İlk Günden Bugüne Kullandığım Cep Telefonları

1999 veya 2000 yılı Lise 1’e gidiyorum. O zamanlar en büyük hobim babamdan sürekli telefon istemek. Babamda Motorola‘nın modelini hatırlayamadığım, gazete kuponu ile almış olduğu bir telefon var. Eskiden telefon almak zor tabi. Şimdiki gibi şu telefonu al bu telefonu al diyemiyoruz, fazla seçenek yok.

gh688
Ericsson GH688

Günlerden bir gün evde telefon sesi – bu sevda bitmez – melodisi çalıyor. Babam telefonu çıkarıyor ve taaa taaaaam artık benimde bir telefonum var. Babam sağolsun ! Ericsson GH688, polifonik melodi özelliğine sahip müthiş ve çılgın telefonum.

Okula götürüyorum telefonu ama okulda telefon yasak, saklayarak kullanıyoruz. Tenefüs zili çaldığında hemen arkadaşlara hava atma seansları başlıyor. Kızlar filan etrafımda Mahsun Kırmızıgül’den “bu sevda bitmez” polifonik melodi çalıyor. Çok romantik lan. 🙂

Eskiden beri teknolojiye çok büyük ilgim vardı. Telefonları kurcalamaya başlamadan önce sürekli saat değiştirirdim. Şimdi sıra telefon değiştirmeye gelmişti. O büyük günden sonra Ericsson GH688’imi sadece bir yıl kullandım. Sonrasında telefon bazında ilk kez sınıf atladım ve Ericsson A1018 aldım.

2 yıl sonra dersaneye başladım, ÖSS’ye hazırlanmak önemliydi. Yeni bir ortam, telefon sektörü gelişmiş ve artık daha rahat telefon alınabiliyorken bundan faydalanmalıydım. Yıl 2002 dönemin en popüler telefonu Nokia 3310, işte o artık benim. Bundan sonra nokia furyasına bende katıldım ve bir çok telefonunu kullandım. Taa ki telefonlar akıllanıncaya dek o andan itibaren nokia’ya bir tekme de ben vurdum.

cep telefonlarım
1999 yılında Ericsson ile başlayan telefon furyamın Iphone 5 ile son bulduğunu düşünmeyin. 2015 Eylül’de Iphone 6S ile devam edecek.

Aslında yukarıdaki resim her şeyi anlatıyor. 1999 yılından bu güne kadar toplamda 11 telefon kullanmışım. 2013 yılının başında almış olduğum İphone 5, en uzun süre kullandığım telefon oldu. 2015’in eylül ayında İphone 6S’in tanıtılmasıyla birlikte “dünden bugüne kullandığım telefonlar” listem genişleyecek. 🙂

Kullanırken beni en çok mest eden 3 telefon oldu. Bunların başında ilk telefonum olması nedeniyle Ericsson GH688, ikincisi o zaman ki teknolojide bir telefonda bulunabilecek her özelliğin bulunması ve 600 Euro (günümüzde iphone 699 dolardan satışa çıkıyor) gibi bir paraya satılması ile Nokia 6600, üçüncüsü ise telefonda devir atladığım İphone 5. Aslında her aldığım telefonda ayrı bir heyecan ayrı bir duygu yaşadım.  I love this technology.

7 Yorumlar

 • iphone bana küçük geliyor. stabilite konusunda iyi ama kocaman ekranda oyun keyfi bir başka. forever android diyorum 😀

 • sırasıyla…

  nokia 3310 > nokia 1100 > nokia 2300 > nokia C7 > iphone 3gs > samsung galaxy s2 > iphone 4s > galaxy s3 > galaxy s4

  şuan asus zenfone 6 kullanıyorum. bir sonraki telefonun yine asus olacak. asus zenfone 2 modelini düşünüyorum

  • Şafak hocam sizde baya telefon eskitmişsiniz. Asus ile ilgili hiçbir deneyimim olmadı. Bir sonraki telefonu da Asus almak istediğinize göre oldukça memnun olmalısınız.

   • asus’u geç keşfettim. standart bir telefon. hd ekranı var fakat full hd oyunları rahatlıkla oynuyorum. intel işlemcisi biraz düşük ama iş görüyor. asus zenfone 2 diğer telefonlara kıyasla biraz dandik ama orta sınıf kullanıcılar için on numara bir cihaz

    • Ben ios işletim sisteminin stabilitisine hayran olduğum için iphone’den vazgeçemiyorum. Bütçem yettiği sürece böyle devam edeceğim sanırım. Şuan 6s’in tanıtılmasını bekliyorum.

 • Bu mim’in bu kadar uzadığını düşünmemiştim. Senden sonrada devam edecek sanırım. Epey telefon kullanmışsın. Es kaza mimlensem bu konuda kullandığım telefonları hatırlamadığım için içeriğe yazacak birşey bulamam 🙂

  • Teknoloji ile alakalı olduğu sürece unutmam imkansız. At, silah, avrat ve teknoloji benim zaafım 🙂

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir