Kuralsız

Serinin ilk filmi Uyumsuz ile çok ses getiren yapımın ikinci filmi olan Kuralsız‘ı merakla bekliyordum.  Gece saat 01.00 civarında filmin internete düştüğünü gördüm ve uykusuz kalmaya değeceği düşüncesi ile filmi izlemeye başladım. Yazılarımı takip edenler bu tarz ütopik filmleri sevdiğimi bilirler. Film beni uykusuz kaldığıma hiçte pişman etmedi. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadım bile. İkidir uykusuz deyip duruyorum. Uyumsuz ve Kuralsız’dan sonra üçüncü filmin adı uykusuz olabilir mi acaba 🙂 Şaka bir tarafa kitapları yayınlandığı için serinin üçüncü kitabının adı Yandaş olması sebebiyle filmide aynı adı taşıyacaktır.

Kuralsız

Futüristik bir distopyada geçen öyküde, beş farklı fraksiyona bölünen bir toplumun tüm yaşantısını bu hiyerarşik yap üzerine inşa ettiğini izlemiştik. Bu hiyerarşik yapılanmaya karşı çıkan Tris, hem çevresindeki insanları hem de işleyen bu düzeni değiştirecek güce sahip olduğunu keşfetmişti. Devam filminde Tris’in tercihinin sonuçlarının yanı sıra, çözülmeye başlayan düzenin dünyayı ne hale getirdiğine tanık olacağız.

Filmi izlerken alt yazı çevirisine acayip ayar oldum. Bir korkusuzlar diyor, bir kuşkusuzlar diyor, bir cesurlar diyor adamın kafası allak bullak oluyor. İzleyecekler için söyleyim bu tasvirlerin üçüde aynı grup aslında. Her gruba uyum sağlayabilenler uyumsuzlar, hiç bir grubu uyum sağlayamayanlarda grupsuzlar olarak nitelendirilmiş.  Grupsuzların yönetime karşı başlattıkları direnişe korkusuzlarında katılmasıyla savaş başlıyor.

Konu ve kurgu olarak ilgi çekici bir film olsa da karşılıklı çatışma sahneleri biraz yavan kalıyor ve beni tatmin etmedi. Spoiler vermeden söylemem gerekirse filmde bir kurtarma sahnesi var. Bu sahnede kurtarıcılar pat diye karşımıza çıkıyor. O kadar güvenlik önlemini aşıpta bir anda nasıl ortaya çıktınız ? Bu boşluklar filmde işlenmemiş.

Sonuç olarak ilk filmi kadar etkileyici olmasada hikayenin devamı merak uyandırdığı için izlenebilir. Filmin sonunda üçüncü filmde her şeyin daha farklı olacağını da anlıyorsunuz.

Spoiler
Öncelikle şunu söyleyeyim filmin sonu hiçte şaşırtmıyor. Sadece dış dünyadan gelen mesajın ilgi çekici olduğu söylenebilir. Tüm bunların bir deney olduğunu öğrenmek 3. filmin nasıl şekilleneceğini düşündürüyor.
[featured-video-plus]

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir