Dizi Önerisi, En İyi 100 Yabancı Dizi

En iyi yabancı dizi listesi yaparken oldukça zorlandım ama sonuçta sizlere harika bir en iyi dizi önerisi listesi oluşturdum. Şu an tam 104 adet yabancı dizi takip ediyorum. Bunlardan kimisi final yaptı, kimisi hala devam ediyor. 2015 yılında, 40 dizi takip ettiğim dönemde yine böyle bir dizi önerisi listesi yapmıştım. Merak edenler “hangi diziyi izlesem?” konulu yazımı okuyabilirler.

Bakın burada tam 100 adet yabancı diziden bahsediyoruz. Her dizi ortalama 5 sezon ve her sezon ortalama 10 bölüm olsa ki fazlası var eksiği yok. Toplamda 5000 bölüm yapar. Bu vesileyle oldukça birikimli olduğumu düşünerek en iyi 100 yabancı dizi önerisi yapmaya karar verdim. Her şeye rağmen bu sıralama zevke göre kişiden kişiye değişir. Mutlaka sizin en iyi yabancı dizi sıralamanız farklı olacaktır.  Kendi favori dizi önerilerinizi, yorum kısmından paylaşırsanız mutlu olurum. 

1. PRISON BREAK
Dizi Önerisi
Dizi Önerisi – Prison Break

2005 – 2009 yılları arasında, 4 sezon olarak yayınlanan diziyle benim tanışmam 2011 yılında oldu. O güne kadar henüz hiç bir yabancı dizi izlemişliğim yoktu. Diğer bir deyişle Prison Break, diğer tüm dizilere başlama sebebimdir. O yüzden benim en iyi yabancı dizi önerisi listemde yeri asla değişmez. Her zaman 1 numara!

Prison Break, sizi sürekli düşünmeye sevk eden, beyin yakan senaryosu ile ters köşe yapan ve sınırları zorlayan muhteşem bir dizi. Michael Scofield, zekası ile izleyiciyi ekran başına kilitliyor. 2009 yılında dizi final yaptıktan sonra, yine aynı yıl Prison Break: The Final Break adı ile filmi yayınlandı. Filmde, dizi finalinde cevapsız kalan sorulara cevap veriliyor.

Prison Break, tüm dünyada o kadar büyük bir etki bırakmıştı ki aradan 8 yıl geçtikten sonra bile hala çok konuşuluyordu. Bu nedenle 2017 yılında, devam niteliğinde 5. sezon yayınlandı. Tarih netleşmemiş olmasına rağmen, FOX tarafından 6. sezon onayı verildi ve 2019 yılı içerisinde yayınlanacağı tahmin ediliyor.

2. GAME OF THRONES
Dizi Önerisi – Game Of Thrones

2011 yılında yayınlanmaya başlayan Game of Thrones, gelmiş geçmiş en çok izlenen dizilerin başında geliyor ve bu yıl yayınlanan final sezonu ile ekranlara veda etti. Başlangıçta çok popüler olduğu için izlememiştim. Meğer ne büyük hata yapmışım. Oyunculukları, kurgusu, senaryosu, fantastik öğelerin aktarılışı, aksiyonu, her bölümün insanda ayrı bir merak uyandırması ve sürükleyiciliği ile… kısaca her şeyiyle mükemmel bir dizi. Maalesef final sezonu (8. sezon), bundan önce yaratmış olduğu etkiden çok uzaktı. Her şeye rağmen dünyanın en iyi 100 yabancı dizi önerisi listemde zirveyi paylaşmayı hak ediyor.

3. SPARTACUS
Dizi Önerisi
Spartacus

2010 – 2014 yılları arasında yayınlanan dizi yayın hayatına 4 sezon devam etmiştir. İlk sezonunda kanser olduğu anlaşılan başrol oyuncusu Andy Whitfield öldüğü için 6 bölümlük bir ara sezon yapılmıştır. Dizinin yeni başrol oyuncusu Liam McIntyre ilk başlarda yadırgansa da gözler alıştıkça rol yerine oturuyor. Dizi, Roma dönemini ve kölelik sistemini anlatıyor. Mükemmel savaş sahneleri ve kan efektleri ile izleyiciye tam bir görsel şölen yaşatıyor. Görselliği kadar replikleri ile de dizi efsaneler arasına girmeyi başarıyor.  Bence dizinin bu kadar tutmasının nedeni insanın ilkel iç güdülerine (açlık, seks ve hayatta kalma mücadelesi) dem vurmasıydı. Keyifle izlediğim hiç bitmesini istemediğim dizi, listemde 3 numarada..

4. SHERLOCK
Dizi Önerisi
Sherlock – Yabancı dizi önerisi

Sizlere uzun uzun Sherlock’u anlatmayacağım. Herkes biliyordur zaten. Bu dizi modern bir Sherlock Holmes uyarlaması. Bu kez olaylar günümüz Londra’sında geçiyor. Aslında her şey aynı, değişen tek şey teknoloji. Sherlock Holmes’un gerek film gerekse dizi bir çok farklı uyarlaması var. Bence 2010 yılında yayınlanan ve toplam 4 sezon çekilen Sherlock dizisi bunların en iyisi.

5. LA CASA DE PAPEL
La Casa De Papel

İlk sezonu 2 Mayıs 2017 tarihinde yayınlanan İspanyol dizisi La Casa De Papel, dünya genelinde müthiş bir popülariteye ulaştı ve Netflix tarafından satın alındı. Her bölümü hatta her sahnesi zekice kurgulanmış muhteşem bir soygun dizisi. Her bir karakterin hikayesi, üzerinizde ayrı bir etki bırakıyor. Profesör, Berlin, Tokyo, Denver, Rio… 19 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanacak üçüncü sezonda görüşmek üzere.

6. NARCOS
Dizi Önerisi
Narcos

Pablo Escobar‘ın hayat hikayesinden uyarlanan Narcos, dünya genelinde yayılmış uyuşturucu şebekesini konu ediniyor. Hiç bu kadar etkilenmeyi beklemiyordum. İzlerken kimin tarafında olmam gerektiği konusunda uzun süre kararsız kaldım. Gerek hikaye gerekse oyunculuklar etkileyiciydi. Diziyi izlerken İspanyolca’ya aşık olmamak elde değil. Replikler çok sağlam…

7. DEXTER
Dizi Önerisi
Dexter

2006 – 2014 yılları arasında yayınlanan dizi tam 8 sezon boyunca izleyicisi ile buluştu. Ah ben bu diziye başlamak için neler çektim,  hangi diziyi izlesem? diye araştırırken hemen her platformda Dexter’dan övgüyle söz ediliyordu. Açıyorum bir bölüm uykum geliyor, aradan aylar geçiyor ikinci bölümü açıyorum uykum geliyor. Bir kaç ay sonra bu kez üçüncü bölümü açtım yine biraz sıktı. Dördüncü bölümden sonra diziden vazgeçemedim. Ekran başından kalkamaz oldum. Artık neden bu kadar övüldüğünü anlayabiliyorum. Dizide bir seri katilin hayatı konu ediliyor. Ancak Dexter, sıradan bir seri katil değil. Sadece cinayet işlemiş insanları öldürüyor. Bu da onu bir nevi kahraman yapıyor. Finalinde duygulandığım göz yaşlarıma zor hakim olduğum dizidir. İzleyin izlettirin..

 8. BREAKING BAD
Breaking Bad

2008 – 2013 yılları arasında yayınlanan dizi 5 sezon sürdü. Breaking Bad, sıradan bir kimya öğretmeni ve alibe babası olan Walter White’ın uyuşturucu işine bulaşmasını ve uyuşturucu krallığına doğru yükselişini anlatıyor. Dizinin beni cezbeden yönü gerçeğe uygun senaryosu ve efsane dialogları oldu. Breaking Bad birçoklarına göre son yılların tartışmasız en iyi dizisi. Mükemmel kurgusu, şahane oyunculukları ve benzersiz hikayesiyle dizi önerisi listemde 8 numarada yer almayı hak ediyor.

9. STRANGER THINGS
Stranger Things

Fantastik – Gerilim türündeki Stranger Things, 2016 yılında yayınlanmaya başladı ve ekranlara bomba gibi düştü. 4 temmuz 2019 (dün) tarihinde ise 3. sezonu seyircisi ile buluştu. Bundan önce yayınlanan her iki sezonu da birer günde bitirdiğimi belirtmek isterim. Dizide sizi kendine çeken bir gizem var .Sonraki bölümü izlemek için sabırsızlanıyor insan. Netflix bu yapım ile çıtayı yukarılara taşımaya devam ediyor.

10. SUPERNATURAL
Dizi Önerisi
Supernatural

Supernatural, 14. sezonu ile halen The CW kanalında yayınlanmaya devam eden korku, gerilim ve dram türündeki Amerikan yapımı dizidir. Diziye 2011 yılında, bundan tam 8 yıl önce başlamıştım. Sam ve Dean ile birlikte yaşlandım desem abartmış olmam. Fantastik olaylar örgüsü beni o kadar içine çekmişti ki sabah izlemeye başlayıp, gece yarısına kadar başından kalkmadığım günler hala dün gibi aklımda. Ne yazık ki bu serüven 2020 yılında sona erecek. Dizi yapımcıları tarafından Supernatural’in, 15. sezonu ile final yapacağı açıklandı.

11. BLACK MIRROR
Dizi Önerisi
Black Mirror

Henüz hiç kimsenin bilmediği dönemlerde diziye tesadüfen başlamıştım. Esasında Black Mirror, her bölümü farklı senaryo ve farklı oyunculardan oluşan, toplamda 2 sezonluk ve her sezonu 3 bölümden oluşan bir diziydi. Fakat dünya genelinde o kadar büyük ses getirdi ki iki yıl aradan sonra devamı çekilmeye başlandı ve geçtiğimiz günlerde 5. sezonu yayınlandı. İddaa ediyorum her bölümüne ayrı ayrı hayran kalacaksınız. Daha ilk bölümünde beni sarsmış harika bir senaryoyla karşılaştım. Bu senaryolar normal kafayla yazılmış olamaz.

12. FRINGE
Dizi Önerisi
Fringe

2008 – 2013 yılları arasında yayınlanan Fringe, 5. sezon ile final yapmıştır. Bana göre gelmiş geçmiş en iyi salt bilim kurgu dizisidir. Tüm yolcuların ve mürettebatının ölmüş olduğu, içinde hiçbir hayat belirtisi bulunmayan bir uçak Boston Logan Havalimanına iniş yapar… Bu gizemli olayı araştırmak üzere, FBI Özel Ajanı Olivia Dunham (Torv) görevlendirilir. Ancak araştırma esnasında ortağı Özel Ajan John Scott, ölümün kıyısına gelir. Çılgına dönen Dunham, umutsuzca ona yardım edecek birilerini aramaya başlar. Bu durum, özel ajanımızı akıl hastanesinde yatan günümüzün Einstein’ı Walter Bishop‘a götürür. Zamanla o ölümcül uçakta yaşananların, çok daha büyük ve şok edici bir gerçeğin sadece ufak bir parçası olduğunu keşfedeceklerdir…

13. DARK
Dizi Önerisi
Dark

Yüzlerce dizi izlemiş birisi olarak söylüyorum, zamanda yolculuğu bu kadar güzel kurgulayan başka bir dizi izlemedim. İlk bölümlerinde kesinlikle kafanız karışacak. Üç farklı zaman dilimi; tüm oyuncuların çocukluğu, yetişkinliği ve yaşlılığı derken beyin error verebilir. Karakterler oturdukça olayın örgüsü sizi içine alacak ve büyük şaşkınlıklar yaşatacak.

14. HEROES
Dizi Önerisi
Heroes

2006 – 2010 yılları arasında 4 sezon yayınlanmıştır. İlk izlemeye başladığım dizilerden bir tanesiydi. Dizinin adından da anlaşılacağı üzere “kahramanlar” konu edilmiştir. Yalnız öyle alışıldık pelerinli, maskeli, süper kahramanlar göremeyeceksiniz. Kendi olağanüstü özelliklerin keşfeden ve geliştiren sıradan insanların hayatları anlatılmaktadır. Yayınlandığı zaman diliminde Amerikan televizyonlarında büyük yankı yapmış başarılı  bir yapım diyebilirim.

15. THE WALKING DEAD
Dizi Önerisi
The Walking Dead

2010 yılından bu yana devam eden The Walking Dead, şu an 9. sezonu ile gösterimde. Yürüyen ölüler diyarına izleyicisini hapseden günümüzün en popüler dizilerinden birisi. Dünyaya bir virüs salgını yayılır ve ölen herkes zombiye dönüşerek tekrar ayaklanır. Kahramanlarımızın amansız kaçışları ve hayatta kalma iç güdüleri izlenmeye değer.  Robert Kirkman‘ın aynı isimli çizgi romanından uyarlama olan bu zombi hikayesinin yönetmeni ise Esaretin Bedeli ve Yeşil Yol filmleri ile hafızalara kazınan Frank Darabont.

16. HOW I MET YOUR MOTHER
Dizi Önerisi
How I Meet Your Mother

2005 yılında yayınlanmayan başlayan dizi tam 9 sezon yayın hayatına devam etmiş başarılı bir yapımdır. Normalde komedi türünde dizi izlemezdim. Zaten bundan başkada komedi dizisi takip etmedim. Ne zaman niyetlensem bu dizideki tadı aradım ve bulamadım. 21 dakikalık çerez tadında bölümleriyle gülmekten karnıma ağrılar girdiren yapım. “How I Met Your Mother” 2030 yılında başarılı bir mimar olan Ted Mosby‘nin iki çocuğuna anneleriyle nasıl karşılaştığını anlatmaya başlamasıyla açılıyor ve 2005 yılına dönüyor.

17. THE 100
Dizi Önerisi
The 100

Diziler izleyiciyi sarması yönünden ikiye ayrılır. Birincisi henüz ilk bölümden diziye tutulursunuz. İkincisi ise olay örgüsü oturduktan sonra öyle bir an gelir ki, dizi level atlar ve siz bağımlısı olursunuz. İşte The 100, ikinci kategoriye giren dizilerden bir tanesi. Şimdi efendim zamanında dünya nükleer bir patlama sonucu radyasyona maruz kalıyor ve bu yüzden yaşanamayacak hale geliyor. Tabi hâl böyle olunca hayatta kalan 12 ulustan toplam 400 kişi lanet olsun böyle dünyaya diyerek, güzelim dünyamızdan ayrılıp uzaya gidiyorlar. Sonra işte bunlar orada üreye üreye 4000 kişi filan olunca kaynaklar yetmez oluyor tabi. Bunlar ürerken aradan yıllar geçmiş 3. nesil doğmuştur artık.  Ark adını verdikleri gemi artık dar gelmeye başlıyor. Oksijenleri bitmek üzere. Bu yüzden dünyaya dönmeye karar veriyorlar.

TAKİP ETTİĞİM DİĞER DİZİLER

İzlemiş olduğum diğer dizileri de, dizi önerisi listemde en iyiden başlayarak sıralıyorum. Umarım sizlere bir fikir verebilmişimdir.

18. True Detective 47. Suits 76. You
19. The Punisher 48. Chuck 77. The Lost Room
20. Forever 49. Blindspot 78. Titans
21. Sense 8 50. The Shannara Chronicles 79. Sex Education
22. House M.D 51. The End of the F***ing World 80. Valor
23. Vikings 52. West World 81. Tom Clancy’s Jack Ryan
24. Daradevil 53. Hanna 82. Dominion
25. Lucifer 54. Luke Cage 83. Da Vinci’s Demon
26. Rome 55. Lethal Weapon 84. Legend of the Seeker
27. The Originals 56. The Defenders 85. Stitchers
28. Iron Fist 57. Second Chance 86. Blue Mountain State
29. Arrow 58. Alcatraz 87. Outlander
30. The Flash 59. Merlin 88. The Good Doctor
31. Person Of Interest 60. Flash Forward 89. God Friended Me
32. Hannibal 61. Frequency 90. Cobra Kai
33. The Vampire Diaries 62. Into The Badlands 91. 13 Reason Why
34. Teen Wolf 63. Bates Motel 92. Kevin Saves The World
35. The Blacklist 64. Californication 93. Shooter
36. The Mentalist 65. Limitless 94. A Discovery of Witches
37. 3% 66. If I Hadn’t Met You 95. The Resident
38. Bodyguard 67. Kyle XY 96. Better Call Saul
39. Genius 68. Runaways 97. Lost In Space
40. Mr Robot 69. Nikita 98. Scrubs
41. Narcos: Mexico 70. DC’s Legend of Tomorrow 99. Krypton
42. Lost 71. The Gifted 100. Inhumans
43. The Last Ship 72. Kingdom 101. The Event
44. Humans 73. Jessica Jons 102. The Passage
45. 12 Monkeys 74. Altered Carbon 103. American Gods
46. Blood Drive 75. Van Helsing 104. Hakan: Muhafız

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir