Iphone 6S Nasıl Olacak?

Gün geçmiyor ki bir İphone sızıntısı daha gün yüzüne çıkmasın. Apple ‘ın eylül ayında tanıtacağı Iphone 6S modelinin nasıl olacağını çıkan sızıntılar sayesinde anlamak mümkün. Güvenilir kaynaklarda yayımlanan sızıntıları sizler için derledim.

iPhone 6s

İphone takip edenler bilir S modellerinde kasa hiçbir zaman değişmedi. Asıl değişiklik gövdenin altında yatıyor. Donanım ya da ekstra özellikler ile iphone kullanıcılarına yeni bir deneyim sunuyor. Bu nedenle iphone 6s modelinde farklı bir tasarım beklemeyin. Her ne kadar içimde kamera çıkıntısının giderileceğine dair minicik bir umut olsa da öyle bir sızıntı yok. Dilerseniz sızıntıları konu başlıkları altında tek tek inceleyelim.

İOS 9 İşletim Sistemi

Apple yeni işletim sisteminde bir çok yeni özelliği beraberinde getiriyor. Bunlardan bazıları; daha uzun şarj ömrü, bilinmeyen numaraları bitirecek olan fonksiyon ve ekran ikiye bölünerek kullanılabilecek. Bu konuda detaylı bilgi edinmek için daha önce yazmış olduğum “ios 9 beta kullanıcılara sunuldu” isimli yazımı okuyabilirsiniz.

Yeni Nesil A9 İşlemci

İphone 6s’in A9 işlemci ile geleceği kesin. Hoş bunu bilmek için herhangi bir sızıntıya da gerek yok aslında. Çünkü Apple son dönemlere çıkardığı her iphone modelini bir üst işlemcisi ile birlikte piyasaya sürüyor. Bildiğiniz üzere iphone 6 modelinde A8 işlemci kullanılıyordu.

Force Touch Teknolojisi

Peki nedir bu force touch? Apple’ın Mcbook ve iwatch’da kullandığı force touch teknolojisini basit olarak anlatmak gerekirse; dokunma hassasiyeti olan yüzey ile basınç algılayıcılarını bir araya getiriyor. Bu teknoloji iPhone kullanımımızı nasıl değiştirecek ve yeni nesil iPhone kullanıcılarına nasıl bir deneyim sunacak.

Force touch teknolojisinin Apple’ın akıllı saati iwatch ve Retina Mcbook ürünlerinde kullanıldığından bahsetmiştim. Ancak her ikiside farklı şekillerde çalışıp farklı deneyimler sunuyor. Bu bağlamda yeni iphone’un da bu iki üründen daha farklı olacağını söyleyebiliriz.  Örneğin; iwatch’ta ekrana bastığınızda sanki ekranı içeri itiyormuşsunuz gibi bir his yaratan titreşimle birlikte alt menülere geçiyorsunuz.

Ayrıca iOS 9’un alt menülerine geçiş için de kullanılabilecek olan Force Touch’ın iPhone’daki titreşim ya da baskı tepkisinin nasıl olacağını ise bilmiyoruz.

12 MP Kamera

Gerçek şu ki teknolojiyi sayılar ile değerlendiren bir milletiz. Sanıyoruz ki 16 MP bir kamera 8 MP bir kameradan daha iyi fotoğraf çeker. Oysa önemli olan sadece sayılar değil, lens ve kamera teknolojileride önemlidir. İphone 6’nın 8 MP’lik kamerası nice 16 MP’lik kameraları hiç etmiştir. İphone’un sahip olduğu lens ve kamera teknolojisine 12 MP değer kazandırmak ise kaliteyi bir adım daha ileri taşıyacaktır.

2 GB RAM

Apple’ın en çok eleştiri aldığı konulardan birisi dahili hafıza (memory) konusudur. İphone 5’ten bu yana yaklaşık 3-4 yıldır 1 gb ram kullanan Apple, iphone 6s ile birlikte bu inadından vazgeçecek gibi görünüyor. Şunu da belirtmeliyim ki 1 gb ram ile yüksek grafikli oyunlarda dahi kasmalar yapmıyor. Bunu da farklı mühendislik ürünü işletim sistemi ve işlemcisine borçlu.

İPhone Rose Gold

İlk kez iphone 5s modeli ile birlikte piyasaya sürdüğü gold renginin yanında, iphone 6s modelinde rose gold rengini de kullanıcılarına sunacak. Rose gold, bayanların yeni gözdesi olacak gibi görünüyor. Merak edenler için şuraya hemen bir görsel ekleyelim.

iphone rose gold

Evet arkadaşlar yeni nesil iphone’un tanıtılmasına haftalar kala sızıntılardan elde ettiğim veriler doğrultusunda iphone 6s bu şekilde olacak.

Kısaca özet geçersek; Iphone 6S: IOS 9 işletim sistemi, A9 işlemci, Force Touch teknolojisi, 12 mp kamera, 2 gb ram, rose gold rengi gibi yeniliklerle bizlere ulaşacak.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir