloglar nedeniyle birçok sahneyi geri sararak tekrar izlemek isteyebilirsiniz. Fiziksel ve duygusal şiddet nedeniyle bazı sahneleri de izlemekte oldukça zorlanabilirsiniz. Bu sahneleri izlerken kıvranacaksınız, rahatsız olacaksınız, gerildiğinizi hissedeceksiniz ve hatta ağlayacaksınız.

10- Carnival Row
Carnival Row
Carnival Row

2019 dizi önerileri listemizin 10. sırasında Carnival Row dizisi var. Dizinin başrolünde, gişe rekoru kırmış birçok filmde rol alan Orlando Bloom var. Perilerin zengin diyarları, insan imparatorlukları tarafından işgal edilmiştir. Şimdi onlar, insan nüfusu içerisinde dışlanmış mitolojik yaratıklardır. Sevmek, insanca yaşamak ve özgürce uçmak perilere yasaklanmıştır. Hayatta kalmak için insanlara uşaklık yapmak zorundadırlar.

Eğer fantezi ve drama hayranıysanız diziyi izlemenizi tavsiye ediyorum. Görseller ve sesler etkileyici. Kostüm, makyaj ve çekim yeri kusursuz. Dizi, ilginç hikayesi ve insanda oluşturduğu romantizm, korku, fantezi, gerginlik hisleri sayesinde herkese biraz dokunmayı başarıyor.

9- His Dark Materials
His Dark Materials
His Dark Materials

HBO ve BBC ortak yapımı orijinal tv serisi His Dark Materials, aynı adlı kitaptan uyarlanmıştır. Dizide bilim, teoloji ve büyünün iç içe geçtiği paralel bir evrende yaşayan Lyra ve dünyalar arasında pencereleri açabilen bir bıçağı birleştiren Will’in hikayesi anlatılıyor. Paralel evrenler arasında gezen bu iki çocuk, kendilerini amansız bir savaşın ortasında bulacaklar…

Bazı eleştiriler, dizinin Harry Potter özentisi olduğu yönünde. Ancak, His Dark Materials kitap üçlemesinin ilk kitabı Harry Potter serisinden 2 yıl önce yayımlanmıştır.

Hayatın gerçekliğinden uzaklaşmak isteyenler için harika bir fantezi evreni. Hepimiz yıllar önce Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi’ni okuduk, izledik ya da ikisini birden yaptık. Kim bilir belki de His Dark Materials, yüreğimizdeki bu yeri işgal edebilir.

8- Euphoria
Euphoria

HB0 kanalında yayınlanan Euphoria, bir grup lise öğrencisinin uyuşturucu, cinsellik ve şiddet konularıyla uğraşırken hayata bakışlarını inceliyor.

Dizi, çevrenizde hatta kendi ailenizde karşılaşabileceğiniz gerçekleri suratınıza çarpıyor. İlk bölüm bizi ana karakterin hayatına götürürken yan karakterleri tanımamızı sağlıyor. Senaryo, oyunculuk ve ilerleme hızı güzel. Üzücü, iç karartıcı, şok edici ve rahatsız edici bir duygu seline hazır olun. Obsesif Kompulsif Bozukluk adıyla bilinen psikolojik hastalığı ekranlara en gerçekçi ve doğru şekilde yansıtan yapım olduğunu da belirtmek isterim.

7- The Umbrella Academy
The Umbrella Academy
The Umbrella Academy

Netflix’in yeni süper kahraman serisi The Umbrella Academy, çizgi romandan uyarlanmıştır. 1989 yılının Ekim ayında birbiriyle bağlantısı olmayan kadınlar herhangi bir hamilelik belirtisi göstermediği halde aynı günde 43 bebek dünyaya getirdi.  Zengin bir sanayici bebeklerden 7’sini evlatlık edinir ve The Umbrella Academy’i kurarak çocuklarını dünyayı kurtarmak için hazırlar.  Fakat olaylar planlandığı şekilde gitmeyecektir…

Oldukça farklı bir kurgusu var. İzlediğiniz diğer dizilere pek de benzemiyor. Dizide kara komedi, dram ile birleştirilmiş ve üzerine fantastik güçler eklenmiş. Bu nedenle sizlere biraz garip gelebilir. Konunun işlenmesi, aile ilişkileri ve prodüksiyon ile iyi bir iş çıktığını söyleyebilirim. Oyunculuk, müzik, görsel efektler iyiydi. Bir çizgi romanı olabilecek en iyi şekilde ekrana yansıtmayı başarmışlar. Derin ama komik, dramatik ama renkli…

6- When They See Us
When They See Us
When They See Us

Netflix’in mini dizisi When They See Us, listemdeki gerçek bir hikayeden uyarlanan dizilerden bir tanesi. 1989 yılında New York Central Park’ta bir koşucu saldırıya maruz kalarak tecavüze uğrar. Bunun üzerine bölgede bulunan beş siyahi genç tutuklanır. Dört bölümlük mini dizi 1989 ve 2014 yılı arasında gerçekleşen çeyrek asırlık dönemde, bu beş gencin adalet arayışını, mücadelesini ve umudunu anlatıyor.

When They See Us, Netflix’te çok yaygın olmayan bir türün başarılı bir örneğini yansıtıyor. Gerçek hayattaki bir olayın yansımalarını görmek izleyicilere yeni bir bakış açısı kazandıracaktır. Kaliteli bir drama isteyenler için mükemmel bir seçenek. İzlemek o kadar zordu ki, dürüst olmak gerekirse beni öfkelendirdi, izlemeyi bırakmak istedim. 2019 yılının en güzel ve duygusal mini serisi diyebilirim. İyi yönetilen, mükemmel karakter oluşumu, şaşırtıcı oyunculuk ve iyi senaryo. İnsanın ruhuna dokunuyor ve kalbini ağlatıyor. Teşekkürler Netflix!

5- Chernobyl
Chernobyl
Chernobyl

Dizi önerileri listemde geldik 5 numaraya. Nisan 1986’da, Ukrayna’nın kuzeyindeki Çernobil nükleer santralinde büyük bir patlama meydana geldi. Hatta ülkemizde özellikle Doğu Karadeniz bölgesinde patlamanın yol açtığı ölümler oldu. Bu vesileyle değerli sanatçımız Kazım Koyuncu’yu da anmış olalım. Bu dizi, bir yandan felaketi örtbas etmeye çalışarak ölümlerin artmasına neden olanların hikayesini anlatırken diğer yandan da felaketi önlemek için hayatlarını verenlerin hikayesini anlatıyor.

Dizi, anlatımı açısından “belgesel-drama” diyebileceğimiz bir tarzda ilerliyor. Ancak burada ciddi bir senaryo başarısı var. Dizinin görsel ve sözlü duyguları bazen kaygıya, bazen öfkeye, bazen de gözlerin nemlenmesine yol açıyor. Çernobil, bence birçok korku filminden daha korkutucudur. Çünkü, binlerce insanın o kader sabahı ve onu takip eden yıllarda yaşadığı gerçek korkunun bir dramatizasyonu. Her aktör, her karakteri ve duygularını tasvir etmek için inanılmaz bir iş başarmış. Bu da daha büyük bir ambiyansa yol açıyor. Bunun bir kurgu değil, gerçek bir hikaye olduğunu bilmek insanı derinden sarsıyor.

4- The Witcher
The Witcher
The Witcher

Dizi önerileri listemde 4. sırada bulunan The Witcher, Netflix için Lauren Schmidt tarafından oluşturulan bir Amerikan fantezi drama dizisidir. Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin aynı adlı kitap serisinden uyarlanmıştır. The Witcher, insanların canavarlardan daha kötü olduğunu kanıtlayan bir dünyada, yalnız bir canavar avcısı olan Rivia’lı Geralt’ın hikayesine odaklanıyor. Kader, onu bir büyücüye ve özel güçleri olan bir prensese bağlamıştır.

Witcher’ın dünyası, fantastik anlatılara aşina olanlar için çok garip görünmese bile, kendi kuralları, ırkları, karakterleri, yaratıkları ve inançları olan bir dünyadır. Özellikle, ilk iki bölüm bu dünyanın ayrıntılarını izleyicilere yansıtırken çok kafa karıştırıcı olma riski taşımaktadır. Hangi karakterin kime ve neden hizmet ettiğini tam olarak anlamanın zor olduğu bölümlerden sonra, öykü anlatımında diğer karakterler yavaş yavaş arttıkça hikaye daha güzel hale geliyor. Diziyle ilgili tek eleştirim mevcut ve flashback sahneleri arasındaki geçiş ayrımını hissettirmemesi. Sahneyi biraz izledikten sonra aaa bu geçmişe dönmüş dediğim birçok yer oldu ve bu hoş bir deneyim değildi.

Dövüş sahneleri olağanüstü, acımasız ve iyi koreograflanmış. Oyunculuklar yerinde, dizinin akış temposu olması gerektiği gibi. İkinci sezonu merakla bekliyorum.

3- The Mandalorian
The Mandalorian
The Mandalorian

Disney yapımı The Mandalorian, Star Wars evreninde yeni bir savaşçıyı ortaya çıkarıyor. The Mandalorian dizisinde, imparatorluğun yıkılmasından sonra yalnız bir ödül avcısının, Yeni Cumhuriyet’in otoritesinden uzak, galaksinin en ücra köşelerine yaptığı seyahatler anlatılıyor.

The Mandalorian, hem klasik Star Wars üçlemesinin hissini, hem de kendi benzersiz kimliğini yakalamada başarılı. Star Wars hayranlarının umutları yok olurken çölde açan bir çiçek gibi yetişti dizi. Setten aktörlere, diyaloğa, efektlere, kostümlere kadar bu harika bir tv serisi.

Karakterler ilginç. Hikaye heyecan verici. Aksiyon harika. Çekimler mükemmel. Müzikler İNANILMAZ !

2- See
See
See dizi

Gelecekte tüm insanlık görme yetisini kaybetse ne olurdu? Teknolojiyle çözüm bulunur muydu? Yoksa ilkel yaşama geri mi dönülürdü? Kimsenin göremediği bir toplumda görme yetisi olan bireyler nasıl karşılanırdı? Mucize mi yoksa lanet mi? İşte karşınızda, Apple’ın ilk orijinal yapımı olan See.

21. yüzyılda meydana gelen ölümcül bir virüs salgını sonrasında Dünya’da hayatta kalan insan sayısı 2 milyonun altına düştü. Hayatta kalanların hepsi kör kaldılar. Şimdi, yüzyıllar sonra, görme fikri yalnızca bir efsane olarak kaldı.  Adını anmak bile sapkınlık sayılıyor.

Jason Momoa’nın harika oyunculuğu ve güzel inşa edilen bir hikaye ile gerçekten muhteşem ve zengin bir yapım. Dizi hakkında birçok olumsuz eleştiri okudum fakat ben bu eleştirilerin adil olmadığını düşünüyorum. Çevremizdeki dünyayı nasıl gördüğümüzü düşünmemizi sağlayan harika bir hikaye. Farklı konusu, kurgusu, dijital efektlerin olmayışı, çekimlerin çok doğal olması uzun zaman sonra bana derin bir oh dedirtti. See dizisini izlemenizi tavsiye ediyorum.

1- The Boys
The Boys
The Boys

13 dizilik dizi önerileri listemizin zirvesinde The Boys var. Amazon yapımı The Boys, süper güçlü insanların halk tarafından kahraman olarak tanındığı ve agresif bir şekilde pazarlanarak para kazandıkları bir evrende geçiyor. Kahramanların çoğu kibirli ve yozlaşmış. Kendilerini kanunu korumaya adayan ve “The Boys” olarak adlandırılan bir grup insan, yozlaşmış süper kahramanları ortadan kaldırmak için zorlu bir yolculuğa çıkar.

İlk olarak, diğer süper kahraman türlerine göre ilginç ve farklı bir bakış açısı var. Dünyanın dört bir yanında süper kahramanlara karşı küresel bir takıntı var. Gerçek olmasalar bile, onlar hakkında milyar dolarlık endüstri geliştirildi. Gerçek hayata gelmeleri halinde katlanmak zorunda kalacağımız imtiyazları hayal edebiliyor musunuz? Bugün süper kahramanlar oradan oraya uçuyor olsaydı, dünyanın nasıl görüneceğine dair inandırıcı bir bakış açısı.

The Boys’u ilk duyduğumda, bunun standart süper kahraman dizisi olacağını düşündüm. Ancak izlemeye başladıktan sonra yanlış düşündüğümü keşfettim. Dizinin senaryosu çok etkileyici. Üst düzey aksiyon, büyük diyaloglar ve kaliteli oyunculuk ile kolayca zirveye çıkıyor. Daha ilk bölümden bu heyecan verici, ilginç ve çılgın yolculuğa yapışıp kalabilirsiniz.

Emini ki Amazon, Netflix, Apple, HBO ve Disney kapışması bize harika diziler izlettirmeye devam edecek. Kendi favori dizinizi ve yorumlarınızı bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. Videoyu beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı da lütfen unutmayın. Bir sonraki videoda görüşmek üzere. Hoşça ve dostça kalın!

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir