Airpods Pro: Bluetooth Kulaklıkların Pro’su

Airpods Pro bluetooth kulaklık inceleme

Herkese merhaba arkadaşlar, ben Muhammet Kavlakcı. Bu videomuzda Apple’ın son çıkardığı aktif gürültü engelleme özellikli kulaklık modeli Airpods Pro’lara yakından bakacağız. Daha önce hazırlamış olduğum, JBL Tune 120 TWS Kablosuz Bluetooth Kulaklık İncelemesini izlemek isterseniz, bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

İncelememize başlamadan önce bu kulaklığın çeşitli teknoloji mağazaları ve alışveriş sitelerinde 1650 TL ile 1900 TL fiyat aralığında olduğunu belirtmek isterim. Peki, bu fiyatlara Airpods Pro alınır mı? Videoyu izledikten sonra görüşlerinizi yorum yazarak bizimle paylaşırsanız sevinirim. Dilerseniz kutu açılışı ile Airpods Pro incelememize başlayalım.

Airpods Pro Kutu İçeriği

Kutu içeriğine baktığımızda ilk olarak, kullanım klavuzu denen ama bizim asla okumadığımız bir takım kağıtlar çıkıyor. Sonrasında Airpods Pro kutusu ve kutu içerisine yerleştirilmiş şirinlerin fön makinesi ile karşılaşıyoruz. Bunlara ek olarak farklı boyutlardaki silikon kulaklık uçları çıkıyor ve son olarak da USB’den lightning uçlu hızlı şarj kablosu çıkıyor. Kutudan çıkan 150 TL değerindeki bu kablo ile iPhone’unuzu da hızlı şarj edebiliyorsunuz. Fakat eski bir iPhone modeli kullanıyorsanız, bu kablo pekte bir işinize yaramayacaktır.

Pro Tasarım

İşin tasarımsal kısmına baktığımızda, kutunun boyutu bir önceki nesillere göre genişlemiş, fakat uzunluk olarak kısalmış. Bluetooth bağlantı tuşu yine kutusunun arkasında. Lightning girişi de kutunun alt tarafında bulunuyor. Kapak, her zaman ki gibi mıknatıslı bir şekilde açılıp kapanıyor ve sağlam bir yapıda olduğunu hissettiriyor. Kulaklıklara baktığımızda önceki nesle göre mikrofon çubuğu kısalmış ve hoparlör gövdesi biraz daha iri bir hale gelmiş. Çubuğun kısalması, kulaktan aşağıya doğru uzanan çirkin görünümü minimize etmiş diyebilirim. Bir başka değişiklik de kulaklığın silikon uçlu kulak içi bir forma bürünmüş olması. Normalde kulak içi bir kulaklık taktığınızda kulağınız tıkanır ve etrafınızla tüm ilişkiniz kesilir. Apple, bunu düşünerek kulaklığın üzerine yerleştirdiği hava kanalları sayesinde kulak ve kulak içi arasında hava sıkışmasını önlemiş. Bu sayede kulaklık çok daha kullanışlı bir hale gelmiş.

Kulaklığı kulağınıza takarken rahat etmeniz için; kutu içerisinde farklı boyutlarda silikon başlıklar bulunuyor. Önceki nesil Airpods’lar kulağınıza uymuyorsa bile farklı boyutlardaki kulak uçları sayesinde yeni Airpods Pro kulağınıza uyacaktır. Kendinize en uygun başlığı, kulaklığa takarak kullanım konforunu arttırabilirsiniz. Uygun başlığı seçmek için; iPhone’nunuzun bluetooth ayarlarından kulaklık bağlantısının yanındaki bilgi simgesini tıklıyorsunuz. Açılan menüde kulak ucu uygunluk testini yaparak ideal başlığı bulabiliyorsunuz. Uygun kulak ucu seçimi, daha kaliteli ses almanızı sağlayacak ve spor aktivitelerinde kulaklığın düşmesini engelleyecektir. IPX 4 sertifikasına sahip bu kulaklıklar ter ve su sıçramalarına karşı dayanıklı olduğu için spor yaparken rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Airpods Pro iPhone Bağlanma

Kulaklıkta bulunan yeni çip sayesinde iPhone’a bağlanmak oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Telefon çaldığında siz kulaklığı kutusundan çıkarıp kulağınıza takana kadar kulaklık telefona bağlanmış oluyor. Müzik dinlerken kulaklıklardan herhangi birini veya ikisini birden kulağınızdan çıkardığınızda müzik duruyor. Kulaklığı taktığınızda ise müzik tekrar başlıyor. Kısa kullanım deneyimim sonucu bir de şöyle bir şey fark ettim. Kulaklıklar ile birlikte telefonun bluetooth bağlantı kapsamından çıkıp bir süre sonra tekrar kapsama alanına girerseniz müzik otomatik olarak başlamıyor. Hatta telefondan müziği elle başlatmaya çalıştığınızda yine de müzik başlamıyor. Ya kulaklığı tekrar şarj kutusuna koyup çıkarmanız gerekiyor ya da kulaklığın tuşunu mıncıkladıktan sonra müziği telefondan başlatmanız gerekiyor. Açıkçası bu durum benim canımı sıktı.

Müzik ve Özellikleri Kontrol Etme

Müzik ve ek özellikleri kontrol edebilmek için dokunmatik bir yüzey yerine iki parmağınız ile sıkıştırarak kullanabileceğiniz bir tuş gelmiş. Bu tuş her iki kulaklıkta da bulunuyor. Bu sayede kulaklıkları kulağınıza takarken veya düzeltirken yanlışlıkla yapılan dokunmaların önüne geçilmiş. Bu tuşu kullanırken bir kere basarak müziği oynatıp durdurabilir, iki kere basarak sonraki şarkıya geçebilir, üç kere basarak da bir önceki şarkıya geçebilirsiniz. İster sağ, ister sol kulaklığı tek başına kulağınıza takıp kullanabiliyorsunuz. Bildiğim kadarıyla Sennheiser Momentum True Wireless modelinde kulaklıklar ayrı ayrı kullanılamıyor.

Aktif Gürültü Engelleme ve Geçirgenlik Özelliği

Aktif gürültü engelleme özelliği, bu kulaklığın en önemli özelliği diyebilirim. Bu özelliğe sahip huawei, sony ve sennheiser kulaklıkları henüz denemediğim için bir kıyaslama yapamıyorum. Ancak çok yakında Airpods Pro ve Sennheiser Momentum True Wireless kulaklık karşılaştırması ile yine birlikte olacağız. Videoyu kaçırmamak için kanala abone olmayı unutmayın.

Aktif gürültü engelleme özelliğini kullanırken telefondan bir şey dinlemiyor veya izlemiyorsanız sizi tamamen dış ortamdan koparmıyor ama klima sesi, bilgisayar fanı gibi sesleri izole edebiliyor. Bir şey izlerken veya dinlerken ise ortamdan tamamen uzaklaşıp kendi dünyanızda yaşıyorsunuz. Bulunduğunuz ortama geri dönmek için kulaklıkları kulağınızdan çıkarmadan aktif gürültü engelleme özelliğini kapatıp, etrafınızdaki sesleri net bir şekilde duyabileceğiniz geçirgenlik modunu açabilirsiniz. Geçirgenlik modu gerçekten çok doğal çalışıyor. Sanki kulaklık kulağınızda yokmuşçasına sesleri olması gerektiği gibi doğal duyuyorsunuz. Bu sayede birisini dinlemeniz veya muhabbet etmeniz gerektiğinde kulaklıkları çıkarma zahmetine girmeden müzik dinlemeye devam edebilirsiniz. Örneğin; müzik dinlemediğiniz bir anda aktif gürültü engelleme ve geçirgenlik özelliği kapalıyken arkadan gelen bir televizyon sesini bu şekilde duyuyorsunuz. Aktif gürültü engelleme açıkken bu şekilde, geçirgenlik modu açıkken de bu şekilde duyuyorsunuz.

Bu özellikleri açıp kapatmak için de birkaç farklı seçeneğe sahipsiniz. Kulaklığın üzerindeki tuşa basılı tuttuğunuzda aktif gürültü engelleme özelliğini açabilir ya da geçirgenlik özelliğini açabilirsiniz. Aynı işlemleri telefonun denetim merkezinden de hızlıca yapabiliyorsunuz. Bunlara ek olarak telefonun ayarlar menüsü içerisinde sol ve sağ tuşa uzun süre basılı tuttuğunuzda gürültü engelleme ve geçirgenlik özellikleri arasında geçiş için tuş yapılandırması yapabiliyorsunuz. Dilerseniz özellikler arasında geçişi değil de özellikleri kapatmayı seçebiliyorsunuz. Bu arada bir kulaklığa gürültü denetimi ayarı, diğer kulaklığa da siri başlatma ayarı yapabilirsiniz. Maalesef ses açma ve ses kısma işlemlerinin kulaklık üzerinden yapılamıyor olması hiç hoş değil. Fakat benim gibi bir Apple Watch’a sahipseniz bu bir problem değil. Ses seviyesini Apple Watch üzerinden pratik bir şekilde ayarlayabiliyorsunuz. Aksi takdirde ses ayarını, telefon aracılığıyla yapabilir ya da ulu orta Siri’ye seslenerek sesi kapatmasını ve açmasını isteyebilirsiniz.

Airpods Pro Ses, Müzik ve Bağlantı Kalitesi

Müzik kalitesi olarak konuşacak olursam JBL Tune 120 TWS ve Samsung Buds’dan çok daha iyi. Bir zahmet o kadar da olsun zaten. Airpods Pro her iki modelden de 1200 TL kadar daha pahalı. Önceki nesil Airpods’a göre ise ses kalitesi biraz daha iyi diyebilirim. Tabii silikon kulak uçlarının da böyle düşünmemde etkisi olabilir ama bassları çok daha iyi duyabiliyorum.

Film veya dizi izlerken seste herhangi bir gecikme yaşamadığımı belirtmek isterim. Yine oyun performansı da oldukça başarılı ve gecikme hissetmiyorsunuz. Bu açıdan Airpods Pro’yu gayet başarılı buldum.

Bir de karşıdan gelen telefon aramalarında gelen ses kalitesine bakalım. “Evet, şu anda Airpods aracılığıyla sizlerle konuşuyorum. Şimdi musluğu açıyorum ve su sesi eşliğinde konuşmaya devam ediyorum. Bakalım dışardan gelen bu tür sesleri ne kadar engelliyor. Test sonunda bunu hep birlikte göreceğiz.” Gördük ki dışarıdan gelen sesleri izole etme konusunda çokta bir iyileştirme yapılmamış. Açıkçası daha iyi bir performans bekliyordum.

Airpods Pro Pil Performansı

Pil konusuna gelecek olursak Apple’ın söylediğine göre gürültü engelleme ve şeffaf mod özelliği kapalıyken 5 saat, bu özellikler açıkken ise 4.5 saat kesintisiz müzik dinleyebiliyorsunuz. Ekstradan şarj kutusunda yapılan takviye ile toplamda 24 saate kadar müzik dinleme süresi ve 18 saatten fazla konuşma süresine ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca kulaklığı şarj kutusunda 5 dakika şarj ederek, yaklaşık 1 saatlik müzik dinleme süresine ulaşabiliyorsunuz. 5 dakika gerçekten çok kısa bir şarj etme süresi. Şarj kutusu kablolu şarj edilebildiği gibi kablosuz şarj özelliğini de destekliyor. Ne yazık ki Apple Watch kablosuz şarj standı ile şarj edemiyorsunuz. iPhone üzerinden, hem şarj kutusunun hem de kulaklıkların pil durumunu görebiliyorsunuz.

Airpods Pro Yorumum

Bu kulaklıkları dilerseniz Android cihazlar ile de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sesli asistanı normalde kullanamıyorsunuz ama illaki kullanacağım derseniz telefonunuza indirebileceğiniz üçüncü parti bir uygulama ile bu sorunu çözebilirsiniz. Genel olarak kulaklığın performansını beğendiğimi söyleyebilirim. Özellikle gürültü engelleme ve geçirgenlik modları oldukça doğal ve efektif çalışıyor. Bu özellikler kulaklığın en büyük artısı diyebilirim.

Tabii ki aktif gürültü engelleme ve geçirgenlik modlarına sahip daha uygun fiyatlı bluetooth kulak içi kulaklıklar mevcut. Fakat bir iPhone ile kusursuz bir şekilde çalışabilecek daha iyi bir bluetooth kulaklık bulabileceğinizi düşünmüyorum. Peki sizler bu kulaklık hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir önceki nesilden bu kulaklığa geçmeyi düşünen var mı? Bunlarla ilgili düşüncelerinizi yorum yazarak paylaşmayı unutmayın.

Airpods Pro’nun ses kalitesini, ses yüksekliğini, mikrofon sesini ve gürültü engelleme özelliğini yakın bir zamanda Sennhieser Momentum True Wireless ile karşılaştıracağımı tekrar hatırlatmak isterim. Gelecek yeni videoları kaçırmamak için kanala abone olmayı unutmayın.

1 Yorum

  • Çok faydalı tavsiyeler aldım konunuzdan çok teşekkürler başarılarınızın devamını diliyorum. Airpods pro gerçektende anlattığınız gibi çok başarılı bir kulaklık.
    Web sitenizi benim firma rehberime eklemek isterseniz adımda bulunan website linkime tıklamanız yeterli olacaktır.

Söz Sizde...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir